Francúzska herečka Sarah Bernhardtová: Salome Oscara Wilda aj Samaritánka Alfonsa Muchu

Autor: Roman Kebísek | 9.11.2016 o 18:51 | (upravené 13.11.2016 o 16:09) Karma článku: 10,98 | Prečítané:  5018x

Sarah Bernhardtová patrila k najznámejším herečkám svojej doby. Pre Oscara Wilda skúšala rolu Salome v jeho novej hre, no cenzúra ju zrušila. Alfons Mucha pre ňu tvoril divadelné plagáty, ktoré z neho urobili majstra secesie.

 

Zákon neumožnil hrať v Londýne hru Salome s Bernhardtovou v hlavnej úlohe

Francúzska herečka Sarah Bernhardtová vystupovala v Londýne po prvý raz r. 1879.  Mala 35 rokov a hrala Faidru od Jeana Racina. Na jej predstavení bol vtedy aj 29-ročný spisovateľ Oscar Wilde. Jej herectvo ho očarilo a rovno jej napísal báseň s názvom Faidra, v ktorej hovorí: How vain and dull our common world must seem/ To such a One as thou... (Aký zbytočný a nezaujímavý sa náš obyčajný svet musí zdať niekomu takému, ako si ty...). V r. 1892 Sarah súhlasila s tým, že zahrá v Londýne postavu Salome v novej, po francúzsky napísanej hry O. Wilda. Hoci už rolu v Londýne nacvičovala, úrady napokon hru nedovolili uviesť, pretože podľa anglických zákonov na divadelnej scéne nemohli vystupovať biblické postavy. Hra mala premiéru až r. 1896 v Paríži, hlavnú úlohu už ale nehrala Berntrandtová. Predstavenie bolo zároveň vyjadrením podpory pre Wilda, ktorý sa práve v tom čase nachádzal v anglickom väzení za homosexuálny vzťah. Z väzenia vyšiel r. 1897. Wilde videl Sarah opäť r. 1899, keď vystupovala v Nice. Následne v liste priateľovi Robertovi Rossovi napísal: I went round to see Sarah and she embraced me and wept, and I wept, and the whole evening was wonderful (Zašiel som za Sarah, objala ma a plakala, aj ja som plakal a celý večer bol krásny). Wilde však už o pár mesiacov ako 46-ročný zomrel na meningitídu. Niekoľko týždňov pred smrťou r. 1900 svojmu vydavateľovi  Leonardovi Smithersovi napísal: The only person in the world who could act Salome is Sarah Bernhardt (Jedinou osobou na svete, ktorá by mohla hrať Salome, je Sarah Bernhardtová).

 

Bernhardtová objavila pre svet secesistické umenie Alfonsa Muchu

Od konca 80-tych rokov 19. stor. žil v Paríži aj český maliar Alfons Mucha. Do r. 1894 bol neznámy, vtedy si však uňho v podstate vďaka náhode objednala Sarah Bernhardtová divadelný plagát k hre, v ktorej hrala hlavnú úlohu. Plagát ju mimoriadne zaujal a mal nečakaný úspech aj u verejnosti. Sarah začala s Muchom niekoľkoročnú spoluprácu, počas ktorej sa z neho stal svetoznámy umelec. Ľudí si podmanila jeho osobitá secesistická estetika, do centra ktorej harmomicky umiestnil krásnu ženu a ornament. K takýmto dielam patrí aj divadelný plagát k hre Edmonda Rostanda Samaritánka z r. 1897, v ktorej hrala hlavnú úlohu Sarah Bernhardtová:

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?