Kto je dievča na obraze rokokového maliara Francoisa Bouchera, odhalil Giacomo Casanova

Autor: Roman Kebísek | 3.6.2017 o 11:43 | (upravené 14.5.2018 o 19:38) Karma článku: 10,70 | Prečítané:  5828x

Aj vďaka frivolnému rokoku vznikla moderná umelecká kritika. Jednou z jej zakladajúcich osobností bol Denis Diderot, ostrý kritik hlavného predstaviteľa francúzskej rokokovej maľby Francoisa Bouchera.

V galérii Wallraf-Richartz-Museum v Kolíne nad Rýnom sa nachádza aj maľba od francúzskeho maliara Francoisa Bouchera Odpočívajúce dievča z r. 1751. Podľa informácií galérie je na obraze 14-ročná dcéra írskeho prisťahovalca Marie-Louise O'Murphy, ktorá sa stala favoritkou kráľa Ľudovíta XV. Meno modelky sa stalo známe údajne vďaka talianskemu spisovateľovi a zvodcovi Giacomovi Casanovovi (1725-98), ktorého zaujala ešte skôr ako francúzskeho monarchu. Casanova vo svojich pamätiach, ktoré sú významným svedectvom doby, ale v ktorých je aj veľa úmyselných či neúmyselných nepresností, píše:

Jedného dňa som bol s priateľom Patuom na výročnom trhu v Saint Laurente a jemu prišlo na um večerať s flámskou herečkou O'Morphiovou. Pozval ma, aby som išiel s nimi. Dievča ma nepriťahovalo, ale čo človek neurobí kvôli priateľovi? Nuž privolil som. Keď sme sa s krásavicou navečerali, Patuovi sa zažiadalo venovať noc príjemnej zábave, a pretože som ho nechcel opustiť, požiadal som o pohovku, aby som na nej mravopočestne prežil noc. Morphiová mala sestru, malé, asi trinásťročné ufúľanča, ktoré mi povedalo, že mi prepustí svoju posteľ, keď mu dám toliarik. Súhlasil som a dievčatko ma zaviedlo do komôrky, kde som zazrel slamník na štyroch doskách.

„Tomuto vravíš posteľ, dieťa moje?“

„Nemám inú, pane.“

„Nechcem ju a ty nedostaneš toliarik.“

„Vy ste sa chceli vyzliecť?“

„Samozrejme.“

„Čo vám to prišlo na um? My vôbec nemáme prestieradlá.“

„Ty teda spávaš oblečená?“

„Ó nie!“

„Nuž, ľahni si tak ako inokedy a ja ti ten toliarik dám.“

„Prečo?“

„Chcem ťa tak vidieť.“

„Nič mi nespravíte?“

„Celkom nič!“

Líha si na biedny slamník a prikrýva sa starou záclonou. Ako tam tak leží, už nemyslím na jej handry, vidím iba dokonalú krásu.

(...)

Zatúžil som po obraze tohto krásneho dievčenského tela a akýsi nemecký maliar mi ho nádherne namaľoval za šesť louisov. Poloha, v ktorej dievča zobrazil, bola očarujúca. Ležala na bruchu, ramená a poprsie mala na vankúši, ale hlavu mala obrátenú tak, akoby vlastne ležala na chrbte. (preklad Vladimír Žabkay)

 

Posun ženského aktu v rokoku

Boucherovo Odpočívajúce dievča patrí do obdobia, keď ženský akt začal prekračovať svoj dovtedajší kánon – obnaženú ženu už nepredstavovali len ako mytologickú postavu – akt sa posúval viac k civilnosti, hoci podľa mnohých až k frivolnosti. Práve v období rokoka, v 2. polovici 18. storočia, začala vo Francúzsku vznikať moderná umelecká kritika. Jej protagonistom bol predovšetkým spisovateľ a mysliteľ, predstaviteľ meštiackej kultúry, ktorá sa tlačila na miesto šľachtickej, Denis Diderot (niečo o ňom aj - tu). Hlavným objektom jeho útokov bol práve Francois Boucher a jeho tvorba. V roku 1765 Diderot v jednej zo svojich hodnotiacich štúdií o Boucherovi napísal (preložila Helena Turcerová-Devečková):

Neviem, čo povedať o tomto človeku. Úpadok vkusu, maľovania, kompozície, charakterov, výrazu a kresby prichádza krok za krokom za skazenosťou mravov. Čo chcete, aby tento umelec hodil na plátno? Čo má v obrazotvornosti, ba čo môže mať v obrazotvornosti človek, ktorý trávi svoj život s prostitútkami najhoršej povesti?

 

Kto bola Marie-Louise O'Murphy

Otec Marie-Louise O'Murphy pochádzal z Írska. Krátko potom, ako Francois Boucher, obľúbený maliar kráľovského dvora, namaľoval jej obraz, Marie-Louise O'Murphy sa stala jednou z favoritiek kráľa Ľudovíta XV. Vo svojich 17-ich rokoch s ním mala nezákonnú dcéru. Potom sa niekoľkokrát vydala. V období Francúzskej revolúcie sa dostala nakrátko do väzenia. Dožila sa 77 rokov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.

Komentár Zuzany Kepplovej

Ani farmári, ani učitelia nie sú len malá hlučná skupinka

Protestujúci sa učia jeden od druhého. No a čo?


Už ste čítali?