Historici umenia našli novú stopu v osudoch obrazu Spasiteľ sveta od Leonarda da Vinci

Autor: Roman Kebísek | 9.9.2018 o 7:01 | Karma článku: 3,45 | Prečítané:  1358x

Obraz Spasiteľ sveta (Salvator Mundi), ktorý Leonardo da Vinci namaľoval okolo r. 1500, má byť čoskoro vystavený v galérii Louvre Abu Dhabi v Spojených arabských emirátoch.

 

Doterajší predpoklad: Obraz mohla priniesť do Anglicka princezná Henrietta Mária

Na obraze Spasiteľ sveta je Ježiš Kristus, ako pravou rukou udeľuje požehnanie a v ľavej má priehľadnú guľu. Maľba sa dlho považovala za stratenú – objavili ju len nedávno po zreštaurovaní diela, o ktorom sa predpokladalo, že ide o len kópiu Spasiteľa sveta. Zistilo sa však, že to bol originál. Druhou otázkou, doteraz stále nevyjasnenou, je osud tohto diela – kde, kedy, prečo vzniklo a akých malo majiteľov. Všeobecne sa predpokladá, že maľba mohla byť vyhotovená pre francúzskeho kráľa Ľudovíta XII. a jeho manželku Annu Bretónsku, ktorí si ju mohli od umelca objednať po tom, ako Francúzi dobyli Miláno, kde Leonardo pôsobil. Potom sa obraz Spasiteľ sveta objavuje až v 17. storočí v Anglicku vo vlastníctve kráľa Karola I. Ako historici predpokladajú, tam sa mohol dostať potom, ako sa francúzska princezná Henrietta Mária za Karola I. v r. 1625 vydala – obraz si jednoducho mohla priniesť so sebou. Po poprave kráľa Karola I. r. 1649 Salvator Mundi zostal súčasťou kráľovského majetku, o čom podľa historikov svedčí dobový záznam z r. 1651: „A peece of Christ done by Leonardo“.

 

Nová stopa: Obraz mohol kúpiť v Taliansku šľachtic James Hamilton

Ako však minulý mesiac napísali noviny The Art Newspaper, historik umenia z Nottinghamskej univerzity Jeremy Wood vo svojej nedávnej štúdii priniesol informáciu, že v dobových záznamoch objavil novú zmienku o obraze – v inventári umeleckých diel londýnskeho domu šľachtica a zberateľa umenia Jamesa Hamiltona z rokov 1638-41: „Christ: with a globe in his hande done by Leonardus Vinsett“. Špecialistka na obraz Spasiteľ sveta z Oxfordskej univerzity Margaret Dalivalle hovorí, že tento objav sa môže ukázať ako zásadný. Zároveň ponúkla možný scenár, ako sa obraz mohol dostať z Hamiltonovej zbierky do vlastníctva kráľa Karola I. – Existuje dobový záznam z r. 1638, podľa ktorého si James Hamilton kúpil v Benátkach nejaké obrazy. Medzi nimi mohol byť aj Spasiteľ sveta, ktorý kráľ jednoducho videl, prejavil oň záujem a získal ho.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Súčasná teológia nemôže byť iba návodom na sexuálnu výchovu (píše Michal Havran)

Posolstvo Veľkej noci sa stráca.

Liptovská Mara ukázala základy zatopených domov

Raz do roka sa dá Liptovská Mara zažiť inak.

Rebríček slobody tlače je zmanipulovaný, tvrdia politici Smeru

Novinári sa stávajú škodnou, tvrdí analytik.


Už ste čítali?