S Máriou Habsburskou prišla na uhorský trón aj habsburská dynastia - na 400 rokov

Autor: Roman Kebísek | 6.1.2018 o 14:20 | Karma článku: 8,35 | Prečítané:  3039x

Mária Habsburská, manželka kráľa Ľudovíta II., prešla po porážke Uhorska pri Moháči r. 1526, kde zomrel aj jej manžel, z Budína do Bratislavy. Odtiaľ podporovala svojho brata Ferdinanda v jeho boji o uhorský trón, ktorý aj získal.

Mária Habsburská – dcéra Filipa Pekného a Jany Šialenej

Mária Habsburská sa narodila r. 1505. Jej rodičmi boli kastílski vládcovia Filip Pekný, ktorý však nasledujúci rok zomrel, a Jana Šialená, ktorú čoskoro po Máriinom narodení izolovali v kláštore. Vyrastala preto u príbuzných. Ako 16-ročná prešla do uhorského hlavného mesta Budín, kde sa vydala za uhorského (a českého) kráľa Ľudovíta II. Ten však v Bitke pri Moháči r. 1526 zahynul, takže sa ako 21-ročná stala vdovou. Zároveň prešla z Budína - ohrozovaného Turkami - do Bratislavy, kde začala pracovať na tom, aby uhorskú korunu získal jej brat, rakúsky arcivojvoda Ferdinand. Celkovo mala Mária 5 súrodencov – ďalšieho brata Karola a sestry Izabelu, Eleonóru a Katarínu.

 

Odchod Márie do Bratislavy sa dostal do piesne, ktorá vznikla po Moháči 

O Bitke pri Moháči zložil dnes už neznámy český pesničkár pieseň. Skladbu vytvoril hneď po udalosti, lebo sa v nej hovorí, že kráľ je nezvestný. Ľudovíta totiž našli až o niekoľko týždňov - utopeného. Úryvok z piesne:

A vtom jest král z boje vyjel

a nejeden jest to viděl,

Bůh milý ví, kam se poděl,

každý dobrý rád by věděl.

O tom, že Mária odišla z Budína do Bratislavy, je v piesni aj zmienka – poslal ju tam manžel: „s královnou se smutně žehnal a do Prešpurku ji poslal“.

 

Martin Luther venoval Márii počas jej pobytu v Bratislave výklad žalmov

Mária Habsburská začala v Bratislave pracovať na jedinom – aby si na uhorský trón zasadol po jej manželovi jej brat Ferdinand. Práve ten – ako príslušník mocného rodu Habsburgovcov – by bol podľa nej najlepšou bariérou pred ďalším prenikaním Turkov do Európy. Máriu sa na svoju stranu – duchovnú - snažil získať aj cirkevný reformátor Martin Luther – krátko po jej ovdovení - ešte v roku 1526, keď bola v Bratislave - jej venoval knihu výkladov 4 biblických žalmov Vier trostliche Psalmen an die Königin zu Hungern. Mária bola totiž známa svojou sčítanosťou a záujmom o reformačné myšlienky doby, hoci katolícku cirkev nikdy neopustila. Samotnej Márii sa pripisuje aj autorstvo žalmu Mag ich Unglück nicht widerstahn, ktorý vyšiel knižne v r. 1529. Túto pieseň preložil slovenský evanjelický biskup Daniel Krman (nar. 1663). Skladbu zaradili slovenskí evanjelici do svojho vtedajšieho hlavného spevníka - Tranoscia, ktorý bol písaný po česky. Záverečná strofa skladby:

A když pod sluncem nového,

Nic stálého

Není, Jezu, stůj při mně

A pohleď na neštěstí mé

Jako na své,

Když na mne jde násilně;

Když má být tak

A ne jinak,

Nech třebas mne

Svět zavrhne;

Bůh k sobě však mne přivine.

 

Mária Habsburská čoskoro po korunovácii brata Ferdinanda z Uhorska odišla

Po korunovácii Ferdinanda za uhorského kráľa r. 1527, čím sa začala 400 rokov trvajúca habsburská dynastia v krajine, Mária čoskoro z Uhorska odišla a už sa tam nevrátila. Stále však bola v európskej politike dôležitou ženou – čakalo sa, či sa nevydá za nejakého monarchu. Do konca života sa už síce nevydala, zostala však politicky aktívna - v rokoch 1531-55 spravovala Nizozemsko ako jeho regentka. Potom odišla do Španielska do ústrania, kde zomrela.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke médiá neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokojovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

EKONOMIKA

Okolo Kiskovej kampane sa objavujú nové nejasnosti

Prezident obe časti svojej kampane platil cez firmu KTAG.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hanus nepísal, aby sa Glváč lepšie cítil

Martin Hanus tvrdí, že Nitranov si v .týždni spoločne vymysleli.


Už ste čítali?