Autenticita portrétu Antona Bernoláka vzbudzuje pochybnosti

Autor: Roman Kebísek | 14.10.2014 o 21:08 | Karma článku: 10,38 | Prečítané:  3788x

Anton Bernolák zomrel v roku 1813 bez toho, že by za jeho života publikovali jeho portrét. Výzor tohto kňaza a jazykovedca bol slovenskej verejnosti prvý raz predstavený až v roku 1895 – v literárno-historickom zborníku katolíckych vzdelancov Tovaryšstvo. Niektorí súčasní historici však považujú autenticita portrétu za spornú.

Bernolákov portrét sa dlho nedarilo publikovať

Slovenskí dejatelia sa o publikáciu portrétu Antona Bernoláka, nar. v oravskej Slanici, usilovali celé desaťročia. V 50. rokoch 19. stor. sa na to napríklad chystal katolícky národovec Andrej Radlinský, ktorý sa vraj k skutočnému Bernolákovmu obrazu naozaj dostal. Nakoniec však k publikovaniu portrétu nedošlo. Prečo, to sa nevie. V roku 1895 však literárny historik Jozef Kohuth v almanachu Tovaryšstvo nečakane údajný Bernolákov portrét od Jana Hrdličku publikoval. K tomu J. Kohuth napísal:

Vrelej žiadosti ct. priateľov predchádzame v ústrety, podávajúc v obraze mladistvú tvárnosť muža slavného. Nenie to však výsledkom šľakovania za podobizňou A. B., ktorú nebohý dr. A. Radlinský podať prisľúbil, keď na konci druhého sväzku Rešetkovho Výkladu ned. evanjelií, roku 1852 vydaného, oznamujúc II. ročník "Pokladov kaz. rečníctva" takto sa zmienil: "tento druhý ročník bude venovaný slavnej a vďačnej pamiatke Antona Bernoláka a bude tiež jeho podobizňou okrášlený." Vedomo, že dr. A. Radlinský ani vtedy ani neskôr sľub svoj nesplnil. Prekážky toho sú neznáme. Ani doteraz neprišlo sa, nakoľko znám, na stopu spomenutého obrazu. Jestliže kedy podarí sa ešte šťastlive vynajsť pôvodný parsum A. B., či ten od nebožtíka A. Radlinského, či od iných živých (lebo i takí sú) pripovedený, tenkráť sa zistí, nakoľko prítomný obraz, predstavujúci osobu A. B. s oným nádejným originálom srovnáva sa, alebo nakoľko odnáša sa od neho. Presvedčenie, že sme blízko pôvodnej skutočnosti, vnukalo nám ochotnosť vyhovieť úprimnej žiadosti priateľov. Obraz predstavuje verne typ slanických Bernolákov, z nichž daktorých starších poznal som osobne. A opiera sa o živé duchovné videnie, jemuž telesné oko parsum prispôsobilo.

 

Historici spochybňujú autenticitu portrétu

Medzi historikov, ktorí spochybňujú autenticitu portrétu A. Bernoláka, patrí aj Pavel Horváth, ktorý v roku 1998 napísal, že Kohuthom uverejnená podobizeň Antona Bernoláka predstavovala „idealizované stvárnenie jeho podoby na základe bežného typu slanických Bernolákovcov, ktorých posledných predstaviteľov v mladosti ešte sám poznal“. Podľa Horvátha to teda nebol hodnoverný portrét Antona Bernoláka. „Bola to rekonštrukcia jeho podoby vytvorená grafikom českého pôvodu Janom Hrdličkom na základe neskoršieho obrazu niektorého člena rozvetvenej rodiny Bernolákovcov,“ napísal historik.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?