40-ročný dramatik Molière napísal po sobáši s mladou ženou hru o výchove manželky (1662)

Autor: Roman Kebísek | 16.3.2019 o 7:23 | Karma článku: 1,91 | Prečítané:  730x

V roku 1662 naštudovalo parížske divadlo dramatika Molièra hru Škola žien o práve ženy otvorene hovoriť o svojich citoch k mužovi a vybrať si manžela podľa seba.

 

Starý mládenec Arnolf chcel mať nevzdelanú a nepokazenú ženu
Francúzsky dramatik Molière komédiou Škola žien kritizuje dobový konzervatívny názor, podľa ktorého má byť žena voči mužovi poslušná, úplne sa podriadiť jeho vôli a výchova dievčat má byť zameraná týmto smerom, teda nie na vzdelanie. V komédii navrhne starý mládenec Arnolf chudobnej žene, že dá jej 4-ročné dievčatko Agnesu na svoje náklady na výchovu do kláštora. Keď dievča vyrastie, vezme si ju domov, aby si ju zobral za manželku. Nepúšťa ju von, aby ju svet nepokazil a ani jej nedáva možnosť, aby sa vzdelávala. Vysvetľuje starý mládenec Arnolf (preklad Vojtech Mihálik):
Táto už vtedy, keď len štyri roky mala,
ma svojou sladkosťou a krásou upútala.
A že už vtedy taký úmysel som mal,
hneď som si od matky to dievča vypýtal.
Chudobná matka mohla veriť môjmu slovu
a s radosťou mi ho dala na výchovu.
V kláštore na vidieku dozerali na ňu
a vychovávali ju podľa môjho plánu.
Prikázal som im, aby dievča zakrátko
mi odovzdali hlúpe ako teliatko.
Buď Bohu vďaka, výsledok je ozaj skvelý:
nebesám vďačím za jej nevinnosť, že chceli
ma podľa môjho vkusu obdarovať ženou,
v dospelom veku takto krásne osprostenou.

Agnesa nájde lásku v mladom mužovi a precitne
Starý mládenec Arnolf tvrdí, že "hlúpu si vziať, to neznamená sám byť hlúpym". Situácia sa však napokon vyvinie úplne inak, ako si Arnolf naplánoval - Agnesu náhodou zahliadne mladý muž, ktorý sa do nej zaľúbi a v samotnom dievčati prebudí niečo nečakané - nový krásny cit lásky a s ním túžbu otvorene o ňom hovoriť a podľa neho konať. Arnolf sa o nápadníkovi dozvie a snaží sa Agnese nahovoriť, že mladík má s ňou zlé úmysly. Sama Agnesa mladému nápadníkovi napíše:
Chcela by som vám písať, ale neviem, ako začať. Mám veľa myšlienok a chcela by som, aby ste ich poznali, no neviem, ako to treba vysloviť, ba nazdávam sa, že sa na to ani nezmôžem. Začínam už chápať, že ma stále ponechávali v nevedomosti, a preto sa bojím, aby som neurobila niečo, čo by nebolo dobré, a nepovedala viac, ako sa patrí. Naozaj neviem, čím ste sa voči mne prehrešili, ale cítim, že to, čo mi kážu proti vám urobiť, ma strašne trápi, že by ma veľmi bolela rozlúčka s vami a že by som chcela byť len vašou. Azda sa nepatrí takto hovoriť, ale nemôžem to nepovedať a chcela by som, aby sa to mohlo stať aj bez slov. Ustavične mi vravia, že všetci mladí muži sú klamári, že ich vôbec neslobodno počúvať a že všetko, čo ste mi hovorili, bolo len preto, aby ste ma pobláznili. Ale ja vás ubezpečujem, že si to o vás ani len predstaviť neviem, a dojatá vašimi slovami nemôžem veriť, že sú to iba klamstvá. Povedzte mi úprimne, čo je na tom pravdy, pretože práve tak, ako vo mne nieto zlomyseľnosti a lži, nemalo by byť ani vo vás. Ak by to bola pravda, obávam sa, že by som sa utrápila na smrť.

Komédii Škola žien predchádzal sobáš 40-ročného Molièra s mladou herečkou
Niektorí znalci diela a života Molièra vidia paralely medzi jeho hrou Škola žien a jeho vlastným sobášom. Molière sa totiž pár mesiacov pred uvedením hry oženil s výrazne mladšou herečkou Armande Béjartovou, ktorá bola dokonca dcérou Molièrovej dlhoročnej družky Madelaine Béjartovej z predchádzajúceho vzťahu. Molière teda poznal Armande od mala. Životopisec Jean-Léonor Le Gallois de Grimarest, ktorý ešte zažil Molièra ako dieťa, o dramatikovi napísal (preložil Jozef Felix):
Nebolo možno si želať lepšiu situáciu, než bola už niekoľko rokov jeho situácia na dvore i v Paríži. Jednako si však myslel, že by jeho šťastie bolo ešte väčšie a citeľnejšie, keby sa oň delil so ženou; rozhodol sa teda zvŕšiť lásku, ktorú v jeho srdci roznecovali rodiace sa vnady Béjartovej dcéry tou mierou ako dospievala. To dievča malo všetky pôvaby, ktoré môžu upútať mužského, i všetku duchaplnosť, aby ho celkom zaujala. Molière prešiel od laškovania, aké robievame s deťmi, k tej najprudšej láske, akú len milá môže vnuknúť. Vedel však, že matka mala iné názory, od ktorých by ju bolo bývalo ťažko odvrátiť. Bola to žena hrdá a málo rozvážna, keď mal niekto inú mienku než ona; radšej chcela byť Molièrovou priateľkou než jeho svokrou: bol by teda všetko pokazil, keby jej bol vyjavil, že sa chce oženiť s jej dcérou. Rozhodol sa urobiť to tak, že tej žene nič o tom nepovie.

Felix: Nemožno oddeliť Molièrov život od jeho hry
Slovenský literárny vedec a prekladateľ Jozef Felix o hre Škola žien napísal:
Ako vieme, 20. februára 1662, teda v tom istom roku, keď napísal Školu žien, 40-ročný Molière sa oženil s Armandou Béjartovou, v tom čase asi 19-ročnou. Ak v tejto komédii uviedol na scénu 42-ročného Arnolfa a približne 17-ročnú Agnesu a pritom ústredným motívom prebiehajúcej drámy urobil žiarlivosť, čiže vášeň, o ktorej sa pomerne dosť hovorilo v molièrovských biografiách, mnohí komentátori nemohli v tom nevidieť priamy odraz vlastného Moliérovho života. (..) V Arnolfovi Molière zosmiešnil svoju vlastnú vášeň . Súdil seba, aby vedel súdiť iných. Neviem, prečo by sme mali práve pri Molièrovi striktne oddeliť život od jeho diela.

Armande kúpila po smrti Molièra vidiecky zámoček, ktorý je dnes múzeom
Po Molièrovej smrti si jeho vdova Armande kúpila zámoček v mestečku Meudon pri Paríži. Dnes je v komplexe Múzeum umenia a histórie.

Zdroje:
Molière: Komédie, 1967
Musée d'Art et d'Histoire de Meudon

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jaroslav Naď: Odpočúvali ma rok a pol a teraz ma idú diskreditovať

Je to pomsta za kritiku, hovorí politik z OĽaNO.

CYNICKÁ OBLUDA

Kuffov-Chromíkov paradox

Niektorí ľudia tak milujú blížneho svojho, až vlastne nenávidia všetkých ostatných. Tu to máte v prehľadnom grafe.


Už ste čítali?