Zo Štúrovho mŕtveho tela si ctitelia vzali kúsky kosti na pamiatku

Autor: Roman Kebísek | 29.6.2013 o 13:54 | (upravené 29.3.2015 o 8:17) Karma článku: 5,84 | Prečítané:  1295x

Súčasníci si uctievali Ľudovíta Štúra až do takej miery, že jeden z nich, ktorý bol pri pitve jeho tela, požiadal lekárov o časť Štúrovej kosti, aby si ju nechal na pamiatku - a dal z nej aj iným.

Portrét Ľ. Štúra od F. Kolářa   Zdroj: snk.sk

.

Svedectvo o pitve Štúrovho tela
V decembri 1855 sa 40-ročný Ľudovít Štúr, ktorý žil v Modre pod policajným dozorom, pri páde na poľovačke nešťastne postrelil, v dôsledku čoho v januári 1856 zomrel. Literárny historik Ján V. Ormis, ktorý zozbieral spomienky súčasníkov Ľudovíta Štúra, publikoval aj svedectvo modranského debnárskeho majstra, Štúrovho priateľa Daniela Lačného, ktorý bol pri pitve mŕtveho:

Na druhý deň, keď malo byť Štúrovo telo úradne pitvané, prišiel Ján Kalinčiak a povedal, že on má byť tiež svedkom pri pitve; ale pretože vraj pitvanie človeka vidieť nemôže, požiadal mňa, aby som jeho miesto zaujal. Ďalej pri pitve prítomní boli lekári: dr. Gajary, dr. Emres, dr. Seibel a Jozef Hajíček, zverolekár. Od pŕs počnúc ne celom drieku Štúr mal pekné, čisté mäso; ale keď pitvali ranené miesto na nohe, mäso bolo čierne a kosť horného stehna od jablka nadol bola rozštiepená. Vidiac porozštiepané kosti požiadal som prítomných lekárov o niektorý kúsok z tých kostí na pamiatku. Keď o chvíľu na moju žiadosť privolili, vyňali mi háčikmi jablko kosti horného stehna a jeden kúsok z rozštiepenej dúčele, a zamotajúc mi ich do handry kázali vyvariť, aby kosť skazu nebrala. Po vyvarení boli kosti biele ako sneh, z ktorých neskoršie som poslal jablko Ľudovítovmu bratovi Jánovi Štúrovi a kúsok dúčele dal som zapraviť knihárovi Šimekovi do rámika, zhotoveného z lepenky a sklom pokrytého, aby nebola vystavená vplyvu povetria a predsa bolo ju možno vidieť. Podľa mojej žiadosti Šimek vyhotovil rámik, kosť zapravil i s kúskom pri pohrebe Štúrovom v kostole na oltár položeného venca a mne odovzdal. Kosť však prepiľoval a ako ctiteľ Ľudovíta Štúra a uvedomelý národovec nechal i pre seba kúsok na pamiatku; jeho dedičia, myslím, dosiaľ ju opatrujú. Mnou opatrovaný kúsok kosti je v slovenskom múzeu v Martine a tak aj jablko Jánovi Štúrovi doposlané.

.

M. Dohnány: Ľ. Štúr - kňaz a vodca
Ľudovít Štúr (nar. 1815), ktorý bol učiteľom na evanjelickom lýceu v Bratislave (kým ho nadriadení 31. 12. 1843 nezosadili pre jeho národnú činnosť), vypracoval novú slovenskú národnú ideológiu a stal sa spontánnym vodcom za jeho ideály zapálenej mládeže. Jeho žiaci ho priam uctievali. Jeden z nich, Mikuláš Dohnány (nar. 1824, ktorý na protest proti zosadeniu Štúra odišiel spolu s ďalšími študovať z Bratislavy do Levoče, ho v básni opísal ako ´kňaza, ktorý pripravoval synov národa na obety´. Svedectvo o tom zanechal ďalší levočský študent, neskôr vydavateľ rozprávok Pavol Dobšinský: „V lúčivom zasadnutí v Levoči dňa 24. júna 1844 rečnil Mikuláš Dohnány na bratislavský Ústav ako svätyňu a Ľ. Štúra ako jej kňaza, potom ako na tábor a na Ľudovíta ako vodcu, pri tom na opustenie Ústavu a na prijatie v Levoči spomínajúc, - ako tu z pôvodného rukopisu opisujem." Úryvky z Dohnányho básne:

