V New Yorku predávajú akt od Amedea Modiglianiho z r. 1917

Autor: Roman Kebísek | 6.5.2018 o 18:07 | (upravené 14.5.2018 o 15:05) Karma článku: 2,52 | Prečítané:  803x

Akt od Amedea Modiglianiho ide 14. mája t. r. v aukčnom dome Sotheby's v New Yorku do dražby. Talianskeho maliara pôsobiaceho v Paríži považujú za znovuobjaviteľa žánra aktu pre modernú éru.

Modiglianiho akty pôsobia sebaisto a prirodzene

Amedeo Modigliani, taliansky maliar, ktorý sa presťahoval do Paríža, vtedy centra svetovej avantgardy, namaľoval celkovo 35 aktov, tvrdí aukčný dom Sotheby's. Ženy na nich pôsobia sebaisto a prirodzene. Akty maľoval v rokoch 1916-19 – väčšinu z nich však r. 1917. Možno za ne vďačiť aj obchodníkovi s umením, Poliakovi Léopoldovi Zborowskému - práve ten mu začiatkom roku 1917 poskytol miestnosť vo svojom parížskom byte ako ateliér - tam akty maľoval. Okrem toho dával Zborowski chudobnému Modiglianimu každý deň vreckové a platil jeho modelkám. Už v decembri r. 1917 sa v Galérii Berthe Weillovej v Paríži konala prvá samostatná výstava tvorby Amedea Modiglianiho. Vystavené akty bolo vidno z ulice cez okná, pri ktorých sa zastavovali ľudia. To znepokojilo službukonajúceho policajta, ktorý majiteľku galérie požiadal, aby "neslušné" obrazy zvesila. Keď to Berthe Weillová odmietla, zobrali ju na policajnú stanicu a výstavu zrušili.

 

Akty priateliek Modigliani nemaľoval, len ich portréty

Modiglianimu ako modelky pre akty ležali alebo sedeli v podstate neznáme ženy. Akty svojich priateliek nemaľoval, len ich portréty. Práve v roku 1917 sa 33-ročný Amedeo Modigliani zoznámil so Jeanne Hébuternovou, ktorá bola o 14 rokov mladšia. V roku 1918 sa im narodila dcéra, no už v r. 1920 od detstva chorý Modigliani zomrel na tuberkulózu. Jeanne, tehotná s ich druhým dieťaťom (v 9. mesiaci), len deň po jeho smrti vyskočila z okna a zabila sa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?