Fándly radí v Zelinkárovi: Maj čisté svedomie, radosť, mieru, pohyb

Autor: Roman Kebísek | 5.9.2013 o 18:43 | (upravené 5.9.2013 o 21:12) Karma článku: 12,01 | Prečítané:  783x

V roku 1793 vyšla farárovi v Naháči pri Trnave Jurajovi Fándlymu (niečo o ňom aj - tu) kniha Zelinkár o liečení bylinami. Zostavovateľovi publikácie ako človeku osvety nebolo nič ľudské cudzie, ani intímne problémy ani depresie.

Juraj Fándly

.

Fándly: Chceme drahé byliny zo sveta, hoci vhodnejšie nám rastú pri domoch
Juraj Fándly na úvod upozorňuje, že Slováci kupujú drahé zahraničné byliny, ale tie, ktoré im rastú priamo pri dome, nezbierajú (autorov jazyk, súčasný pravopis):

(...) my len veľmi drahé užitečné zeliny v naších domajších dvoroch, v naších humnách, pod našima ploty (nespomenem v zahradách, v sádoch a inde) rostnúce našéj nátury sucejšé zanedbávame, cudzozemské s veľkú útratú platíme. (...)

Fándlyho Zelinkár (1793)

.

Liečenie neplodnosti
Neplodnosť bola problém aj pred 200 rokmi. Juraj Fándly rozdeľuje neplodných ľudí na neliečiteľných a na tých, ktorí majú zdravé orgány, len stratili ´moc´ - tým odporúča jesť halušky s dobrou bryndzou a zapíjať to dobrým vínom:

(...) kde je nedostatek údu, k plodeňu detek slúžíceho u chlapa alebo u ženy, tam žádné lekárstvo pomoci nedodá. Však ale pri zdravých tela údoch moci potratenéj k plodeňu detekz dopomahajú dobré polévky, koreňate jedlá, dobré staré víno, jako i halušky s dobrú starú bryndzú spravené a na ne dobré staré vínečko pité. (...)

Z kapitolky o liečení neplodnosti   Zdroj: http://mi.memoria.sk/index.html#v=zoom&i=9860&p=

.

Fándly: Tuto nech sa nikto nepohoršuje
Osvetová publikácia bola aj skúškou slovnej zásoby novej slovenčiny v intímnej oblasti. Juraj Fándly píše, aby sa nikto nepohoršoval nad takýmito témami - treba na ne hľadieť čisto zo zdravotného hľadiska. Autor sa venuje aj liečeniu nadmernej sexuálnej žiadostivosti - v kapitolke, ktorú nazval Bujnu žádosť krotiť:

Semeno drénkové spolu aj listy aj kvet agnus castus jak v jedle tak aj v pití, tak aj do posteli posypaný, bujnosť a žádosť k skutku telesnému uhasuje. Mnozí to skúsili. To robá aj listy vrbové a pité; to robí ruta v jedlách požívaná. Ludé tlstí šošovicu hojne majú užívať. To robá též listy bolehlavové potlčené Hyosciamus, keď sa na telo hanebné chlapské alebo ženské prikladajú. N. B. Tuto nech sa nikdo nepohoršuje, poneváč aj to sú nemoci, a kdo je čistý, všecko za čisté drží.

.

Venoval sa aj depresivnym stavom
V kapitolke s názvom Proti zarmúteným myšlenkám Juraj Fándly ľuďom s depresívnou mysľou kázal piť na obveselenie staré dobré víno, no komu by to nepomohlo - hľadať radosť v Bohu:

Tuto je potrebné čistení, purgování; žily otvárání; dobré staré víno piť, které zarmútenú myseľ obveseľuje. Lekárstvo k vyčistení krvi súcé. Obveseľuje myseľ po dva loty pitá vodka rúžová rozmarínová i volového jazyka. Komu toto nepomahá, nech myšlení svoje k Pánu Bohu obracá a v ňom sa teší.

.

Fándlyho štyri základné zásady zdravého životného štýlu platia dodnes
V závere predhovoru autor zásady zdravého života zhŕňa do rád, ktoré platia doteraz:

Užívaj každodenne štyri pilule I. dobré svedomí II. srdca veselosť III. mernosť v jedlách a v trunku IV. lahodné tela pohybování alebožto prechádzku.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?