Evanjelický biskup Kalinka zaznamenal aj posledné chvíle vizionára Drabíka pred sťatím (1671)

Autor: Roman Kebísek | 23.5.2015 o 20:42 | (upravené 24.5.2015 o 6:17) Karma článku: 6,89 | Prečítané:  1809x

Joachim Kalinka zaznamenal vo svojom denníku aj posledné chvíle českého exulanta žijúceho v Lednici pri Púchove, člena Jednoty bratskej Mikuláša Drabíka, ktorého popravili za jeho vízie o údajnom nastávajúcom páde Habsburgovcov.

Vízie Mikuláša Drabíka

Drabíkove vízie knižne vydal v roku 1657 v Amsterdame ďalší český exulant z Jednoty bratskej Jan Amos Komenský. Potom ich ešte vydal opakovane. V roku 1669 odhalili v Uhorsku tzv. Vešeléniho sprisahanie proti panovníkovi, Habsburgovi Leopoldovi. Nasledovala séria súdov s jeho aktérmi, ale aj osobami pre dvor nepohodlnými, hlavne protestantmi. Takto sa v roku 1671 dostal na súd do Bratislavy aj protihabsburský vizionár Mikuláš Drabík, vtedy už 83-ročný.

Joachima Kalinku predvolali do Bratislavy

Začiatkom júla 1671 predvolali na súd do Bratislavy aj ilavského superintendenta (biskupa), slovenského barokového spisovateľa Joachima Kalinku (1601-78). Počas pobytu v Bratislave si viedol latinský denník, ktorý sa zachoval dodnes. Na prvom výsluchu bol 13. júla. Pýtali sa ho, či má knihu Drabíkových vízií. Povedal, že má, ale doma. Na otázku, odkiaľ ju má, odpovedal, že mu ju poslal sám vydavateľ J. A. Komenský. Kalinka poprel, že by víziám veril, naopak, označil ich za fantázie. Obvinili ho však z toho, že o knihe neinformoval úrady. Na druhý deň, 14. júla,  súd v Bratislave odsúdil za knihu vízií Drabíka na smrť. Na ďalší deň, 15. júla, Drabík svoje proroctvá pred arcibiskupom Jurajom Selepčénim a ďalšími katolíkmi odvolal. 16. júla zavolali k Drabíkovi Kalinku a ďalších evanjelikov, aby o Drabíkovom odvolaní proroctiev nepochybovali ani nekatolíci. Mikuláš Drabík, ktorý ich znova odvolal, očakával, že ho prepustia na slobodu. Stal sa však opak - išiel hneď na popravisko.

 

Sťatie Mikuláša Drabíka

Zomieral však vyrovnaný až hrdý – peniaze, ktoré mal pri sebe, dal sluhovi, ktorý bol pri ňom. Potom si kľakol ku klátu, na ktorý dal pravú ruku, ktorú mu mali odťať, a do ľavej ruky si vzal knižku modlitieb a modlil sa. Keď mu kat odťal pravú ruku, Drabík omdlel, ale katov pomocník ho zdvihol a kat ho sťal.   

 

Kalinku pozvali po Drabíkovej poprave do arcibiskupovej záhrady

Ešte v ten deň, 16. júla, pozval Joachima Kalinku do svojej honosnej záhrady arcibiskup Juraj Selepčéni (o jeho výtvarnom talente niečo aj - tu) na „občerstvenie a rozhovor“. Po prechádzke v záhrade mu Selepčéni pripomenul, „aby rýchlo pouvažoval nad svojimi vecami“. Išlo o záhradu pri arcibiskupskom letnom paláci, budove, ktorá stále stojí a v súčasnosti v nej sídli slovenská vláda. Zvyšky záhrady v jej okolí sa zachovali dodnes.

Od Kalinku chceli, aby konvertoval

Kalinka bol na výsluchu ešte 18. júla. Po ňom mu povedali, že jeho záležitosť sa bude ďalej riešiť vo Viedni a on má čakať na rozhodnutie v Bratislave. Čakal celých 10 mesiacov. V októbri 1671 za ním prišiel bratislavský katolícky farár Juraj Boršický, ktorého za ním poslal sám arcibiskup Selepčéni s ponukou, aby sa „vrátil do lona katolíckej cirkvi a zanechal bludy“. Ak prestúpi, môže podľa Boršického očakávať odmenu: „Budete mať skvelé postavenie, veľkú česť; stanete sa prepoštom, kanonikom a dosiahnete s tým spojený nielen primeraný titul, ale s titulom i bohatý dôchodok“ (preklad z latinčiny Ján Mocko). Kalinka odmietol. Keď sa ho Boršický opýtal, čo má povedať arcibiskupovi, Kalinka povedal, aby ho pustili domov. Sudca ho však napokon prepustil na slobodu až v máji 1672. Cestou domov do Ilavy sa zastavil aj v neďalekom Kolačíne, kde mal majetky a kde ho čakala jeho manželka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?