Pred 1000 rokmi boli slovenské lesy úkrytom pustovníkov a zbojníkov

Autor: Roman Kebísek | 18.6.2012 o 19:20 | (upravené 6.12.2012 o 6:34) Karma článku: 10,10 | Prečítané:  2132x

Najstaršie zachované literárne dielo, ktoré sa odohráva na území Slovenska, je takmer 1000-ročná latinská legenda o Svoradovi a Benediktovi, ktorí žili v pustovni v lese pri Váhu. V horách sa stretali hlavne - so zbojníkmi. Fenomén zbojníctva je tak súčasťou slovenskej literatúry od jej začiatkov.

Svorad prišiel z Poľska do nitrianskeho kláštora
Podľa tejto legendy z polovice 11. storočia Svorad, ktorý prišiel z Poľska, sa stal mníchom benediktínskeho kláštora na vrchu Zobor pri Nitre. Prijal od opáta Filipa rehoľné meno Andrej a neskôr odišiel žiť ako pustovník do lesov pri Váhu. Jeho pustovňa sa podľa tradície nachádzala na mieste súčasnej Skalky nad Váhom pri Trenčíne. Neskôr do pustovne prišiel žiť ďalší rehoľník zo zoborského kláštora Benedikt. Autorom legendy je Maurus, ktorý ako mladý taktiež žil v nitrianskom kláštore a oboch pustovníkov poznal. Svorad okrem modlitieb a postenia sa aj klčoval les. Z legendy vyplýva, že pustovníci sa v slovenských lesoch stretali hlavne so zbojníkmi. Úryvok (prel. Ján Mišianik):

„Jedného času zbojníci, ktorých tlupy zväčša samoty obývajú, stretli sa v hore. Keď došlo medzi nimi k bitke, jedného z nich veľmi poranili. Po skončení ruvačky, pretože druhovia raneného nijako nechceli v hore zanechať, poradiac sa rozhodli, že ho zanesú do cely spomenutého muža Andreja, ktorého chýr bol známy široko ďaleko. Ale keď od miesta boli ešte ďaleko, zbojník na ceste umrel. Priniesli ho však do pustovne - bola už polnoc - a zložili ho v nej. Keď ho chceli pochovať, mŕtvy zrazu začal dýchať a vstávať. Keď však tí, čo tam boli, veľmi naľakaní zo strachu utekali, vzkriesený volal ich naspäť hovoriac: Nebojte sa, bratia, a neutekajte! Svätý Svorad ma totiž vzkriesil k životu. Keď však oni od radosti plakali a prosili, aby s nimi odišiel, povedal, že nikdy z tej cely neodíde, ale navždy tam Bohu a svätému Svoradovi slúžiť bude. I učinil teda, čo sľúbil, a ostal tam až do svojej smrti."

Svorad menil správanie sa zločincov
Svorad podľa legendy menil správanie sa ľudí nielen počas svojho života, ale aj po smrti. Opäť autor Maurus:

„Nijako som nechcel zamlčať ani iný zázrak, o ktorom som sa dozvedel z rozprávania toho istého opáta Filipa. V meste Nitre obesili jedného odsúdeného zločinca. On potom milosťou Božou odviazaný prišiel k opátovi Filipovi a rozprával, ako bol zásluhou blahoslaveného muža Andreja vyslobodený. Povedal totiž, že keď bol odsúdený, vždy vzýval jeho meno, a keď ho dvíhali na šibenicu, blahoslavený muž Andrej ho hneď svojimi rukami pridržal. Keď však všetci v domnienke, že je mŕtvy, vrátili sa domov, ten ho svojou rukou odviazal a nechal odísť."

Benedikta zbojníci zabili
Na zbojníkov narazil aj pustovník Benedikt, od ktorého mal Maurus tiež niektoré informácie pre svoju legendu. Pre Benedikta však bolo stretnutie so zbojníkmi nešťastné - zabili ho, lebo ho chceli olúpiť:

„To, čo je tu povedané, dozvedel som sa od spomenutého učeníka jeho, Benedikta, ktorý po smrti svojho otca (Andreja) si zaumienil tiež bývať na tom istom mieste. Keď podľa príkladu svojho učiteľa tri roky žil v prísnosti, prišli zbojníci a v nádeji, že má veľa peňazí, privliekli ho na breh Váhu, zabili a hodili do vody."

Relikvie Svorada a Benedikta sú v Nitre
Svorad a Benedikt boli čoskoro vyhlásení za svätých. Obaja boli pochovaní v nitrianskom chráme sv. Emeráma, kde sú doteraz uložené ich relikvie. Ďalšou postavou legendy je nitriansky opát Filip, ktorý Svorada prijal do kláštora, a keď Svorad zomrel, išiel poumývať pred pochovaním jeho telo. Vtedy zistil, že svätec bol v páse stiahnutý reťazou, ktorá mu až zarástla do mäsa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?