Štefánik zachránil na Tahiti Gauguinove drevoryty – domorodkyňa z nich mala plot

Autor: Roman Kebísek | 26.9.2014 o 21:33 | (upravené 27.9.2014 o 7:40) Karma článku: 5,99 | Prečítané:  1738x

V roku 1910 vyslali francúzske odborné kruhy mladého slovenského astronóma, pôsobiaceho už niekoľko rokov v Paríži, M. R. Štefánika (niečo o ňom aj tu) na vedecké pozorovania na Tahiti v Tichom oceáne. Štefánik vedel, že práve tam strávil jeho obľúbený maliar Paul Gauguin podstatné obdobie svojho života, preto chcel na ostrove hľadať jeho stopy. Našiel ich na nečakanom mieste – niekoľko Gauguinových drevorezieb sa nachádzalo v plote jednej domorodkyne. Štefánik ich priviezol do Európy, odborníci ich vyčistili a urobili z nich grafické odtlačky.

T. F. Šimon: Štefánik našiel Gauguinove drevoryty na dvore jednej chatrče

Štefánik, ktorý žil v Paríži od roku 1904, sa vo francúzskej metropole spriatelil aj so skupinou tam žijúcich českých umelcov. Jeden z nich, výtvarník T. F. Šimon, vo svojich pamätiach o Štefánikovom pobyte na Tahiti napísal:

Po bližším seznámení s ostrovany a navázaní přátelských styků podařilo se Štefánikovi v chatrči jedné domorodé ženy – snad bývalé to milenky nebo ženy Gauguinovy – nalézti v plotě dvorku zastrčená prkénka s řezbami Gauguinovými. Pátraje dále našel u ženy i dřevěnou bohatě vyřezávanou dosu již „prý“ si Gauguin na tabák vyrobil. Jinde získal i velký relief řezaný do dřeva, a tak získal slušnou kolekci Gauguinových prací pro svoji soukromou zbírku.

Fotografický akt Tahiťanky v Štefánikovej pozostalosti

V knihe Obrazopis sveta s podtitulom Objektívom Milana Rastislava Štefánika (z autorskej dielne Dušan Kováč, Eva Králiková, Marián Pauer), ktorá vyšla pred niekoľkými rokmi, sa nachádza fotografia mladej Tahiťanky, ktorá sa našla v Štefánikovej pozostalosti a ktorej autorstvo prisúdili práve Štefánikovi. Takto fotografiu prezentovali aj na rovnomennej výstave Štefánikových fotografií na Bratislavskom hrade v roku 2005.

Český historik spochybnil Štefánikovo autorstvo fotografie

Český historik Antonín Kostlán však nedávno na svojom blogu spochybnil, že by akt mladej Tahiťanky vytvoril Štefánik. Podľa neho autorom je Francúz Lucien Gauthier:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?