Anton Ottmayer (nar. 1796) – priekopník slovenskej ľúbostnej novely

Autor: Roman Kebísek | 18.2.2012 o 6:58 | (upravené 31.5.2012 o 9:00) Karma článku: 5,00 | Prečítané:  648x

Epocha intelektuálneho racionalizmu v 18. storočí tlmila spontánne citové prejavy človeka až natoľko, že po nej prichádza opak - precitlivelosť, či sentimentalizmus meštiackeho typu; aj v slovenskej próze. V 30-tych rokoch 19. storočia obohacoval literatúru Slovákov o sentimentálne ľúbostné novely Žilinčan Anton Ottmayer, inak profesor na právnickej fakulte v Pešti a národovec.

Ottmayer autorsky aj tematicky laicizoval slovenskú literatúru
V roku 1787 vydali slovenskí študenti teológie v Bratislave na čele s 25-ročným Oravcom Antonom Bernolákom prvé pravidlá slovenčiny, ktoré začali urýchlene uvádzať aj do literárnej praxe. Dozvedeli sa, že farár Juraj Fándly z dedinky Naháč pri Trnave píše satirický spis proti žobravým mníchom, dohodli sa s ním, že mu ho jazykovo upravia, a r. 1789 bola na svete prvá kniha podľa nových pravidiel slovenčiny. Anton Ottmayer patril až k nasledovnej generácii slovenskej inteligencie, ktorá rozvinula dielo svojich ´otcov-literátov´ a slovenskú umeleckú prózu laicizovala - autorsky aj tematicky. Úryvok z Ottmayerovej sentimentálnej ľúbostnej novely Mína aneb Tajemná láska z roku 1836 (autorov jazyk, upravený, súčasný pravopis):

Mína, juž včil v sedemnástém roku - juž včil vyrostlá - juž včil vycvičená panna andelom sa rovnala. Jéj veliké, blýskajícé sivé oči vníternosť všeckých mužských srdcí prebodnúti hrozili. Jéj dluhé, zlaté a hadbávnomaké vlasy, ne jináče jak slunko v pol poledňu blesk vydávali, jéj pevné a zdravé telo alabaštrovi sa porúhalo, které na lícách dve v najkrásnejšém kvitnutí jsúcé ružičky utešene ozdobovali. Oheň a citedlnosť jéj ustavičné podvihování vysokosklepených prsov preukazovalo.
(...)
Juž nekoľko mesácov prešlo - juž Mína mnoho spósobných a milostných mládencov videla, znala a s nimi sa v nevinnosti tešila a ješte neznala, čo jest láska - ano ani sa jéj snívati nemohlo, jakú hroznú prémenu tento nebezpečný, nikdy nevídaný - nikdy neskúsený hosť na ráz, a to síce nezadlho, u néj nevinnéj učiní! - jaký žiál - jaký nepokoj - jakú tesklivosť a jaké hluboko - citedlné bóle u néj spúsobí!"

Ideály slovenského meštianstva v Ottmayerových krátkych prózach
Ottmayerove novely stelesňujú vtedajší vkus a túžby slovenského meštianstva - ako je sentimentálna citovosť spojená s mravnými cnosťami, ale napríklad aj slovenské vlastenectvo a hrdosť na svoj kraj. Anton Ottmayer mal veľmi rád Považie, odkiaľ pochádzal, ktoré dobre poznal a opisy ktorého vnášal aj do svojej umeleckej prózy, aj do novely Mína aneb Tajemná láska:

„Z obidvoch strán Váhu, a síce na pravéj strane v Chocholnéj a v bližných chotároch, na levéj ale strane v Kubrej, v prostredku medzi Trenčínom a Teplicami, kyselá voda hojne vre, kterú kubránske babky a devčice do trenčánskych Teplíc roznášajú a za takovú mnoho zlatých každoročne zarábajú.
(...)
Z Beckovského zámku videti zas na pravéj strane váhu tretí starý zámek v Čachticách - nad mestečkom juž do Nitránskéj stolici patrícím - o kterém povesť chce, že časná nekdy zámku tohto paní krásu svoju na dluhé časy zadržati dychtivá všecké svoje nohsledy v pivnici márnila - krv jejích zbiérala a s takovú sa umývala..."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?