Maďarské Tót nem ember spomína už Matej Bel; sám odvodzoval slovo Slovák od slova človek

Autor: Roman Kebísek | 14.5.2016 o 15:39 | Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1641x

O používaní výrazu Tót nem ember (Slovák nie je človek) Maďarmi píše učenec Matej Bel už r. 1726.  V štúdii z r. 1748 M. Bel toto tvrdenie významovo akoby obracia – podľa neho meno Slovák pochádza práve od slova človek.

 

M. Bel píše list G. S. Bayerovi

Matej Bel v liste nemeckému historikovi Gottliebovi  Siegfriedovi Bayerovi, ktorý pôsobil v Petrohrade, 24. septembra 1726 v rámci debaty na tému pôvodu Maďarov napísal (z latinčiny preložil Juraj Pavelek):

Keby si už pririekol posledných Maďarov ktorejkoľvek krajine, ochotne s tým budem súhlasiť, len keď mi pripustíš, že to boli Huno-Skýti. Niektorí počuli, že ruský cár Peter žartom tvrdil kniežaťu Františkovi Rákoczimu, vtedy vyslancovi  v Poľsku, že Maďari patria pod jeho moc ako utečenci z Juhrie. Maďarský národ sa nevyhýba žiadnej  takejto výčitke (ak je vôbec vinou podľa spôsobu vtedajších čias hľadať nové sídla zbraňami), len keď mu bude ponechaný neporušený  hunský pôvod. Nikdy Maďara neurazíš viac, než ak mu povieš, že je slovanského pôvodu. Maďari nielen pohŕdajú slovanským menom, ale dokonca ho nenávidia. Odtiaľ ono maďarské úslovie: Tót nem ember, szál-fa nem erdö. Že sa Slovák nemôže nazývať človekom práve tak, ako že jeden jediný strom nepredstavuje les. 

 

M. Bel r. 1748 o pôvode pomenovania Slovák

V roku 1746 napísal M. Bel latinský úvod ku gramatike určenej pre Čechov a Slovákov Grammatica Slavico-Bohemica od Pavla Doležala. M. Bel píše (preklad J. Pavelek):

Čítajúc toto, budeš sa azda domnievať, že meno Slovan má akýsi nejasný pôvod, predovšetkým preto, že vzniklo v menej vzdelanom veku. Ale nie je to tak. Vznešený, ba slávny je pôvod tohto slova; buď ho môžeš odvodiť podľa mienky niektorých od slova sláva, alebo, ako chcú iní, od slova člowěk (ako M. Bel v poznámke na tomto mieste dodáva, „z toho pochádza názov Slowák) a od jeho nepoužívaného množného čísla člowécy. Tamto pomenovanie znamená slávu a označuje kmeň, ktorý je známy slávnymi činmi. Toto pomenovanie zase človeka alebo i muža osvedčeného a obdareného osobitnou udatnosťou.

 

Kedy a ako sa objavilo slovo Slovák

Pomenovaniu Slovák sa v práci Dějiny spisovné slovenštiny po dobu Štúrovu z r. 1922 venoval český vedec Albert Pražák. Píše:

Název „Slovák“ vyskytá se v památkách poměrně velmi pozdě a dlouho ve významu Slovan. Je to slovo téhož typu jako Dvořák (z dvořenín), Pražák (z Pražěnín) a předpokládá  a také má předchůdce v tvaru Slověnín. Podobně vznikal i název Polák z Polan, Slezák ze Slezan. (...) Výraz „Slovák“ poprvé se asi vyskytá v záznamu až r. 1439 v opovědném Lichtenšteinově listě královně, psaném německy a podepsaném „Hinko Slowak“.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?