Dostojevskij: Kto získa vytúženú ženu násilím, znenávidí ju

Autor: Roman Kebísek | 23.3.2012 o 20:50 | (upravené 1.6.2012 o 8:26) Karma článku: 7,83 | Prečítané:  1407x

Arkadij Dolgorukij, hlavný hrdina románu Výrastok (1875) od Fiodora Dostojevského, tvrdí, že ´divá´ túžba muža po žene sa po násilnom uspokojení rýchlo mení sa opačný cit - na odpor a nenávisť k nej. Autor sa pritom odvoláva na biblický príbeh.

Arkadij Dolgorukij: Po vynútenom uspokojení príde protichodný cit
Protagonista Arkadij Dolgorukij, ktorý chce zabrániť tomu, aby sa jeho biologický otec (nie legálny) Andrej Versilov oženil s mladou vytúženou vdovou Katerinou Achmakovovou, svojmu priateľovi Lambertovi povedal:

„Keby si ho vzala, on by ju ráno, po prvej noci, vyhnal s kopancami... lebo sa to stáva. Pretože taká vynútená, divá láska účinkuje ako záchvat, ako slučka na horskej dráhe, ako choroba a - len čo dosiahne uspokojenie - ihneď padá clona a objavuje sa protichodný cit: odpor a nenávisť, želanie zničiť, rozšliapať. Poznáš históriu Abisag, Lambert, čítal si ju?"

("Если бы она вышла за него, он бы наутро, после первой ночи, прогнал бы ее пинками... потому что это бывает. Потому что этакая насильственная, дикая любовь действует как припадок, как мертвая петля, как болезнь, и - чуть достиг удовлетворения - тотчас же упадает пелена и является противоположное чувство: отвращение и ненависть, желание истребить, раздавить. Знаешь ты историю Ависаги, Ламберт, читал ее?")

Achmatovová: Dostojevskij si zrejme zmýli históriu Abisag a Tamar
Ruská poetka Anna Achmatovová, ktorá mala rada biblické príbehy, si podľa spomienkovej knihy od jej známeho Anatolija Najmana všimla, že Dostojevskij si zrejme zmýlil biblickú postavu Abisag s Tamar - nevlastnou sestrou Amnona, syna kráľa Dávida. Amnon po Tamar silno túžil a chcel ju za každú cenu získať. V biblickej Druhej knihe Samuelovej sa píše, že Amnon predstieral, že ochorel a chcel, aby ho Tamar obslúžila. Keď prišla, zmocnil sa jej násilím a vzápätí ju - znenávidel. Úryvok:

Tamar vzala koláče, ktoré pripravila, a zaniesla ich svojmu bratovi Amnonovi do izbičky. Keď mu však podávala jesť, chytil ju a vravel jej: „Poď, sestra moja, ľahni si ku mne!" Ale ona mu povedala: „Nie, brat môj, nezneucti ma! Veď sa v Izraeli takéto nesmie robiť! Nedopusť sa tej nehanebnosti! Kdeže ja potom pôjdem so svojou hanbou? A ty budeš v Izraeli ako nejaký nehanebník. Ale hovor s kráľom, on ma neodoprie tebe." Lenže nechcel ani počúvať na jej hlas a keďže bol mocnejší než ona, znásilnil ju a ležal s ňou. Potom k nej Amnon pocítil veľký odpor. Odpor, ktorý k nej pociťoval, bol väčší ako láska, ktorou ju miloval. Preto jej Amnon rozkázal: „Zober sa a choď!"

Biblický príbeh Abisag, ošetrovateľky starého Dávida
Ešte príbeh Abisag, ktorý si Dostojevskij zrejme pomýlil s príbehom Tamar. Úryvok z biblickej Prvej knihy kráľov:

Keď bol kráľ Dávid starec vysokého veku, nevedel sa zohriať, hoci ho zakrývali šatami. Vtedy mu jeho sluhovia hovorili: „Nech pohľadajú kráľovskému pánovi panenské dievča, ktoré bude kráľa obsluhovať a opatrovať. Ono bude spať v tvojom lone a kráľovský pán sa rozohreje." Hľadali teda po celom izraelskom území pekné dievča. Našli Sunamitku Abisagu a priviedli ju ku kráľovi. Dievča bolo až veľmi pekné; bolo kráľovou ošetrovateľkou, posluhovalo mu, ale kráľ ho nepoznal.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?