Štúrova podoba slovenčiny Slovákov rozdelila, Hodžova ich spojila

Autor: Roman Kebísek | 17.1.2013 o 19:05 | Karma článku: 9,68 | Prečítané:  2949x

Po roku 1843 používali Slováci tri spisovné jazyky - staršia generácia evanjelikov češtinu (niečo o tom - tu), katolíci západnú slovenčinu podľa kodifikácie Antona Bernoláka (niečo o tom - tu) a mladšia generácia evanjelikov strednú slovenčinu podľa kodifikácie Ľudovíta Štúra (niečo o tom - tu). V roku 1848 vydal liptovskomikulášsky evanjelický farár Michal M. Hodža spis o slovenskej jazykovej situácii - v ďalšom variante spisovného jazyka - v strednej slovenčine s iným pravopisom, ako používal Ľudovít Štúr - podobným češtine. Hodžovu podobu spisovného jazyka po istých úpravách prijali napokon všetci Slováci a píšeme ňou v zásade dodnes.

Štúr začal 1. augusta 1845 vydávať v novej slovenčine noviny
Ľudovít Štúr začal 1. augusta 1845 vydávať Slovenskje Národňje Novini v novom spisovnom jazyku Slovákov - strednej slovenčine s jednoduchým pravopisom podľa princípu Píš ako počuješ, to znamená napr. bez ypsilonu (niečo o tom - tu), či s vyznačovaním ďe, ťe, ňe, ďi, ťi, ňi (Štúr mäkké ľ neprijal do spisovného jazyka, považoval zvuk tejto spoluhlásky za detinský a nepríjemný; samotné ľ sa podľa neho z reči aj tak prirodzene vytráca). Ukážka Štúrovej slovenčiny z úvodného článku prvého čísla jeho novín:

Máme sa ale aj čomu raduvať, že sme národňje novini dostali. V Ohlase našom, ktorí sme pred pár tídňami k Vám, krajaňja, vistrojili, viložili sme na krátko velkú potrebu novín napospol, keď ale komu teda nám ích istotňe velmi, velmi treba. Jestli sa po národach inších v krajiňe našej Uhorskej poobzeráme, viďíme že nás tjeto skoro v každom ohlaďe previšujú a že mi v terajšom čase, ktorí sme predtím v mnohom ohlaďe pred ňimi stáli, teraz za ňimi a tak rečeno len na straňe stojíme.


Kollár: Štúrova slovenčina je trpačina, bačovina, ledačina, sprostačina
Generačné starší ideológ slovanskej vzájomnosti, básnik Ján Kollár (niečo o ňom - tu), ktorý presadzoval spoločný jazyk Čechov a Slovákov (niečo o tom - tu), jazykovú novinku mladej generácie rázne odmietol, aj s inými podobne zmýšľajúcimi Slovákmi. Zostavil spis, v ktorom r. 1846 okrem iného o jazyku Štúrových novín uviedol:

Stěžowali sobě mnozí z předplatitelů na Waše Nowiny, že kolikrátkoli tuto Waši luzowinu čísti začali, nechuť a mdloba je napadla takowá, že sej im žaludek dwíhal k dáwení, pročež od toho raději cele upustiti museli. Pročež sám obecný lid Waše a jemu podobné nářečí nenazýwá jináče, než taračka, habarka, trpačina, bačowina, ledačina, sprostačina.


Hodža kritizoval Štúra aj Kollára, predložil vlastnú podobu slovenčiny
Liptovskomikulášsky evanjelický farár Michal M. Hodža rozhodnutie Ľudovíta Štúra povýšiť strednú slovenčinu na celonárodný spisovný jazyk schvaľoval, ale zakrátko odmietol jeho jednoduchý pravopis (niečo o tom - tu). Preto navrhol vlastnú podobu spisovnej slovenčiny - s pravopisnými princípmi, aké boli v češtine, resp. iných slovanských jazykoch. V roku 1848 vydal Hodža spis s názvom Větín o Slovenčině, v ktorom svoju podobu spisovného jazyka a jej odôvodnenie prakticky predložil národu - ten jeho zásady s istými úpravami napokon definitívne prijal. Ukážka Hodžovej slovenčiny z roku 1848, kde hovorí o Kollárovom rozhorčení:

Ale čo sä nášho, áno pri všetkej rozhorčenosti jeho, vždy nášho milého, presláveného Kolára dotýka - ha, bratia, veť sme my búrku, od skutočných naších nepriatelow na nás vyhromenú, preniesli a prenesieme ještě desať razí vätšú; čo žeby sme ju od svojho preniesť nemohli? Prawda, že to bolí; ale lepší od svojho buch, niežli od cudzieho šuch. Nechcel bych síce vyhovárať všetky té reči, ktoré prúdom citu schvátěné, Kolár na pewný breh verejnosti povyhadzuval: povedal bych že sa to len peny nesmírneho mora zbúrenej lásky jeho slavianskej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?