Šľachtic Ján Radvanský – prežil Prešovské jatky, olúpil ho Jánošík, pomáhal vedcovi Belovi

Autor: Roman Kebísek | 5.4.2015 o 16:17 | (upravené 27.12.2016 o 8:35) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  2218x

Šľachtické rody, ktoré dlhé stáročia pôsobili na Slovensku, ovplyvňovali aj slovenskú literatúru. K takýmto rodom patrili aj evanjelickí Radvanskovci z Radvane pri Banskej Bystrici, spomedzi nich napr. Ján Radvanský (nar. 1666).

 

Daniel Sinapius venoval Jánovi Radvanskému prvú zbierku slovenských prísloví

V roku 1670 začal v Radvani pôsobiť 30-ročný evanjelický kňaz Daniel Sinapius. V roku 1673 ho spolu s ďalšími asi 40-timi evanjelickými duchovnými predvolali na súd v Bratislave za údajnú podporu rebélie proti kráľovi-katolíkovi a urážky katolíckej viery. Kňazi tieto obvinenia odmietali ako vykonštruované s cieľom postupnej rekatolizácie krajiny. Niektorým hrozili až mučením a trestom smrti. Súd pod vedením ostrihomského arcibiskupa, Slováka Juraja Selepčéniho dal obvineným na výber - buď ich odsúdia alebo sa priznajú k obvineniu a opustia krajinu, resp. zostanú doma, ale nebudú vykonávať svoj duchovný úrad. Daniel Sinapius odišiel do Brzegu v Sliezsku, potom do Vratislavi a odtiaľ r. 1677 do Nowého Bojanowa v Poľsku, kde dostal miesto riaditeľa školy. V roku 1678 vydal prvú zbierku slovenských prísloví a porekadiel spolu s latinskými sentenciami pod dvojjazyčným názvom Neo-forum Latino-Slavonicum - Nový trh latinsko-slovenský. Na začiatku latinského úvodu exulant Daniel Sinapius o zdroji prísloví píše (podľa prekladu z latinčiny od Jozefa Minárika):

„Medzitým môjmu domotanému osudu dovoľte, aby som týmto príjemným odbočením mohol trochu osviežiť svoju rozbúrenú myseľ spomienkou na tie uplynulé časy, v ktorých som sa totiž ako chlapec kedysi sediaci po boku najmilovanejšej matky naučil také zvraty reči (...). Lebo to, čo sa pije s materinským mliekom, je nám o toľko milšie, o koľko sú tie mladšie a slobodnejšie roky detstva drahšie a príjemnejšie." Ako píše literárny historik Rudo Brtáň, Sinapiova matka Barbora, rodáčka z Dubnice, bola dcérou kazateľa. Literárni historici však upozorňujú, že v knihe nie sú iba príslovia a porekadlá slovenského pôvodu, ale hlavne prebraté z poľského prostredia. Daniel Sinapius vo venovaní diela píše, že ho adresoval predovšetkým deťom slovenskej šľachty, v prvom rade Jánovi Radvanskému. Keď vyšlo, mal 12 rokov. Bola to pomôcka pri výučbe latinčiny aj materinského jazyka Slovákov. Prečo nazval knihu Nový trh latinsko-slovenský? Ako sám vysvetľuje, zozbierané múdroslovie obrazne ponúka, ako „potrebný tovar na trhu“. Ukážky z knihy (podľa prepisu Jozefa Minárika):

Za babku by veš prez Tatry hnal

Malý zlodej viseť musí, velký mešcem všetko dusí

Velmi se tam pýcha zmáha, kdy se pánem žebrák stáva

Starosť ne sama prichodí, mnoho chorob s sebú vodí

 

Ján Radvanský prežil Prešovské jatky, jeho otec nie

Tzv. Prešovské jatky v roku 1687 boli najbrutálnejším zúčtovaním v období uhorskej protireformácie a vojen uhorskej šľachty proti vládnucim Habsburgovcom. Na základe pochybných obvinení zo sprisahania proti cisárovi v Prešove umučili a popravili 24 významných prešovských a iných protestantov. Ich telá potom štvrtili „ako na skutočných jatkách dobytka“ a vešali po okolí. Medzi odsúdenými bol aj Juraj Radvanský z Radvane, otec Jána Radvanského. 21-ročného syna tiež zatkli, no neskôr prepustili. Prešovské jatky opísal slovenský barokový spisovateľ, prešovský učiteľ Ján Rezik, ktorý utiekol z mesta krátko pred nimi. V rukopise v latinčine píše, že podrobné informácie mal od nemenovaného cisárskeho dôstojníka. Úryvok z diela Jána Rezika Verejná prešovská poprava čiže Prešovské jatky, ktorý sa týka umučeného Juraja Radvanského (preklad Gustáv Pogány): "V mesiaci februári priviezli ho do Prešova a pozbaviac ho záprahu i ostatných vecí, čo mal, uväznili a nútili odpovedať na rozličné otázky pred sudcami na radnici; potom ho vytiahli na škripec. Tu ho za viac hodín tak neľudsky rozpínali, piekli, driapali a trápili, že ho táto krutosť všetkých síl pozbavila, lebo neušetrili ho ani jedného spôsobu mučenia, akým bývajú trestaní otcovrahovia, kráľovrahovia a akých zločincov si len predstaviť možno. Diváci spozorovali, že telo jeho bolo také spálené, ako býva pečená hovädzina. V nevýslovných bolestiach a útrapách sa zvieral za mnohé dlhé dni na holej slame na zemi tento kedysi najšťastnejší medzi ľuďmi, teraz najúbohejší bedár, hodný zľutovania všetkých, vyjmúc tých, ktorí ho utýrali a utýrať dali, najmä sudcov a katov."