Oj, tam na brehoch Dunaja tichého
za veľa rokov v časoch búrnych, divých
stála svätyňa rodu slovenského,
ako tá skala pri vlnách búrlivých;
nad ňou sa čierne mrákavy zháňali,
lež posvätenci do nej sa schádzali;
kde synov rodu velebný kňaz Slávy
k obetám svätým statne pripravoval,
pod slovenské ich spojoval zástavy,
srdce zahrieval, ducha rozpaľoval!

(...)
Smutno ma brehoch Dunaja tichého,
zanechali rodu svojmu verní,
už nad mohylou rodu slovenského
vietor podúva tichý a večerný,
veliký vodca sám v smútku sedáva,
odtiaľ vám teraz požehnanie dáva.

.

Francisci: Štúr ´až do extázy´ oduševnil študentov myšlienkou vyvolenosti Slovanov

O tom, ako si Ľudovít Štúr ako učiteľ získal mládež aj pre celoživotný zápal pre národ, ďalší z jeho žiakov Ján Francisci napísal:

Nadovšetko veľký dojem urobili na nás a oduševnili nás prednášky dejepisné vôbec. Tam Štúr vyučoval, že dejepis nemá záležať len z vypočítavania faktov a udalostí ako nesúvisiaceho a bez vnútornej myšlienky materiálu. Ale že treba v tých svetových udalostiach a dejoch hľadať a skúmať základnú myšlienku a ideu vývinu človečenstva. Tak starý grécko-rímsky, antický svet v najvyššom svojom vývine uskutočňoval ideu krásy. Nasledoval svet románsko-germánsky ako uskutočňovateľ a reprezentant idey pravdy. Nasleduje uskutočňovanie idey dobra, a tú vyvinúť a uskutočňovať podľa svojej národnej povahy je povolaný svet slovanský. Takýmito vysvetlivkami a vývodmi bol každý cítiaci a mysliaci poslucháč oduševnený až do extázy za svoj národ a za Slovanstvo, lebo videl, že Slovenstvo a Slovanstvo zahynúť nesmú, ale vyvinovať a rozvinúť sa musia neomylnou potrebnosťou historického vývinu človečenstva za uskutočniteľa a nositeľa zvrchovanej úlohy človečenstva.

.

Nemec Heinrich Pröhle: Štúr doslova utvoril slovenský národ
Zaujímavý postreh o mieste Ľudovíta Štúra vo vývoji Slovákov zanechal nemecký spisovateľ Heinrich Pröhle (nar. 1822), ktorý ho spoznal pri svojom pobyte v Bratislave v 40-tych rokoch 19. storočia. Heinrich Pröhle o Ľudovítovi Štúrovi (ktorý v rokoch 1838-40 študoval v Nemecku), napísal:

Štúr je na čele národných snáh Slovákov, áno, on ich doslovne utvoril, keď sa ako celkom mladý vrátil z Nemecka, lebo znenadála pozdvihol spisovnú reč jazyk Slovákov v Uhorsku, ktorí zatiaľ písali po česky. Mládež sa k nemu vďačne pridala (...) Štúrov byt v Bratislave temer sa stal strediskom celej slovenskej kultúry.

 

Ďalšie články o Ľ. Štúrovi:

Štúrova podoba slovenčiny Slovákov rozdelila, Hodžova ich spojila

14. februára 1843 ´vzkriesili´ u Štúra slovenčinu - popoludní

Ľ. Štúr: Náš národ je zakliaty, ako v rozprávkach - je to trest

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?