Láska spisovateľky Timravy a dedinského učiteľa Jozefa Čipkaya

Autor: Roman Kebísek | 7.12.2019 o 17:03 | (upravené 7.12.2019 o 17:17) Karma článku: 1,89 | Prečítané:  698x

Sestra Timravy charakterizovala vzťah spisovateľky k Jozefovi Čipkayovi ako veľkú lásku. Timrava, vlastným menom Božena Slančíková, opísala učiteľa aj v autobiografickej próze. Zachovali sa tiež jej veršovačky o ňom.

Sestra o Timravinej láske: V Polichne ho nechceli za učiteľa, lebo si rád vypil
Dedinský učiteľ Jozef Čipkay zomrel mladý na zápal pľúc. Timravina sestra Mária Krpelcová, rod. Slančíková, o ňom napísala (Slančíkovci bývali v dedine Polichno):

Bola to veľká láska Boženkina. O tejto láske som sa aj ja ako najmladšia dozvedela. Neviem však veľa povedať o ich vzťahu. Jeho brat bol istý čas na Polichne učiteľom a tak Čipkay, najmä v lete, bol skoro naším denným hosťom. Bol to veľmi zábavný spoločník, dobrák, ale trochu čudák. Nadovšetko ho zaujímala poľovačka a rád si vypil. Vtedy zabudol i na to, že treba učiť deti. Preto, keď sa uchádzal o učiteľské miesto v Polichne, Polichňania ho nechceli zvoliť za rechtora. Neoplýval krásou, skôr naopak, no mal neobyčajne pekné, hlboké, čierne oči, ktoré Boženka viackrát ospievala. Cez letné mesiace chodieval s Boženkou denne na prechádzky na Bralce a Husárovo. V zime sa chodil hrávať v karty. Neviem, či si písali, ale asi nie. Najprv bol učiteľom v Bacúrove (odtiaľ aj to meno „Bacúrik“, ktoré mu Boženka dala), potom na Budinej a Veľkej Vsi, kde aj asi ako 30-ročný zomrel na zápal pľúc. 

Timravine verše o Jozefovi Čipkayovi: Ak budeš kartovať, nebudem sa hnevať
R. 1953, teda dva roky po smrti Timravy (nar. 1867), sa našli práve u jej sestry Márie Krpelcovej Timravine veršovačky z mladých čias. Spisovateľka ich písala pre pobavenie svoje i sestier a úzkeho okruhu mladých ľudí. Niektoré básničky sú podľa literárneho vedca Ivana Kusého aj Timraviným „intímnym sebaironizujúcim básnickým denníkom“. Ide o 140 veršovačiek, či vlastne nenáročných textov na melódie dobových módnych maďarských pesničiek. Ukážka z Timravinej pesničky o Jozefovi Čipkayovi:

(...) Ak budeš kartovať, 
nebudem sa hnevať
,
Poľovať, víno piť môžeš pre mňa:
ešte ti nalievať budem.

Ty budeš pán môj sám,
tebe s úctou oddaná.
Moje srdce, vlastnosť tvoja:
pre teba som i zomrieť hotová.

A tak prídi, prídi.
Ó, nech ťa uvidí
oko moje čím skôr, dnes-zajtra už,
prídi, prídi, staň sa môj pán, môj muž!

Učiteľ Jozef Čipkay ako literárna postava Ivan Čierny
Pesničky na učiteľa Jozefa Čipkaya si Timrava zapisovala v rokoch 1894-7. Literárny vedec Ivan Kusý píše, že Jozefa Čipkaya spisovateľka zobrazila v postave učiteľa Ivana Čierneho v autobiografickom diele Všetko za národ. Ona sama v próze vystupuje ako Viera Javorčíková. Úryvok z diela zo stretnutia Viery a Ivana Čierneho krátko pred jeho smrťou:

On stojí tam nepohnute. Jednu ruku drží na operadle stoličky a jeho zrak rozplamenený horúčkou upretý je na ňu tiež.  Oči ich v dychtivom pohľade skúmajú jeden druhého, akoby chceli pochopiť a poznať v tej chvíli, čím sú jeden druhému. A vtom vzduch zapaľuje sa okolo nich, plní horúčosťou, omamuje, sťahuje jeho k nej a ju k nemu, i musí sa stať čosi ... musí. No nič sa nestalo ... nič. On zachvel a spamätal sa, a ona rýchlo uniká preč. „Dobrú noc!“ rečie poľakaná a dojatá. Čierny ostal stáť, kým odišla, potom sadol na stoličku zmorene a privrel oči. „Dobrú noc, na večnosť ... a odpusť, dušička!“ mrmoce perami vyschnutými od horúčky. Zrazu povstala mu tma. V hlave zmútilo sa mu, krútilo, miešalo, akoby už žiadnej myšlienky nebolo v nej. Ešte raz prelomil duch jeho valiace sa bezpovedomie a v tej jasnej chvíľke akoby sudba chcela ho i naposledy vysmievať, či pokúšať, predstúpila pred ducha jeho postava krásneho dievčaťa – ale to nebola Viera ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo ja s tým mám? Reaguje Fico na Počiatkovo video s Trnkom

Šéf Smeru dáva od svojho exministra ruky preč.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico sa chce zbaviť zodpovednosti za Kotlebu

Vulgárnym slovníkom poslal svojich voličov jasným smerom.


Už ste čítali?