Po takmer 100 rokoch sa našiel hrob Wally Neuzilovej, múzy maliara Egona Schieleho

Autor: Roman Kebísek | 30.11.2017 o 20:14 | (upravené 14.5.2018 o 19:16) Karma článku: 4,71 | Prečítané:  1207x

Wally Neuzilová bola dcérou Čecha žijúceho v Rakúsku Josefa Neužila. V r. 1911-5 bola partnerkou maliara Egona Schieleho. Keď ju počas 1. sv. vojny nechal, išla za ošetrovateľku. Dostala infekciu a r. 1917 ako 23-ročná zomrela.

Wally Neuzilová sa narodila v rakúskej obci Tatendorf, neskôr sa jej rodina presťahovala do Viedne. Tu sa v roku 1911 stala modelkou a postupne aj priateľkou expresionistického maliara Egona Schieleho. Ona mala 17 rokov, on 21. Počas tohto obdobia sa významne podieľala na umeleckom a osobnostnom zrení Egona Schieleho. V roku 1915 sa s ňou však nečakane rozišiel a ešte v tom istom roku sa oženil so svojím novým objavom - Viedenčankou Edith Harmsovou. Wally rozchod hlboko zasiahol, opäť si ale dokázala nájsť svoje miesto na svete – aj keď to bol možno práve únik pred svetom – stala sa dobrovoľnou vojnovou ošetrovateľkou. Keď ju r. 1917 poslali do vojenského lazaretu do mesta Sinj, ktoré leží v dnešnom Chorvátsku, ochorela na šarlach a vo veku 23 rokov naň aj zomrela.

 

Po takmer 100 rokoch hrob Wally Neuzilovej opäť objavili

Ako napísali noviny The Art Newspaper, v roku 2015 chorvátska novinárka Lana Buhjevac po takmer sto rokoch zabudnutia vypátrala hrob Wally Neuzilovej v meste Sinj. Je zničený, no predsa sa zachoval. Následne založil rakúsky historik Robert Holzbauer spoločnosť Wally-Neuzil-Gesellschaft s cieľom obnoviť toto pietne miesto, ktoré sa má stať aj pamätníkom tejto múzy a priateľky Egona Schieleho. Samotný maliar a jeho tehotná manželka Edith zomreli ani nie rok po Wally na španielsku chrípku.

Obraz Egona Schieleho Smrť a dievča (1915)

Práve v roku 1915, teda v období rozchodu s Wally namaľoval Egon Schiele obraz s názvom Smrť a dievča. Toto dielo dávajú kunsthistorici aj do súvislosti s vtedajšou duševnou situáciou maliara, ktorý si bol vedomý nemilosrdnosti svojho rozhodnutia skončiť vzťah s Wally. V postavách na obraze preto možno akoby vidieť samotného autora v úlohe smrti a Wally Neuzilovú ako objímajúcu ženu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý redaktor STV: Neveril som, že takým správam môžu ľudia veriť

Téma manipulácie v médiách je podľa Jozefa Brezovského aktuálna.

DOMOV

Lučanský chváli sponzora Smeru. Blysol sa aj pri Kočnerovi

Slobodník vstúpil do Smeru po odchode z polície v roku 2010.


Už ste čítali?