Anton Ottmayer (nar. 1796) – priekopník slovenskej ľúbostnej novely

Autor: Roman Kebísek | 18.2.2012 o 6:58 | (upravené 31.5.2012 o 9:00) Karma článku: 5,00 | Prečítané:  659x

Epocha intelektuálneho racionalizmu v 18. storočí tlmila spontánne citové prejavy človeka až natoľko, že po nej prichádza opak - precitlivelosť, či sentimentalizmus meštiackeho typu; aj v slovenskej próze. V 30-tych rokoch 19. storočia obohacoval literatúru Slovákov o sentimentálne ľúbostné novely Žilinčan Anton Ottmayer, inak profesor na právnickej fakulte v Pešti a národovec.

Ottmayer autorsky aj tematicky laicizoval slovenskú literatúru
V roku 1787 vydali slovenskí študenti teológie v Bratislave na čele s 25-ročným Oravcom Antonom Bernolákom prvé pravidlá slovenčiny, ktoré začali urýchlene uvádzať aj do literárnej praxe. Dozvedeli sa, že farár Juraj Fándly z dedinky Naháč pri Trnave píše satirický spis proti žobravým mníchom, dohodli sa s ním, že mu ho jazykovo upravia, a r. 1789 bola na svete prvá kniha podľa nových pravidiel slovenčiny. Anton Ottmayer patril až k nasledovnej generácii slovenskej inteligencie, ktorá rozvinula dielo svojich ´otcov-literátov´ a slovenskú umeleckú prózu laicizovala - autorsky aj tematicky. Úryvok z Ottmayerovej sentimentálnej ľúbostnej novely Mína aneb Tajemná láska z roku 1836 (autorov jazyk, upravený, súčasný pravopis):

Mína, juž včil v sedemnástém roku - juž včil vyrostlá - juž včil vycvičená panna andelom sa rovnala. Jéj veliké, blýskajícé sivé oči vníternosť všeckých mužských srdcí prebodnúti hrozili. Jéj dluhé, zlaté a hadbávnomaké vlasy, ne jináče jak slunko v pol poledňu blesk vydávali, jéj pevné a zdravé telo alabaštrovi sa porúhalo, které na lícách dve v najkrásnejšém kvitnutí jsúcé ružičky utešene ozdobovali. Oheň a citedlnosť jéj ustavičné podvihování vysokosklepených prsov preukazovalo.
(...)
Juž nekoľko mesácov prešlo - juž Mína mnoho spósobných a milostných mládencov videla, znala a s nimi sa v nevinnosti tešila a ješte neznala, čo jest láska - ano ani sa jéj snívati nemohlo, jakú hroznú prémenu tento nebezpečný, nikdy nevídaný - nikdy neskúsený hosť na ráz, a to síce nezadlho, u néj nevinnéj učiní! - jaký žiál - jaký nepokoj - jakú tesklivosť a jaké hluboko - citedlné bóle u néj spúsobí!"

Ideály slovenského meštianstva v Ottmayerových krátkych prózach
Ottmayerove novely stelesňujú vtedajší vkus a túžby slovenského meštianstva - ako je sentimentálna citovosť spojená s mravnými cnosťami, ale napríklad aj slovenské vlastenectvo a hrdosť na svoj kraj. Anton Ottmayer mal veľmi rád Považie, odkiaľ pochádzal, ktoré dobre poznal a opisy ktorého vnášal aj do svojej umeleckej prózy, aj do novely Mína aneb Tajemná láska:

„Z obidvoch strán Váhu, a síce na pravéj strane v Chocholnéj a v bližných chotároch, na levéj ale strane v Kubrej, v prostredku medzi Trenčínom a Teplicami, kyselá voda hojne vre, kterú kubránske babky a devčice do trenčánskych Teplíc roznášajú a za takovú mnoho zlatých každoročne zarábajú.
(...)
Z Beckovského zámku videti zas na pravéj strane váhu tretí starý zámek v Čachticách - nad mestečkom juž do Nitránskéj stolici patrícím - o kterém povesť chce, že časná nekdy zámku tohto paní krásu svoju na dluhé časy zadržati dychtivá všecké svoje nohsledy v pivnici márnila - krv jejích zbiérala a s takovú sa umývala..."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?