Rostopčinová: Lermontov mi bol najskôr protivný, potom dušou blízky

Autor: Roman Kebísek | 5.7.2014 o 13:52 | Karma článku: 4,77 | Prečítané:  496x

Podľa ruskej poetky Jevdokije Rostopčinovej (nar. 1812) bol básnik Michail Lermontov (nar. 1814), ktorého osobne poznala, ako adolescent fyzicky nepekný a povahou protivný. Považovala ho za takého nesympatického, že sa s ním ani nemala chuť zoznámiť, hoci mali spoločných priateľov. Keď sa však stretli o niekoľko rokov neskôr, pár mesiacov pred jeho predčasnou tragickou smrťou, stal sa jej dušou blízky. Jeho básnická genialita a ľudské vyzretie vo vyhnanstve údajne prekryli jeho nepríjemné osobnostné črty.

Rostopčinová: Mladý Lermontov bol škaredý, no chcel byť ako Don Juan

Jevdokia Rostopčinová (rod. Suškovová) a Michail Lermontov patrili k aristokracii. Spoznali sa v Moskve, kde Jevdokia vyrastala, a Lermontov žil v šľachtickom penzionáte pri moskovskej univerzite, kam potom nastúpil. Mladého Lermontova ľúbostne zaujala jej sesternica, tiež od neho o niečo staršia, ktorej písal básne. Jevdokia bola jej dôverníčkou, preto Lermontova spoznala aj z intímnejšej stránky. Fyzicky aj povahou jej bol nesympatický. V roku 1858, 17 rokov po zabití 26-ročného Lermontova v súboji, požiadal francúzsky spisovateľ Alexandre Dumas Jevdokiju Rostopčinovú, aby mu o ňom napísala. Z listu:

Osud mu nedoprial ani krásy ani radosti mladosti. Jeho škaredosť mala žalostný a veľký vplyv na jeho budúcnosť a charakter, rozhodla o spôsobe myslenia, záľubách a orientácii tohto človeka s búrlivým duchom a bezhraničnou ctižiadosťou. Nepripustiac si možnosť páčiť sa, rozhodol sa zvádzať alebo naháňať strach a zahaľovať sa do byronizmu, ktorý bol vtedy v móde. Don Juan bol jeho hrdinom, dokonca jeho vzorom; začal stavať na tajomnosti, pochmúrnosti a ironickosti. Nepeknosť však nakoniec ustúpila sile jeho prejavu, až takmer zmizla, keď genialita zmenila prosté črty jeho tváre.

Rostopčinová: Lermontov dozrel vo vyhnanstve na vojnou zmietanom Kaukaze

Lermontov prišiel postupne študovať z Moskvy do hlavného mesta Petrohradu, kde sa podľa Rostopčinovej v okruhu zlatej mládeže ešte prehĺbili jeho negatívne vlastnosti. Práve v tom čase, r. 1837,  v súboji zomrel obľúbený básnik Alexander Puškin. Lemontova sa to hlboko dotklo a bezprostredne pod vplyvom zabitia básnika napísal verše proti dvoru ako vinníkovi tragédie. Verše neboli určené na publikovanie, začali sa však rapídne rozširovať medzi mládežou, až sa dostali do rúk tajnej polície a k cárovi, ktorý ho za to poslal do vyhnanstva na Kaukaz, kde ruská armáda bojovala s miestnymi horskými národmi. Podľa Rostopčinovej však malo vyhnanstvo paradoxne na osobnostný rast Lermontova pozitívny účinok. V liste Dumasovi uviedla:

Nového básnika, ktorý vystúpil na obranu mŕtveho, zatkli a potom odvelili k pluku na Kaukaze. Táto katastrofa, toľko oplakávaná priateľmi Lermontova, sa obrátila do značnej miery v jeho prospech: vytrhnutý z prázdnoty petrohradského života, v stálom nebezpečenstve a za prísnych povinností, prenesený do dejiska  neustálej vojny, do neznámej krajiny, prekrásnej až veľkolepej, nútený nakoniec skoncentrovať sa v sebe samom, básnik zrazu vyrástol a jeho talent sa mohutne rozvinul.

 

Rostopčinová a Lermontov sa zblížili počas jeho druhého vyhnanstva

Z vyhnanstva sa vrátil v roku 1838, no už v roku 1840 ho cár poslal opäť do vyhnanstva na Kaukaz, lebo mal súboj, čo bolo trestné. Počas tohto vyhnanstva bol v roku 1841 dočasne v Petrohrade na povolenie cára, aby sa stretol so svojou nešťastnou 68-ročnou starou mamou (rodičov nemal). Práve počas tohto pobytu v Petrohrade sa spriatelil a zblížil s poetkou Jevdokijou Rostopčinovou. Tá v liste Dumasovi napísala:

Práve v tomto čase som sa osobne zoznámila s Lermontovom – dva dni stačili na to, aby nás spojilo priateľstvo. Patrili sme k tomu istému okruhu, stále sme sa stretali - aj ráno aj večer. Čo nás definitívne zblížilo, to bolo moje rozprávanie o jeho mladíckych výstrelkoch; spolu sme sa nad nimi poriadne nasmiali, a tak sme sa hneď zblížili, akoby sme sa poznali už odvtedy. Tri mesiace, ktoré vtedy Lermontov strávil v hlavnom meste, boli podľa mňa najšťastnejšie  a najskvelejšie v jeho živote. Spoločnosť ho vynikajúco prijala, kruh blízkych ho miloval, až rozmaznával. Ráno skladal kráse básne a večer ich u nás čítal. V tomto priateľskom prostredí sa v ňom opäť prebudila radosť ducha, vymýšľal vtipy alebo bláznovstvá a my sme vďaka jeho nevyčerpateľnej veselosti trávili celé hodiny v smiechu.

