V Londýne vystavujú novoobjavený obraz biblickej Judity prisudzovaný Caravaggiovi

Autor: Roman Kebísek | 3.3.2019 o 13:00 | Karma článku: 2,28 | Prečítané:  906x

Dlho stratenú maľbu, ktorú odborníci prisudzujú talianskemu umelcovi Caravaggiovi, hoci časť z nich to spochybňuje, našli r. 2014. Dielo, ktoré vzniklo približne r. 1607, zobrazuje biblickú Juditu, ako reže hlavu Holofernesovi.

Maľbu objavil aukcionár z francúzskeho mesta Toulouse Marc Labarbe na povale domu svojho priateľa. Dal ju posúdiť parížskemu expertovi Ericovi Turquinovi, ktorý ju identifikoval ako Caravaggiovu. Informáciu o existencii diela zverejnilo r. 2016 francúzske ministerstvo kultúry. Nasledoval dôkladný výskum a reštaurovanie. "Existuje len 65 Caravaggiových malieb, a ja som na povale našiel 66-tu," povedal pre televíziu CNN objaviteľ Marc Labarbe. Názory na autentickosť diela sa však rôznia. Špecialistka na Caravaggia Mina Gregori si myslí, že ide len o kópiu obrazu od iného maliara zo 17. storočia. Zástancovia pravosti diela však poukazujú na to, že pri technickej analýze pod povrchom maľby vidno ako autor maľovanú scénu menil, čo vraj znamená, že ide o originál, lebo pri maľbe kópie by nemal dôvod meniť svoj umelecký zámer. Novoobjavená Caravaggiova maľba je jeho druhou verziou biblického príbehu o Judite, ktorá zabíja Holofernesa. Prvá Caravaggiova verzia, ktorá visí v múzeu Galleria Nazionale d'Arte Antica v Ríme, je z konca 16. storočia. Podľa experta Erica Turquina má druhá verzia zložitú históriu. Caravaggio ju vytvoril po obvinení z vraždy a po úteku z Ríma a odráža jeho príklon k extrémnejšiemu podaniu témy. Novoobjavenú druhú verziu Caravaggiovho obrazu Judity zabíjajúcej Holofernesa vystavujú od 1. marca v Londýne. Dňa 27. júna ju budú dražiť v La Halle aux Grains v Toulouse vo Francúzsku. Odhadovaná predajná suma je 100-150 miliónov eur. 

Zdroje:
CNN: Lost Caravaggio painting found in attic could fetch $171 million at auction
Evening Standard: Long-lost Caravaggio painting worth £128m is now on show at Colnaghi Gallery
Artnet: A Long-Lost Painting Experts Say Is by Caravaggio Was Discovered in an Attic. It Could Fetch $171 Million at Auction

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Striptíz Vazovova, Dankova zádušná a systém Orbán (týždeň podľa Schutza)

Ak niekto patrí na Ústavný súd, tak Procházka.

Zoológ: Pri stretnutí s meďveďom sa mu musíte pozerať do očí

Medveď vás nepotrebuje zožrať, len zastrašiť, vraví zoológ.


Už ste čítali?