Bencsik vyčítal Trenčanom, že vedia iba po slovensky (1722)

Autor: Roman Kebísek | 5.2.2012 o 19:33 | (upravené 28.3.2016 o 21:14) Karma článku: 6,65 | Prečítané:  1199x

Prvý politický obranný spis Slovákov, známy pod názvom Apológia, z r. 1728, ktorý zostavil na podnet trenčianskych stavov vzdelaný dubnický farár Ján B. Magin, bol reakciou na spis z r. 1722 od profesora práva Michala Bencsika.

M. Bencsik v ňom rozvíjal teóriu o údajnom podriadenom postavení Slovákov voči Maďarom. Vo svojich útokoch sa zameral predovšetkým na Trenčiansku stolicu, ktorej obyvatelia vedia vraj iba po slovensky - čo Trenčanom adresoval ako výhradu.

 

Čisto slovenský Trenčín bol raritou
Historik Ján Tibenský píše, že Trenčín bol v tej dobe raritou medzi slovenskými mestami, lebo bol úplne slovenský. Bencsik vo svojom latinskom spise písal aj preto o Trenčíne s výčitkou - že sa v ňom hovorí „pure Slavonice", teda čisto po slovensky.

 

Odpoveď Magina
Dubnický farár Ján Baltazár Magin v obrannom spise Apológia, zostavenom z iniciatívy trenčianskych stavov, v reakcii na Bencsikovu výčitku o tom, že Trenčania vedia iba po slovensky, píše (preklad z latinčiny G. Sedlák):

„Ani to nezodpovedá pravde, že obyvateľstvo našej Trenčianskej župy, ako aj mesta rozpráva jedine slovenskou rečou alebo, ako to sám surovo hovorí: sú len reči slovenskej, takže nevedia reč nemeckú alebo maďarskú; tým menej, že jednoducho všetci odvodzujú svoj pôvod zo slovenského rodu. Ako totiž sa užíva podľa povahy miesta aspoň trojaká reč, totiž: maďarská, nemecká a slovenská v župe Bratislavskej, Nitrianskej a v mnohých iných, tak isto sa u nás striedajú rozhovory okrem latinčiny v troch rečiach, najmä o obecných záležitostiach, ktoré sa práve tak pretriasajú zvyčajne na verejných rokovaniach. Naozaj veľmi zriedka by si našiel u nás na vidieku, či v meste, človeka, čo by ti nevedel odpovedať po maďarsky alebo po nemecky a to v meste okrem šľachty i medzi meštianstvom, na vidieku i medzi najchudobnejšou šľachtou; bárs aj sa obe reči na vidieku užívajú skromne, ba nemčina až veľmi skromne. Protivník má možnosť presvedčiť sa na vlastné oči návštevou od dvier k dverám po významnejších rodinách, či je tomu tak, ak jeho tvrdošijné presvedčenie opovrhuje poskytnúť dôveru našim slovám. Je znakom menšej učenosti iba podľa reči posudzovať národ alebo kmeňový pôvod ľudu."

 

Magin nazýva Bencsika synom číka - ryby, ktorá sa klzkosťou podobá hadovi
Magin v Apológii zosmiešňuje Bencsikovu argumentáciu svojským etymologizovaním právnikovho priezviska. Bencsikovo meno údajne súvisí s číkom - rybou klzkou ako had, ktorá sa pohybuje v kalných vodách:

"Bencsík sám dáva dosť dokladov, akého je pôvodu. Mena Csík bude naozaj hodný. Ben po hebrejsky znamená narodený, Csík je v maďarčine nazývaná istá ryba. Bencsík je teda číkov splodenec. Kožou i zvukom podobá sa čík hadovi a vyznačuje sa klzkosťou. Za vidna je slepý, nenávidí čisté vody, vyvierajúce z krištáľového prameňa. Vyhľadáva však rád bahnité, trsťou zarastané močidlá, jeho spoločníkom je žaba a družkou pijavica. Či Bencsík nesipí na Slovákov ako jedovatý had, poznačený na svojej koži? Čík je klzký a nemožno ho za chvost udržať: Bencsík je tiež klzký v slovách a v historickej vernosti. Čík za jasného svetla nič nevidí, tak isto ani Bencsík nevidí v Trenčíne nič, čo by sa mu ľúbilo. Ako žaba nepríjemne kŕka po močaristých vodách, tak je Bencsík protivný svojou klebetnosťou. Ako lačnie príšerná pijavica po ľudskej krvi, tak chce tento uhasiť svoj smäd na dobrom mene Slovákov. Čík rád blúdi po kalných vodách: Či nemal podobnú starosť i námahu aj Bencsík? Štítiac sa okúsiť čisté pramene spisovateľov, opovrhuje Trenčínom i slovanským kmeňom. Preto Bencsík nech len číkom ostane a bude ním navždy u Slovákov a v trenčianskych rodinách. Aby však za svoj čin nebol zbavený zaslúženej pocty a aby jeho povesť časom neupadla: Sám magistrát Trenčianskej župy schválil svojím výnosom odmenu, hodnú tohto muža: aby muž i žena darovali Bencsíkovi vždy prvé poháre čistého - palinového odvaru."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?