 

Lermontov Rostopčinovej: Oklamali nás rovnaké sny

Jevdokija Rostopčinová poslala Lermontovovi v roku 1841 svoju zbierku básní, ako napísala vo venovaní - ´na znak obdivu k jeho talentu a úprimného priateľstva k nemu samému´. Aj Michail Lermontov cítil istú duševnú spriaznenosť so svojou o niečo staršou súčasníčkou. V roku 1841 jej venoval túto báseň - úvodné verše (´pracovné´ preklady):

Я верю: под одной звездою

Verím: pod jednou hviezdou

Мы с вами были рождены;

sme sa narodili;

Мы шли дорогою одною,

išli sme jednou cestou,

Нас обманули те же сны.

oklamali nás rovnaké sny.

 

Za alegóriu o násilnom manželstve Ruska a Poľska cár Rostopčinovú potrestal

Jevdokija Rostopčinová sa dostala tiež do nemilosti cára. Bolo to niekoľko rokov po smrti Lermontova. V roku 1845 napísala alegorickú báseň Násilné manželstvo, v ktorej pranierovala vzťah veľmocenského Ruska k područenému Poľsku, za čo jej cár zakázal žiť v hlavnom meste Petrohrade. Jevdokija Rostopčinová sa až do cárovej smrti usadila v Moskve. Úryvok z básne Násilné manželstvo, ktorá hovorí o sťažnostiach ´starého baróna´ na jeho ´nespokojnú´´nevďačnú´ manželku (úryvok):

Её я призрел сиротою,

Prichýlil som ju ako sirotu

И разоренной взял её,

a zúboženú ju vzal

И дал с державною рукою

a dal s mocnou rukou

Ей покровительство моё;

jej moju ochranu;

Одел её парчой и златом,

obliekol ju do brokátu a zlata,

Несметной стражей окружил,

nespočetnou strážou obkolesil

И, враг её чтоб не сманил,

a, aby ju nepriateľ nezlákal,

Я сам над ней стою с булатом.

sám nad ňou stojím s mečom.

Но недовольна и грустна

Ale nespokojná a smutná je

Неблагодарная жена!

nevďačná manželka!

 

Rostopčinová: Mám rada maškarné bály, lebo som nepoznaná a môžem byť sama sebou

V roku 1850 Jevdokija Rostopčinová zložila báseň Prečo mám rada maškarné bály. Ako píše, maškarný ples ju robí slobodnou, lebo pod maskou sa nemusí spoločensky pretvarovať (úryvok):

Да, точно, я люблю свободу маскарада;

Áno, presne, mám rada slobodu maškarného bálu;

Там не замечена, не знаема никем,

tam som nespozorovaná, nepoznaná nikým,

Я правду говорю и всякому и всем;

pravdu hovorím a hocikomu a všetkým;

Я, жертва общества, раба его, - я рада,

ja, obeť spoločnosti, otrokyňa jej, - som rada,

Что посмеяться раз могу в глаза над ним

že zasmiať sa raz môžem do očí nad ňou

Я смехом искренним и мстительным моим!..

smiechom úprimným a pomstivým mojím!

 

Rostopčinová: Vraj stále rozmýšľam. Nie, to snívam

Jevdokija Rostopčinová počas svojho života imponovala dobovej spoločnosti ako ´múdra žena´. Na to v básni Ona stále rozmýšľa z roku 1842 odpovedala, že ´len vyzerá, že stále rozmýšľa o svete, no v skutočnosti sníva o sebe´. Úryvok:

"Она всё думает!" - так говорят о мне, -

„Ona stále rozmýšľa!" - tak hovoria o mne, -

И важной мудрости, приличной седине,

a vážnu múdrosť, ktorá sa hodí k šedinám,

Хотят от головы моей черноволосой...

chcú od hlavy mojej čiernovlasej...

"Она всё думает!" - Неправда! Разум мой

Ona stále rozmýšľa!" - To nie je pravda! Rozum môj

Не увлекается мышления тщетой,

sa nezaoberá myslenia márnosťou,

Не углубляется в всемирные вопросы.

neponára sa do celosvetových otázok.

 

Нет, я не думаю, - мечтаю!.. Жизнь моя,

Nie, ja nerozmýšľam, - snívam!.. Život môj,

Заботы, помыслы тревожные тая,

starosti, myšlienky úzkostlivé roztápajúc,

Для беспристрастных дум досуга не имеет.

pre myšlienky bez zaujatia voľný čas nemá.

В слезах ли, в радости ль, собою занята,

Či v slzách, či v radosti, sebou zaujatá,

Я знаю лишь себя, - и верная мечта

ja poznám len seba, - a verný sen

Лишь сердцу милое ласкает и лелеет.

len srdcu milé láska a rozmaznáva.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?