Artemisia Gentileschi – baroková maliarka scén brutálneho zabíjania mužov ženami

Autor: Roman Kebísek | 26.10.2014 o 19:20 | (upravené 26.10.2014 o 20:14) Karma článku: 5,76 | Prečítané:  1293x

Artemisia Gentileschi sa narodila koncom 16. storočia v Ríme v rodine maliara. V otcovej dielni zároveň začala maľovať. Hoci prejavovala skutočné umelecké nadanie, ako dievča ju nevzali do maliarskej školy, tak jej otec objednal osobného učiteľa. Ten ju však ako 19-ročnú znásilnil. Nasledoval síce súd s násilníkom, no to bola pre Artemisiu ďalšia trauma – musela sa podrobiť ponižujúcemu a bolestivému výsluchu. Po súdnom procese pokračovala v hľadaní vlastnej umeleckej cesty – hrdinkami jej obrazov sa stávali ženy vo výnimočných situáciách, často brutálnych. K jej dielam patrí napr. obraz biblickej Judity, ako odsekáva so slúžkou hlavu opitému Holofernesovi, alebo obraz biblickej Jáel, ktorá kladivom vráža spiacemu Síserovi kolík do hlavy.  

Úryvok z Biblie:

Judita si stala k jeho hlave a ticho sa modlila: „Pane, Pane, Bože každej sily, zhliadni v túto hodinu na to, čo urobia moje ruky na oslávenie Jeruzalema. Teraz je príhodný čas, aby si sa ujal svojho dedičstva a aby som uskutočnila svoj zámer na zničenie nepriateľov, ktorí povstali proti nám.“ I pristúpila k stĺpu pri lôžku konča Holofernesovej hlavy, sňala z neho jeho meč, podišla k lôžku, chytila za vlasy jeho hlavu a zaprosila. „Posilni ma, Pane, Bože Izraela, v tento deň!“ Potom s celou silou dvakrát zaťala do šije a odťala mu hlavu.

Úryvok z Biblie:

Jáel vyšla oproti Síserovi a pozvala ho: Uchýľ sa, pane, uchýľ sa ku mne, neboj sa! Uchýlil sa k nej do stanu a ona ho prikryla prikrývkou. Daj sa mi napiť trochu vody, lebo som smädný. Otvorila kožený mech s mliekom, dala sa mu napiť a prikryla ho. Povedal jej: Postav sa ku vchodu stanu a keď niekto príde a spýta sa ťa: Je tu niekto? povedz, že nie. Vtedy Cheberova manželka Jáel vzala stanový kolík a kladivo, ticho vošla k nemu a vrazila mu kolík do slúch, takže vnikol až do zeme.

 

Artemisia Gentileschi na vlastnom portréte:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?