Starnúci Fándly nechal faru, išiel chovať včely a pri nich veršoval

Autor: Roman Kebísek | 25.3.2014 o 20:08 | Karma článku: 12,88 | Prečítané:  3511x

Život v materiálnom nedostatku a v neustálom literárnom zápase zanechal na starnúcom farárovi v Naháči pri Trnave Jurajovi Fándlym ťažkú stopu jednak hmotnú - jeho fara bola v dezolátnom stave - jednak zdravotnú - bol chorľavý a mal ťažkosti so zrakom. Ako 57-ročný opustil farárske povolanie a v roku 1807 odišiel z Naháča na odpočinok do otcovského domu v blízkych Doľanoch. Choval včely a pri ich bzukote písal verše - v rámci celkovej Fándlyho básnickej tvorby umelecky najzaujímavejšie.

Cirkevný úradník r. 1804: Fándlyho fara je na spadnutie
V roku 1804, keď mal Juraj Fándly 54 rokov, cirkevný úradník Ján Albrecht o stave jeho fary v Naháči napísal:

Terajšia budova fary je špinavšia, ako by sa dalo opísať. Dvor so stajňami je na vŕšku, celá budova je v údolí, v každej chvíli hrozí priamo spadnutím; všetka špina z dvora a zo stajní steká do komory a do izieb, v daždivom počasí žaby prichádzajú pod povalu plnú myší, takú popraskanú, že svetlo presvitá pri lôžku, na ktorom sám som mal spať, ale nebol by som ani zaspal, keby nebolo bývalo bezvetrie, lebo za vetra celá budova sa trasie, za dažďa prší do všetkých izieb, cez všetky dvere presvitá svetlo: cez škáry dvier a múrov fučí vietor a priam tak aj cez obloky zastreté papierom. V každom prípade farárovi nič nezostáva ako očakávať smrť. (z latinčiny preložil Imrich Kotvan)

.

V roku 1807 Fándly odišiel na odpočinok do Dolian
V roku 1807 odišiel 57-ročný chorľavý Juraj Fándly z Naháča na odpočinok do Dolian. Duševná pohoda ide z jeho idylickej básne s antickým veršom z toho istého roku Prátelské porozumení, z ktorej cítiť autorovu radosť z priateľov, literárnej činnosti aj z prírody (úryvok, upravený pravopis):

Švrlikal stehlík, tež pinkala pinkava hlasno,
pýtala sa, či? - či trn? v kterém má hnízdo strnátko,
kos hvízdal, kukučka nekomu vykukávala roky.
Pri radostných spevoch hrkútala hrdlička žaltár
k západu slnka tedy, aj slávik spíval radostne.

.

Fándly včelár
Juraj Fándly
sa včelárstvom publikačne zaoberal už v Naháči. V roku1802 mu vyšiel spis Slovenský včelár - na ukážku niečo z neho o lipovom mede: „Lipa pre svuj včelám užitečný kvet nemože byt dosti vychválená, dává včelám vosk aj hojný najlepší mad; jako z planého jazmínu, tak aj z lipového kvetu poznášaný mad ze svoju krásu a balzamovým šmakom aj s dobrotu prevyšuje všecké inšé mady. Z lipy vystupuje madová mizga, kteru včely na jejich listoch oblizujú." Fándly choval včely aj na odpočinku v Doľanoch (vtedy Ompitál). Medzi svojimi úľmi bol spokojný, čítal a tvoril - ukážka zo skladby Prátelské porozumení:

Nad Ompitálom včil včelín múj ozdobuje vrch,
spivajú nad Sokoldom pútnici u Magdaleny,
pekne brní též hlas od včel u mna ve včelíne.
Po službách božskych v nem sedávam, tam knižky čítam,
aj v starosti knižky, písma sú potešení mé.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?