S Máriou Habsburskou prišla na uhorský trón aj habsburská dynastia - na 400 rokov

Autor: Roman Kebísek | 6.1.2018 o 14:20 | (upravené 20.12.2019 o 19:21) Karma článku: 8,35 | Prečítané:  3467x

Mária Habsburská, manželka kráľa Ľudovíta II., prešla po porážke Uhorska pri Moháči r. 1526, kde zomrel aj jej manžel, z Budína do Bratislavy. Odtiaľ podporovala svojho brata Ferdinanda v jeho boji o uhorský trón, ktorý aj získal.

Mária Habsburská – dcéra Filipa Pekného a Jany Šialenej
Mária Habsburská sa narodila r. 1505. Jej rodičmi boli kastílski vládcovia Filip Pekný, ktorý však nasledujúci rok zomrel, a Jana Šialená, ktorú čoskoro po Máriinom narodení izolovali v kláštore. Vyrastala preto u príbuzných. Ako 16-ročná prešla do uhorského hlavného mesta Budín, kde sa vydala za uhorského (a českého) kráľa Ľudovíta II. Ten však v Bitke pri Moháči r. 1526 zahynul, takže sa ako 21-ročná stala vdovou. Zároveň prešla z Budína - ohrozovaného Turkami - do Bratislavy, kde začala pracovať na tom, aby uhorskú korunu získal jej brat, rakúsky arcivojvoda Ferdinand. Celkovo mala Mária 5 súrodencov – ďalšieho brata Karola a sestry Izabelu, Eleonóru a Katarínu.

Odchod Márie do Bratislavy sa dostal do piesne, ktorá vznikla po Moháči 
O Bitke pri Moháči zložil dnes už neznámy český pesničkár pieseň. Skladbu vytvoril hneď po udalosti, lebo sa v nej hovorí, že kráľ je nezvestný. Ľudovíta totiž našli až o niekoľko týždňov - utopeného. Úryvok z piesne:
A vtom jest král z boje vyjel
a nejeden jest to viděl,
Bůh milý ví, kam se poděl,
každý dobrý rád by věděl.

O tom, že Mária odišla z Budína do Bratislavy, je v piesni aj zmienka – poslal ju tam manžel: „s královnou se smutně žehnal a do Prešpurku ji poslal“.

Martin Luther venoval Márii počas jej pobytu v Bratislave výklad žalmov
Mária Habsburská začala v Bratislave pracovať na jedinom – aby si na uhorský trón zasadol po jej manželovi jej brat Ferdinand. Práve ten – ako príslušník mocného rodu Habsburgovcov – by bol podľa nej najlepšou bariérou pred ďalším prenikaním Turkov do Európy. Máriu sa na svoju stranu – duchovnú - snažil získať aj cirkevný reformátor Martin Luther – krátko po jej ovdovení - ešte v roku 1526, keď bola v Bratislave - jej venoval knihu výkladov 4 biblických žalmov Vier trostliche Psalmen an die Königin zu Hungern. Mária bola totiž známa svojou sčítanosťou a záujmom o reformačné myšlienky doby, hoci katolícku cirkev nikdy neopustila. Samotnej Márii sa pripisuje aj autorstvo žalmu Mag ich Unglück nicht widerstahn, ktorý vyšiel knižne v r. 1529. Túto pieseň preložil slovenský evanjelický biskup Daniel Krman (nar. 1663). Skladbu zaradili slovenskí evanjelici do svojho vtedajšieho hlavného spevníka - Tranoscia, ktorý bol písaný po česky. Záverečná strofa skladby:

A když pod sluncem nového,
Nic stálého
Není, Jezu, stůj při mně
A pohleď na neštěstí mé
Jako na své,
Když na mne jde násilně;
Když má být tak
A ne jinak,
Nech třebas mne
Svět zavrhne;
Bůh k sobě však mne přivine.

Mária Habsburská čoskoro po korunovácii brata Ferdinanda z Uhorska odišla
Po korunovácii Ferdinanda za uhorského kráľa r. 1527, čím sa začala 400 rokov trvajúca habsburská dynastia v krajine, Mária čoskoro z Uhorska odišla a už sa tam nevrátila. Stále však bola v európskej politike dôležitou ženou – čakalo sa, či sa nevydá za nejakého monarchu. Do konca života sa už síce nevydala, zostala však politicky aktívna - v rokoch 1531-55 spravovala Nizozemsko ako jeho regentka. Potom odišla do Španielska do ústrania, kde zomrela.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Aké výhody budú mať zaočkované deti

Prečo je správne podať vakcíny aj deťom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Dúfajme, že Mikasa zasa nezaskočí jeseň

Na očkovanie sa nemôžeme spoliehať.


Už ste čítali?