Ruska Serebriakovová prišla po r. 1917 o šťastie domova; namaľovala obraz Domček z karát

Autor: Roman Kebísek | 27.9.2015 o 13:07 | Karma článku: 10,00 | Prečítané:  2687x

Ruská maliarka Zinaida Serebriakovová mala štyri deti, krásny domov a ako umelkyňu ju vysoko cenili. Šťastie bežného života vnášala aj do svojej tvorby. Až prišla revolúcia r. 1917 a jej svet sa rozsypal ako domček z karát.

Zinaida Serebriakovová sa stala v Rusku známou maliarkou takmer zo dňa na deň. Ako 25-ročná poslala v roku 1910 na výstavu v Petrohrade svoj obraz s názvom Pred toaletou. Dielo si svojou bezprostrednosťou a krásou bežnej situácie okamžite podmanilo vtedajšie umelecké prostredie a hneď ho odkúpila svetoznáma Tretiakovská galéria v Moskve. Serebriakovovej sa darilo nielen ako umelkyni, ale aj v súkromnom živote – žila v šťastnom manželstve so štyrmi deťmi na krásnom rodinnom statku v Neskučnom pri Charkove, resp. v Petrohrade.  Prišla však komunistická revolúcia v roku 1917, ktorá obrátila krajinu naruby, a Zinaidin takmer rozprávkový život sa rozsypal.

 

 

Revolúcia r. 1917 priniesla Rusku občiansku vojnu a bezzákonnosť. Majetok Serebriakovovej rodiny vyrabovali sedliaci, jej umelecká činnosť stratila v dobe chaosu praktický význam, do toho jej v roku 1919 zomrel muž na týfus, zostali jej štyri deti a matka - začali hladovať. V tomto období, v r. 1919, namaľovala obraz Domček z karát, na ktorom sú jej štyri osirelé deti. Dielo je symbolom toho, ako môže človek za krátky čas prísť o šťastný život a padnúť do série nešťastí. Zároveň to bola predzvesť nešťastného rozdelenia rodiny, ktoré prišlo o niekoľko rokov.

Zinaida Serebriakovová nemohla v Rusku dostatočne uživiť rodinu. V roku 1924 odišla do Paríža, kde si chcela ako maliarka zarobiť nejaké peniaze pre rodinu. V Rusku zostala jej mama, ktorá sa medzitým starala o dcérine deti. Najstaršie malo 18, najmladšie 11 rokov. Ako maliarke sa jej za hranicami finančne veľmi nedarilo, žilo sa však predsa len lepšie ako v Rusku. Žiadala ruské úrady, aby jej deti mohli prísť za ňou, no napokon povolili iba dvom. Dve deti museli zostať v Rusku, kde dospeli a usporiadali si vlastný život. S matkou sa stretli až o niekoľko desaťročí. 

Ešte niekoľko Serebriakovovej autoportrétov:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?