Historici umenia našli novú stopu v osudoch obrazu Spasiteľ sveta od Leonarda da Vinci

Autor: Roman Kebísek | 9.9.2018 o 7:01 | Karma článku: 3,45 | Prečítané:  1329x

Obraz Spasiteľ sveta (Salvator Mundi), ktorý Leonardo da Vinci namaľoval okolo r. 1500, má byť čoskoro vystavený v galérii Louvre Abu Dhabi v Spojených arabských emirátoch.

 

Doterajší predpoklad: Obraz mohla priniesť do Anglicka princezná Henrietta Mária

Na obraze Spasiteľ sveta je Ježiš Kristus, ako pravou rukou udeľuje požehnanie a v ľavej má priehľadnú guľu. Maľba sa dlho považovala za stratenú – objavili ju len nedávno po zreštaurovaní diela, o ktorom sa predpokladalo, že ide o len kópiu Spasiteľa sveta. Zistilo sa však, že to bol originál. Druhou otázkou, doteraz stále nevyjasnenou, je osud tohto diela – kde, kedy, prečo vzniklo a akých malo majiteľov. Všeobecne sa predpokladá, že maľba mohla byť vyhotovená pre francúzskeho kráľa Ľudovíta XII. a jeho manželku Annu Bretónsku, ktorí si ju mohli od umelca objednať po tom, ako Francúzi dobyli Miláno, kde Leonardo pôsobil. Potom sa obraz Spasiteľ sveta objavuje až v 17. storočí v Anglicku vo vlastníctve kráľa Karola I. Ako historici predpokladajú, tam sa mohol dostať potom, ako sa francúzska princezná Henrietta Mária za Karola I. v r. 1625 vydala – obraz si jednoducho mohla priniesť so sebou. Po poprave kráľa Karola I. r. 1649 Salvator Mundi zostal súčasťou kráľovského majetku, o čom podľa historikov svedčí dobový záznam z r. 1651: „A peece of Christ done by Leonardo“.

 

Nová stopa: Obraz mohol kúpiť v Taliansku šľachtic James Hamilton

Ako však minulý mesiac napísali noviny The Art Newspaper, historik umenia z Nottinghamskej univerzity Jeremy Wood vo svojej nedávnej štúdii priniesol informáciu, že v dobových záznamoch objavil novú zmienku o obraze – v inventári umeleckých diel londýnskeho domu šľachtica a zberateľa umenia Jamesa Hamiltona z rokov 1638-41: „Christ: with a globe in his hande done by Leonardus Vinsett“. Špecialistka na obraz Spasiteľ sveta z Oxfordskej univerzity Margaret Dalivalle hovorí, že tento objav sa môže ukázať ako zásadný. Zároveň ponúkla možný scenár, ako sa obraz mohol dostať z Hamiltonovej zbierky do vlastníctva kráľa Karola I. – Existuje dobový záznam z r. 1638, podľa ktorého si James Hamilton kúpil v Benátkach nejaké obrazy. Medzi nimi mohol byť aj Spasiteľ sveta, ktorý kráľ jednoducho videl, prejavil oň záujem a získal ho.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?