K skutočnému dátumu narodenia Juraja Jánošíka môže viesť súdny spis o jeho bratovi Jánovi

Autor: Roman Kebísek | 11.2.2018 o 8:05 | (upravené 11.2.2018 o 8:23) Karma článku: 6,04 | Prečítané:  2382x

Podľa matričného záznamu, ktorý vraj hovorí o narodení zbojníka Juraja Jánošíka, by mal byť jeho brat Ján mladší. Podľa súdu bol ale Ján starší, čo by znamenalo, že k Jurajovi Jánošíkovi sa priraďuje nesprávny údaj v matrike.

 

Súdne protokoly hovoria o smrti Juraja Jánošíka, o narodení však nie

Juraja Jánošíka, účastníka proticisárskeho povstania Františka II. Rákociho a neskôr zbojníka, popravili 17. marca 1713 v Liptovskom Mikuláši. Zachovali sa o tom dokonca originály súdnych spisov. V nich však jeho dátum narodenia uvedený nie je, iba to, že pochádzal z Terchovej. Keď ale s veľkým odstupom, r. 1932, nastúpil na faru vo Varíne, pod ktorú koncom 17. storočia patrila Terchová, 26-ročný katolícky kňaz Andrej Paldan, začal sa zaujímať o staré zápisy v matrike, medzi ktorými údajne našiel aj dátum pokrstenia zbojníka Juraja Jánošíka (dátum narodenia dieťaťa sa v tej dobe neuvádzal, iba dátum krstu – ten nasledoval zvyčajne krátko po narodení). Podľa tohto zápisu ho pokrstili 25. januára 1688 a medzi jeho súrodencami bol aj mladší brat Ján. Dátum 25. január 1688 sa odvtedy až doteraz prisudzuje zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi.

 

Objavili súdne protokoly so zbojníkom Jánom Jánošíkom, bratom Juraja Jánošíka

Medzitým sa však v archívoch našiel súdny záznam o zbojníkovi Jánovi (!) Jánošíkovi. Toho odsúdili 22. decembra 1713 v kaštieli v Tepličke nad Váhom (tam sídlili Löwenburgovci – zemepáni, ktorým patrila aj Terchová) za zbojníctvo na trest smrti obesením. Protokoly o ňom píšu ako o staršom bratovi Juraja Jánošíka, popravenom pár mesiacov predtým v L. Mikuláši. Tento súdny záznam však nekorešpondoval s matričným záznamom o krste, ktorý údajne patrí zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi a podľa ktorého Ján mal byť jeho mladším (!) bratom. Začalo sa to však považovať za chybu v súdnych záznamoch a 25. január 1688 sa naďalej pokladal za skutočný dátum krstu zbojníka Juraja Jánošíka.

 

Brtáň: Prečo by sa mal súd mýliť? Nebol k Jánošíkovi priradený nesprávny deň krstu?

Literárny historik Rudo Brtáň si však v roku 1968 položil otázku, prečo by sa mal súd z r. 1713 mýliť, ak tvrdí, že Ján bol starší. Začal preto nanovo pátrať vo varínskej matrike, kde sa nachádza viacero osôb s menom Juraj Jánošík, či tam nie je aj Juraj Jánošík, ktorý má staršieho (!) brata Jána. Našiel aj záznam o krste Juraja Jánošíka zo 16. mája 1688, ktorý má naozaj staršieho brata Jána. Práve tento údaj podľa Ruda Brtáňa skôr zodpovedá pravde. Ako však píše poľský historik a odborník na karpatské zbojníctvo Stanisław Andrzej Sroka, štúdia Ruda Brtáňa nezaznamenala na Slovensku odozvu. Vyšla len r. 1968 v poľštine pod názvom Na tropie Janosika.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?