Artemisia Gentileschi – baroková maliarka scén brutálneho zabíjania mužov ženami

Autor: Roman Kebísek | 26.10.2014 o 19:20 | (upravené 26.10.2014 o 20:14) Karma článku: 5,76 | Prečítané:  1265x

Artemisia Gentileschi sa narodila koncom 16. storočia v Ríme v rodine maliara. V otcovej dielni zároveň začala maľovať. Hoci prejavovala skutočné umelecké nadanie, ako dievča ju nevzali do maliarskej školy, tak jej otec objednal osobného učiteľa. Ten ju však ako 19-ročnú znásilnil. Nasledoval síce súd s násilníkom, no to bola pre Artemisiu ďalšia trauma – musela sa podrobiť ponižujúcemu a bolestivému výsluchu. Po súdnom procese pokračovala v hľadaní vlastnej umeleckej cesty – hrdinkami jej obrazov sa stávali ženy vo výnimočných situáciách, často brutálnych. K jej dielam patrí napr. obraz biblickej Judity, ako odsekáva so slúžkou hlavu opitému Holofernesovi, alebo obraz biblickej Jáel, ktorá kladivom vráža spiacemu Síserovi kolík do hlavy.  

Úryvok z Biblie:

Judita si stala k jeho hlave a ticho sa modlila: „Pane, Pane, Bože každej sily, zhliadni v túto hodinu na to, čo urobia moje ruky na oslávenie Jeruzalema. Teraz je príhodný čas, aby si sa ujal svojho dedičstva a aby som uskutočnila svoj zámer na zničenie nepriateľov, ktorí povstali proti nám.“ I pristúpila k stĺpu pri lôžku konča Holofernesovej hlavy, sňala z neho jeho meč, podišla k lôžku, chytila za vlasy jeho hlavu a zaprosila. „Posilni ma, Pane, Bože Izraela, v tento deň!“ Potom s celou silou dvakrát zaťala do šije a odťala mu hlavu.

Úryvok z Biblie:

Jáel vyšla oproti Síserovi a pozvala ho: Uchýľ sa, pane, uchýľ sa ku mne, neboj sa! Uchýlil sa k nej do stanu a ona ho prikryla prikrývkou. Daj sa mi napiť trochu vody, lebo som smädný. Otvorila kožený mech s mliekom, dala sa mu napiť a prikryla ho. Povedal jej: Postav sa ku vchodu stanu a keď niekto príde a spýta sa ťa: Je tu niekto? povedz, že nie. Vtedy Cheberova manželka Jáel vzala stanový kolík a kladivo, ticho vošla k nemu a vrazila mu kolík do slúch, takže vnikol až do zeme.

 

Artemisia Gentileschi na vlastnom portréte:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?