Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Potupa rozštvrtených na Prešovských jatkách: Psy žrali ich vnútornosti a lízali krv, 1687 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

To by

Bol historicky film, resp. serial vskutku vyborny
 

 

Celá téma stavovských povstaní by bola zaujímavá - tak seriál, ako aj dokument. Len by to chcelo poctivé naštudovanie historických faktov, aby z toho nebol akčný seriál plný karate a cválajúcich koní. Nenájde sa trpezlivý scenárista?
 
Hodnoť

Pápež Ján Pavol II

sa za prešovské jatky ospravedlnil. Inak o nič lepšie to nebolo ani v opačnom garde. Ján Tranoscius bol synom evanjelického farára Samuela Tranoscia, ktorý pôsobil v Liptovskom Mikuláši. Ján prestúpil na katolícku vieru a po štúdiách teológie na viedenskom Pázmaneu bol v apríli r. 1680 vysvätený na kňaza. Po krátkom pôsobení na Liptove bol r. 1682 poslaný do Kubína. Snažil sa o navrátenie protestantov na katolícku vieru. Počas Tököliho povstania bol umučený a kurucmi popravený.
 
Hodnoť

Drsná doba

Maďari, vyhnaní zo svojich majetkov turkami, ktorí sa usídlili v hornom Uhorsku tu robili evidentne len neplechu. Ale kresťanská láska k blížnemu išla bokom pri podozreniach z podpory povstalcov. Cisár nemal čas a chuť sa zaoberať detailami po tom, čo Tokoly navystrájal v Uhorsku.
 

protihabsburske povstania

Zrinski boli Chorvati, Zapolsky rod vznikol zmiesanim Slavonskych slachticov z Polskymi , mnohi dalsi boli Rumuni, Tokoly, Bocskai, Rakoczi Madari, Drughetovci Francuzsko -Taliansky povod,
 
Hodnoť

 

Uhorský jazyk??? Nedajte sa vysmiať. To len preto, aby ste slovo "maďarský " nemusel použiť? Ale vraj Slovákov utláčali a násilne pomaďarčovali Maďari. Pritom aj podľa vášho článku, tu boli ba Uhry, Rakušáci, Slováci, hovorilo sa nemecky, uhorsky, latinsky, slovensky(?). Tak kde je pravda?
Ale celkovo mám z tohto článku dobrý pocit. Aspoň sa k ľuďom dostanú informácie ako prišla katolícka cirkev k tým obrovským majetkom, ktoré má vo vlastníctve. Neprávom!
 

Vsak

O ziskavani majetku boli inkvizicie. Vid film Kladivo na caridejnice podla skutocnych udalosti
 
Hodnoť

Má niekto vôľu-z katolíckych veriacich

modliť sa za A.Caraffu a odpustiť ako predpisuje Písmo-svojmu nepriateľovi? Lebo ja z celej duše hovorím: Nech je prekliaty.