Kto odfotografoval nahú Tahiťanku, Štefánik, či Gauthier?

Autor: Roman Kebísek | 25.11.2019 o 15:36 | (upravené 7.12.2019 o 12:29) Karma článku: 3,05 | Prečítané:  1200x

V pozostalosti Milana R. Štefánika sa našla fotografia nahej domorodkyne, ktorú Slováci r. 2005 označili za prvý slovenský akt. V Paríži však vyšla r. 2004 kniha s rovnakou fotografiou od Luciena Gauthiera.

R. 2005 prisúdili Slováci autorstvo fotografie Tahiťanky M. R. Štefánikovi
V knihe Obrazopis sveta (Objektívom M. R. Štefánika) od spoluautorov D. Kováča, E. Králikovej a M. Pauera z r. 2005 sa medzi fotografiami, ktoré urobil Štefánik, nachádza pod číslom 120 aj snímka nahej mladej domorodkyne z Tahiti. Spoluautor publikácie Marián Pauer o fotografii píše: „Štefánik je možno jedným z prvých slovenských fotografov aktu. Dievča z Tahiti opierajúce sa o kmeň stromu a cudne si zahaľujúce telo, je toho dokladom.“ Odvtedy až doteraz je táto fotografia súčasťou mnohých výstav o M. R. Štefánikovi s tým, že ide pravdepodobne o prvý slovenský, či československý akt. 

Fotografie z Tahiti z r. 1904-21 od francúzskeho fotografa Luciena Gautiera
V r. 2004 však vyšla v Paríži kniha fotografií francúzskeho fotografa Luciena Gauthiera, ktorý vyfotografoval v r. 1904-21 na Tahiti mnoho mladých žien. Na strane 149 je aj fotografia mladej Tahiťanky, ktorú Slováci označili za „prvý slovenský akt“. Ako sa v publikácii píše, ide o fotografiu od Francúza Luciena Gauthiera, ktorej názov je Jeune Tahitienne de Nukahiva. Gauthierova fotografia mladej Tahiťanky približne z r. 1910, ktorá bola vo svojej dobe komerčne produkovaná, sa doteraz predáva na burzách po celom svete ako starožitnosť. V r. 2008 ju napr. v Paríži vydražili za 400 eur. Na sporné Štefánikovo autorstvo fotografie upozornil český historik Antonín Kostlán už r. 2014.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ak nie blackout, tak čo? Dodržiavať pravidlá a viac testovať, vravia experti

Opatrenia by mali platiť aspoň do Veľkej noci, zhodujú sa odborníci.

Stĺpček Jakuba Fila

Matovičovi jeho úlohu nik nezávidí, o to viac musí byť lídrom

Nemá priestor na frky pred kamerami.


Už ste čítali?