 

Jána Radvanského prepadol Juraj Jánošík, neublížil mu

V roku 1712 zomrel v Mošovciach v Turci evanjelický šľachtic Štefan Petróci. Keď mu išiel 46-ročný Ján Radvanský na pohreb, v Kremnických vrchoch ho prepadol Juraj Jánošík, neublížil mu však a ani nikomu zo sprievodu. Jánošíkova družina najskôr chytila kuriéra, ktorý im jednak dal tabak, a jednak im povedal, že tadiaľ pôjde na pohreb Ján Radvanský. Úryvok z protokolov zo súdu s Jánošíkom - otázka preňho a jeho odpoveď (podľa prepisu Andreja Melicherčíka): Otázka - Na Kremnických horách kdy zbíjal, jako a od koho zvedel, že by pan Radvanský Janoš šiel do Turca pochovať pána Petrociho. Odpoveď: Že jednoho človeka chytili, od kterého zvedeli, že pán Radvanský šiel Petrociho pochovať, i to povedá, že počtárčika chytili, ktorý im dohánu dal.

 

Samuel Hruškovic pôsobil u Jána Radvanského ako vychovávateľ jeho detí

Slovenský barokový spisovateľ Samuel Hruškovic (nar. 1694) v latinsky písanom rukopisnom vlastnom životopise píše o tom, ako vo svojich mladých rokoch vychovával v rodine Jána Radvanského jeho dvoch synov Juraja a Ladislava. Hruškovic napísal svoj životopis len ako 25-ročný. Úryvok (preklad Ján Vilikovský): "Niekedy sa však stalo, že starší syn Juraj, aký bol zlý a hnevlivý, pre nepatrnú príčinu bil mladšieho Ladislava. Keďže som sa ho neodvážil za to prísnejšie potrestať, a aby otec videl, akých poriadnych a poslušných má synov, ohlásil som mu to a žiadal som ho, aby zjednal nápravu. Počujúc to pán hneď vzplanul hnevom (lebo nikdy nič neznášal horšie, ako keď niekto obvinil jeho deti, ktoré podľa jeho vôle a viery boli vždy šľachetné a sväté, z naničhodnosti) a chytiac Juraja, povalil ho na zem a poľským bičom (kančuhou) ho tak zbil, že by ani Turek viacej nemohol zúriť proti nepriateľovi. Potom sa na mňa prudko oboril, že také veci sám súkromne netrestám a nenaprávam. Ale som sa to neodvážil urobiť, pretože som videl, že rodičia sami nikdy predtým nevzali prút alebo bič na potrestanie väčšieho previnenia synov, a bál som sa, aby pokáraný chlapec z hnevu a podráždenia nesiahol násilne na mňa alebo na brata."

 

Deti Jána Radvanského učil Matej Bel

Ján Radvanský poslal svojich synov Juraja a Ladislava študovať do Bratislavy na lýceum, kde bol riaditeľom Matej Bel. 8. augusta 1717 Bel otcovi napísal (z latinčiny preložil Juraj Pavelek):Juraj, ktorý vyniká telesnými silami a postavou, nemá predurčené nič lepšie, ako že po skončení školy, čo bude čoskoro, pristúpi k vojsku. Naproti tomu Ladislav celý sa oddal vedám a dáva mi neochvejnú nádej, že sa z neho raz vyvinie muž veľmi rozvážny, najmä ak bude ešte môcť rok-dva, ako si to sám praje, pokračovať v štúdiách bez prerušenia.“

 

Ján Radvanský pomáhal Matejovi Belovi pri písaní vlastivedného diela Notitia

Ján Radvanský patril tiež k spolupracovníkom Mateja Bela pri zostavovaní jeho monumentálneho vlastivedného diela Notitia Hungariae novae historico-geographica (Historicko-zemepisné poznatky o súčasnom Uhorsku). Od Jána Radvanského mal napríklad niektoré údaje z dejín Banskej Bystrice. 19. júla 1724 Bel Radvanskému napísal: „Ako sa zaoberám osvetľovaním dejín vlasti, narazil som na zmienku o veľmožoch, skvele oslávených zahraničnými spisovateľmi. Nebol som spokojný dotiaľ, kým som celú vec nevypátral presnejšie. Aj sa mi to podarilo a získal som tento rodokmeň najprekvitajúcejšieho a najstarobylejšieho rodu Radvanskovcov, ktorých posielam. Z historického hľadiska bude treba vyskúmať, ako sa v oných dávnych dobách prisťahoval tento slávny rod do Uhorska. Bude to ľahké zistiť, keď sa dozviem, aká je o tom mienka Vašej Spektability.“

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?