Tropinin zachytil v portréte syna nevinnosť i vážnosť dieťaťa, 1818

Autor: Roman Kebísek | 29.9.2012 o 21:36 | (upravené 29.12.2012 o 17:24) Karma článku: 9,20 | Prečítané:  830x

Autorom azda najznámejšieho ruského detského portrétu je Vasilij Tropinin - výtvarne mimoriadne nadaný nevoľník, ktorý patril grófovi Iraklijovi Morkovovi. Na statkárovom majetku robil rôzne práce - bol hospodár, vychovávateľ, kuchár, sluha, maliar - čo bolo treba. Popri tom maľoval aj pre seba - v roku 1818 vytvoril portrét svojho syna Arsenija - obraz, ktorý doteraz vyvoláva záujem živosťou a prirodzenosťou výrazu chlapcovej tváre, v ktorej sa spája detská nevinnosť s vážnosťou.

V. Tropinin: Portrét syna Arsenija, 1818   Zdroj: abcgallery.com

Ako nevoľník robil najrôznejšie práce
Vasilij Tropinin sa narodil v roku 1776 v nevoľníckej rodine, ktorá patrila grófovi Antonovi Minichovi. Neskôr ho dali ako súčasť vena grófovi Iraklijovi Morkovovi, ktorý sa oženil s Minichovou dcérou Natáliou. Ešte ako chlapec prejavoval Vasilij výtvarné nadanie, no jeho pán ho dal v Petrohrade učiť za cukrára. Tam mladík spočiatku tajne, od roku 1799 za súhlasu Morkovova navštevoval Akadémiu umení. Študiá nedokončil - v roku 1804 ho pán zavolal na svoj ukrajinský majetok Kukavka, kde vykonával ako nevoľník, aj keď vzdelaný, najrôznejšie práce.

Tropinin dostal od statkára slobodu až ako 47-ročný, živil sa ako maliar
Až v roku 1823 dal aristokrat Morkov už 47-ročnému Tropininovi prepúšťací list a - slobodu. Vasilij Tropinin sa usadil v Moskve, kde sa živil maľovaním portrétov - získal si veľkú obľúbenosť. Stal sa jedným z najvýznamnejších ruských maliarov 19. storočia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?