Po takmer 100 rokoch sa našiel hrob Wally Neuzilovej, múzy maliara Egona Schieleho

Autor: Roman Kebísek | 30.11.2017 o 20:14 | (upravené 24.12.2017 o 10:17) Karma článku: 4,71 | Prečítané:  1066x

Wally Neuzilová bola dcérou Čecha žijúceho v Rakúsku Josefa Neužila. V r. 1911-5 bola partnerkou maliara Egona Schieleho. Keď ju počas 1. sv. vojny nechal, išla za ošetrovateľku. Dostala infekciu a r. 1917 ako 23-ročná zomrela.

Wally Neuzilová sa narodila v rakúskej obci Tatendorf, neskôr sa jej rodina presťahovala do Viedne. Tu sa v roku 1911 stala modelkou a postupne aj priateľkou expresionistického maliara Egona Schieleho. Ona mala 17 rokov, on 21. Počas tohto obdobia sa významne podieľala na umeleckom a osobnostnom zrení Egona Schieleho. V roku 1915 sa s ňou však nečakane rozišiel a ešte v tom istom roku sa oženil so svojím novým objavom - Viedenčankou Edith Harmsovou. Wally rozchod hlboko zasiahol, opäť si ale dokázala nájsť svoje miesto na svete – aj keď to bol možno práve únik pred svetom – stala sa dobrovoľnou vojnovou ošetrovateľkou. Keď ju r. 1917 poslali do vojenského lazaretu do mesta Sinj, ktoré leží v dnešnom Chorvátsku, ochorela na šarlach a vo veku 23 rokov naň aj zomrela.

 

Po takmer 100 rokoch hrob Wally Neuzilovej opäť objavili

Ako napísali noviny The Art Newspaper, v roku 2015 chorvátska novinárka Lana Buhjevac po takmer sto rokoch zabudnutia vypátrala hrob Wally Neuzilovej v meste Sinj. Je zničený, no predsa sa zachoval. Následne založil rakúsky historik Robert Holzbauer spoločnosť Wally-Neuzil-Gesellschaft s cieľom obnoviť toto pietne miesto, ktoré sa má stať aj pamätníkom tejto múzy a priateľky Egona Schieleho. Samotný maliar a jeho tehotná manželka Edith zomreli ani nie rok po Wally na španielsku chrípku.

Obraz Egona Schieleho Smrť a dievča (1915)

Práve v roku 1915, teda v období rozchodu s Wally namaľoval Egon Schiele obraz s názvom Smrť a dievča. Toto dielo dávajú kunsthistorici aj do súvislosti s vtedajšou duševnou situáciou maliara, ktorý si bol vedomý nemilosrdnosti svojho rozhodnutia skončiť vzťah s Wally. V postavách na obraze preto možno akoby vidieť samotného autora v úlohe smrti a Wally Neuzilovú ako objímajúcu ženu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska vymenoval Sakovú, tá pred novinármi stále uteká

Organizátori protestov ministerke vyčítajú blízkosť ku Kaliňákovi.

KOMENTÁRE

Kto kradmou rukou siahne na voliča Smeru

Tlačiť na organizátorov protestov, aby urobili robotu za politikov, nie je slušné.


Už ste čítali?