Ruska Serebriakovová prišla po r. 1917 o šťastie domova; namaľovala obraz Domček z karát

Autor: Roman Kebísek | 27.9.2015 o 13:07 | Karma článku: 10,00 | Prečítané:  2704x

Ruská maliarka Zinaida Serebriakovová mala štyri deti, krásny domov a ako umelkyňu ju vysoko cenili. Šťastie bežného života vnášala aj do svojej tvorby. Až prišla revolúcia r. 1917 a jej svet sa rozsypal ako domček z karát.

Zinaida Serebriakovová sa stala v Rusku známou maliarkou takmer zo dňa na deň. Ako 25-ročná poslala v roku 1910 na výstavu v Petrohrade svoj obraz s názvom Pred toaletou. Dielo si svojou bezprostrednosťou a krásou bežnej situácie okamžite podmanilo vtedajšie umelecké prostredie a hneď ho odkúpila svetoznáma Tretiakovská galéria v Moskve. Serebriakovovej sa darilo nielen ako umelkyni, ale aj v súkromnom živote – žila v šťastnom manželstve so štyrmi deťmi na krásnom rodinnom statku v Neskučnom pri Charkove, resp. v Petrohrade.  Prišla však komunistická revolúcia v roku 1917, ktorá obrátila krajinu naruby, a Zinaidin takmer rozprávkový život sa rozsypal.

 

 

Revolúcia r. 1917 priniesla Rusku občiansku vojnu a bezzákonnosť. Majetok Serebriakovovej rodiny vyrabovali sedliaci, jej umelecká činnosť stratila v dobe chaosu praktický význam, do toho jej v roku 1919 zomrel muž na týfus, zostali jej štyri deti a matka - začali hladovať. V tomto období, v r. 1919, namaľovala obraz Domček z karát, na ktorom sú jej štyri osirelé deti. Dielo je symbolom toho, ako môže človek za krátky čas prísť o šťastný život a padnúť do série nešťastí. Zároveň to bola predzvesť nešťastného rozdelenia rodiny, ktoré prišlo o niekoľko rokov.

Zinaida Serebriakovová nemohla v Rusku dostatočne uživiť rodinu. V roku 1924 odišla do Paríža, kde si chcela ako maliarka zarobiť nejaké peniaze pre rodinu. V Rusku zostala jej mama, ktorá sa medzitým starala o dcérine deti. Najstaršie malo 18, najmladšie 11 rokov. Ako maliarke sa jej za hranicami finančne veľmi nedarilo, žilo sa však predsa len lepšie ako v Rusku. Žiadala ruské úrady, aby jej deti mohli prísť za ňou, no napokon povolili iba dvom. Dve deti museli zostať v Rusku, kde dospeli a usporiadali si vlastný život. S matkou sa stretli až o niekoľko desaťročí. 

Ešte niekoľko Serebriakovovej autoportrétov:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?