Homo sapiens, pochádzajúci z Afriky, priniesol na neandertálske Slovensko aj umenie

Autor: Roman Kebísek | 26.2.2017 o 7:34 | Karma článku: 3,61 | Prečítané:  820x

Človek dnešného typu, teda homo sapiens, vyšiel z Afriky. V Európe, teda aj na Slovensku, nahradil človeka neandertálskeho. Novoosídlené oblasti obohatil aj o výrobu umeleckých predmetov.

 

Po neandertálcoch sa nenašli umelecké predmety

Ešte asi pred 40 000 rokmi bola Európa osídlená človekom neandertálskym. Bol menej vyspelý ako človek dnešného typu, teda homo sapiens, ktorý žil v tom čase v Afrike, resp. z nej postupne odchádzal. Na Slovensku sa našlo viacero lokalít, kde neandertálci žili. Jedným z najbohatších neandertálskych nálezísk je Prepoštská jaskyňa, ktorá sa nachádza v Bojniciach. Nenašli sa tu síce žiadne kostrové pozostatky neandertálca, zato však nástroje, ktoré používal, a množstvo kostí ulovených zvierat – medzi nimi mamuty, nosorožce, či levy - ktoré sa tu vtedy vyskytovali. Po neandertálcoch sa však na Slovensku, tak ako ani nikde v Európe, či priľahlej Ázii, nenašli umelecké predmety.

 

Príchod človeka dnešného typu z Afriky do Európy a zánik neandertálcov

Pred asi 40 000 rokmi začal do Európy prenikať homo sapiens, ktorý sa vyvinul v Afrike. Bol to začiatok konca existencie neandertálcov. Človek dnešného typu neandertálske skupinky buď vytlačil z ich sídiel, až úplne zanikli, alebo ich rovno vykynožil, resp. ich asimiloval. Človek dnešného typu, teda homo sapiens, postupne ovládol celú planétu. Najstaršie nálezy tohto druhu človeka v Európe ukázali, že na rozdiel od neandertálskeho kolegu tvoril aj umelecké predmety, napr. kultové, zmyselné  sošky žien, tzv. venuše. Takou je aj asi 25 000 rokov stará soška, ktorá na našla v Moravanoch nad Váhom pri Piešťanoch a dostala názov Moravianska venuša.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Učiteľka v škôlke mala žltačku a chodila do práce. Rodičia o tom nevedeli

V pondelok bude Miestny úrad vo Vajnoroch, ktorý je zriaďovateľom škôlky skúmať , prečo o žltačke neinformovala rodičov.

DOMOV

Rok 1998: Ako Mečiar valcoval a ako skončil

Rok, kedy Mečiar znásilnil ústavu, ale aj kedy jeho éra definitívne skončila.


Už ste čítali?