Katolícky kňaz a básnik Ján Hollý mal problém s kuchárkou – pila

Autor: Roman Kebísek | 11.2.2012 o 7:05 | (upravené 31.5.2012 o 9:06) Karma článku: 9,58 | Prečítané:  1607x

Ján Hollý (1785-1849), katolícky farár v Maduniciach pri Trnave, ktorý sa popri svojich pastoračných povinnostiach venoval prekladom z antickej literatúry a písal slovenské historické eposy, mal nielen vznešené záujmy, ale aj prízemné starosti, napr. problém s alkoholizmom svojej kuchárky Barbory Štefancovej, ktorá mu viedla, resp. ´prehajdákala´ domácnosť.

Hollý o svojej kuchárke Štefancovej:´Sviňa zo stáda Epikurovho´
Ján Hollý 3. januára 1841 písal po latinsky svojmu priateľovi Martinovi Lackovičovi okrem iného aj o svojich starostiach s kuchárkou Barborou Štefancovou, ktorá ho obvinila na cirkevných úradoch, že ju násilne vyhodil z fary. Úryvok (podľa prekladu Jozefa Ambruša):

„Pred niekoľkými rokmi, keď si ešte nemal na sebe bremeno dekanstva a 16. mája si ma s niekoľkými hosťami navštívil, aj Ty sám si sa ma spytoval, ´čo je tej Štefancovej´, a odpovedal som Ti, ´veď vidíš, čo jej je´, a ak bola opitá ráno v taký deň, keď sa hostia čakali, čo potom v iných dňoch? Vtedy sa jej už len patrilo, aby bola triezva. No viac hovoria samé svedectvá. Rozhodne som zvinil, že som ju tak dlho trpel, mysliac si zakaždým, že sa vráti k poriadnemu životu; veď aj Kristus Pán trpel zradcu Judáša. Len za svoju vinu pykám ja biedny, zohavený, vinník. Lenže aj tá dobrá po nebohom Muchovi, odporúčaná mnohými, i Tebou samým, rozkydaná, bachratá, skutočná sviňa zo stáda Epikurovho, prehajdákala celodenným žraním všetko, čo bolo lepšie; pekne vedela pre seba gazdovať, znamenitým klamstvom, skrz-naskrz sťa z klamstiev zošitá, a zobďaleč nazháňanými klamstvami ma tak či onak obrala o veci; a keď som raz striehol na také veci a strážil dôkladnejšie nad nimi, obrala ma ešte o viac."

Hollý o kuchárke: Okradla ma, opíjala sa so strážmajstrom a odišla za ním
J. Hollý v liste oboznamuje M. Lackoviča aj so širšími okolnosťami ´príbehu temnej lásky´ kuchárky Barbory Štefancovej:

„Teraz býva v Drahovciach v podnájme u sedliaka odvtedy, ako odišla za strážmajstrom, aspoň podľa mena, nápadníkom a snúbencom, ktorý predtým, keď tu býval, veľa dlhých večerov a nocí u nej prehýril hodnými žranicami a pijatikami. Po jej odchode činy a krádeže (a komuže by bolo napadlo, že má sklon ku krádežiam) vychádzajú ešte viac najavo."

Úradné ťahanice Hollého so Štefancovou pokračovali
Medzitým síce prišla nová kuchárka, no ťahanice Hollého so Štefancovou pokračovali. Dňa 23. mája 1841 Ján Hollý v liste národovcovi Martinovi Hamuljakovi píše (Hollého jazyk, upravený pravopis):

„Krem toho všeckého trápení mám s tu opilu Dorú, kucharku, která ked chcela ešče plat mat a jéj brat se skleným okem ho pýtat anebo on poradek učinit chcel, napravil sem ju k vikariušovi jakožto prvemu mojemu sudcovi, aby tak bol konec všeckéj mrzutosti. Tento podla svedectva obci, kostelníkov a vicearchidiakona (dobrovodského farára) nenasudil jéj ništ a mňa od všeckeho dalšeho platu oslobodil. Nespokojena tým vyvolala mňa na proces stolice. Tam naciganila."

Štefancová o Hollom: Keď som si pýtala plat, zbil ma a vytiahol za vlasy na ulicu
V spomínanom liste z 23. mája 1841 Martinovi Hamuljakovi citoval Ján Hollý aj z úradnej sťažnosti Barbory Štefancovej, kde naňho ´nacigánila´- vraj keď od neho prišla pýtať nevyplatené peniaze, zbil ju a za vlasy vytiahol na ulicu (preklad z latinčiny):

„Trestný čin atď. --- Stránka J. nielenže za tento celý čas (23 rokov) služby stránku A. nevyplatila, čím zostala dlžná 2366 zl. 10 gr., lež keď sa dožadovala svojho platu, túto - nevedno prečo - dňa 24. decembra 1839, keď sa slávil Štedrý večer, neostýchala sa, nehľadiac na pohoršenie sebe zvereného ľudu a na zneváženie kňazskej láskavosti, vlastnou rukou hrozne stĺcť a dokonca dokrvaviť; ba za vlasy vytiahla stránku A. z farskej budovy na ulicu, chcela ju hodiť do jarku, a bola by stránke A. spôsobila viaceré ukrutnosti, ba vari priam smrť, keby vlastná rodina slúžky stránky J. presvedčená o nevine stránky A., nebola stránku A. vyslobodila zo surových rúk stránky J.---"

Hollý: ´Nebil sem ju, ani za vlasy na ulicu netahel´
J. Hollý v liste M. Hamuljakovi odmieta, že by Štefancovú fyzicky napadol:

Nebil sem ju, ani za vlasy na ulicu netahel. - Terminus comparitionis bol 22. maja; a tak i prokuratora sem si mosel vzat. Taku teda mrzutost, ostudu, trapení mám, ked bych najvác pokoj potreboval, abych pesničky dál skladat mohel."

Ruský slavista Sreznevskij písal matke o Hollého kuchárke
Ako známeho Slováka prišiel Jána Hollého pozrieť v rámci svojej cesty po Rakúskej monarchii 3. mája 1842 ruský slavista Izmail Sreznevskij. O básnikovi svojej matke do Ruska napísal (podľa J. Ambruša):

„Sediac s kuchárkou, vypytoval som sa jej o Hollom, a k jej rozprávaniu pridávali svoje poznámky dievčatá-slúžky a všetky to isté. Na hospodárstvo on nemyslí, všetko necháva na kuchárku. Aj tak bývalo, že sa kuchárka opila, a on ostal celý deň iba na chlebe a z nevôle, aby nevidel opitú kuchárku, odchádzal do svojho hája Mlieča a presedel tam do 10.-11. večer."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?