S Máriou Habsburskou prišla na uhorský trón aj habsburská dynastia - na 400 rokov

Autor: Roman Kebísek | 6.1.2018 o 14:20 | Karma článku: 8,35 | Prečítané:  3135x

Mária Habsburská, manželka kráľa Ľudovíta II., prešla po porážke Uhorska pri Moháči r. 1526, kde zomrel aj jej manžel, z Budína do Bratislavy. Odtiaľ podporovala svojho brata Ferdinanda v jeho boji o uhorský trón, ktorý aj získal.

Mária Habsburská – dcéra Filipa Pekného a Jany Šialenej

Mária Habsburská sa narodila r. 1505. Jej rodičmi boli kastílski vládcovia Filip Pekný, ktorý však nasledujúci rok zomrel, a Jana Šialená, ktorú čoskoro po Máriinom narodení izolovali v kláštore. Vyrastala preto u príbuzných. Ako 16-ročná prešla do uhorského hlavného mesta Budín, kde sa vydala za uhorského (a českého) kráľa Ľudovíta II. Ten však v Bitke pri Moháči r. 1526 zahynul, takže sa ako 21-ročná stala vdovou. Zároveň prešla z Budína - ohrozovaného Turkami - do Bratislavy, kde začala pracovať na tom, aby uhorskú korunu získal jej brat, rakúsky arcivojvoda Ferdinand. Celkovo mala Mária 5 súrodencov – ďalšieho brata Karola a sestry Izabelu, Eleonóru a Katarínu.

 

Odchod Márie do Bratislavy sa dostal do piesne, ktorá vznikla po Moháči 

O Bitke pri Moháči zložil dnes už neznámy český pesničkár pieseň. Skladbu vytvoril hneď po udalosti, lebo sa v nej hovorí, že kráľ je nezvestný. Ľudovíta totiž našli až o niekoľko týždňov - utopeného. Úryvok z piesne:

A vtom jest král z boje vyjel

a nejeden jest to viděl,

Bůh milý ví, kam se poděl,

každý dobrý rád by věděl.

O tom, že Mária odišla z Budína do Bratislavy, je v piesni aj zmienka – poslal ju tam manžel: „s královnou se smutně žehnal a do Prešpurku ji poslal“.

 

Martin Luther venoval Márii počas jej pobytu v Bratislave výklad žalmov

Mária Habsburská začala v Bratislave pracovať na jedinom – aby si na uhorský trón zasadol po jej manželovi jej brat Ferdinand. Práve ten – ako príslušník mocného rodu Habsburgovcov – by bol podľa nej najlepšou bariérou pred ďalším prenikaním Turkov do Európy. Máriu sa na svoju stranu – duchovnú - snažil získať aj cirkevný reformátor Martin Luther – krátko po jej ovdovení - ešte v roku 1526, keď bola v Bratislave - jej venoval knihu výkladov 4 biblických žalmov Vier trostliche Psalmen an die Königin zu Hungern. Mária bola totiž známa svojou sčítanosťou a záujmom o reformačné myšlienky doby, hoci katolícku cirkev nikdy neopustila. Samotnej Márii sa pripisuje aj autorstvo žalmu Mag ich Unglück nicht widerstahn, ktorý vyšiel knižne v r. 1529. Túto pieseň preložil slovenský evanjelický biskup Daniel Krman (nar. 1663). Skladbu zaradili slovenskí evanjelici do svojho vtedajšieho hlavného spevníka - Tranoscia, ktorý bol písaný po česky. Záverečná strofa skladby:

A když pod sluncem nového,

Nic stálého

Není, Jezu, stůj při mně

A pohleď na neštěstí mé

Jako na své,

Když na mne jde násilně;

Když má být tak

A ne jinak,

Nech třebas mne

Svět zavrhne;

Bůh k sobě však mne přivine.

 

Mária Habsburská čoskoro po korunovácii brata Ferdinanda z Uhorska odišla

Po korunovácii Ferdinanda za uhorského kráľa r. 1527, čím sa začala 400 rokov trvajúca habsburská dynastia v krajine, Mária čoskoro z Uhorska odišla a už sa tam nevrátila. Stále však bola v európskej politike dôležitou ženou – čakalo sa, či sa nevydá za nejakého monarchu. Do konca života sa už síce nevydala, zostala však politicky aktívna - v rokoch 1531-55 spravovala Nizozemsko ako jeho regentka. Potom odišla do Španielska do ústrania, kde zomrela.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?