Zachoval sa jediný fotografický portrét Ľudovíta Štúra

Autor: Roman Kebísek | 11.2.2015 o 13:19 | (upravené 31.12.2016 o 11:35) Karma článku: 9,76 | Prečítané:  3244x

Po Ľ. Štúrovi sa zachoval jediný fotografický portrét – pochádza pravdepodobne z roku 1849, keď mal 34 rokov. Existuje síce ešte jedna fotografia, na ktorej je Ľudovít Štúr, nejde však o jeho portrét, ale o kolektívnu snímku.

Fotografia sa zachovala u jeho mladšieho brata Janka. Teraz sa nachádza v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre. Jej pôvod nie je úplne jasný, podľa múzea ju pravdepodobne zhotovili vo Viedni v roku 1849. Na ďalšom obrázku je Štúrova fotografia v pôvodnom rámčeku s brokmi a úlomkami jeho stehennej kosti (o tom, ako si zo Štúrovho mŕtveho tela brali ctitelia kúsky kosti na pamiatku - tu). Broky mu ju rozdrvili po nešťastnom páde a samovoľnom výstrele jeho pušky do vlastnej nohy počas poľovačky v decembri 1855. V januári 1856 na následky zranenia zomrel.

Janko Štúr dal po smrti Ľudovíta urobiť z tejto fotografie českému výtvarníkovi Františkovi Kolářovi litografiu. Tá potom poslúžila pre Jozefa Božetecha Klemensa ako predloha pre vytvorenie známej maľby Ľudovíta Štúra z roku 1872 pre Maticu slovenskú.

V marci 1849 išla delegácia slovenských predstaviteľov do Olomouca k cisárovi Františkovi Jozefovi I. žiadať oddelenie Slovenska od Uhorska v rámci Rakúskej monarchie. Po počiatočných slovenských nádejach však k tomuto kroku napokon Viedeň nepristúpila. Zachovala sa fotografia delegácie, Štúr je v hornom rade tretí sprava.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?