Pilárika chytili r.1663 plieniaci Turci; neskôr opísal ich zverstvá

Autor: Roman Kebísek | 28.1.2012 o 6:32 | (upravené 24.12.2017 o 10:20) Karma článku: 10,27 | Prečítané:  2992x

Senický kazateľ Štefan Pilárik (nar. 1615) sa dostal r. 1663 Turkom počas plienenia Slovenska do rúk. Neskôr sa vyslobodil a videné turecké hrôzy opísal vo veršoch v slovenskej knihe a v próze po nemecky.

Pilárika chytili Tatári pri Senici; jeho manželka a deti sa stihli ukryť
Turecko-tatárske oddiely prenikli 3. septembra 1663 aj do Senice, kde bol Štefan Pilárik kazateľom. Popoludní okolo 3-tej hodiny utekal na hrad Branč, kde sa už skrývala jeho manželka a deti. Práve vtedy ho Tatári chytili. Štefan Pilárik vo svojej neskoršej veršovanej skladbe Sors Pilarikiana (1666) o svojom zajatí píše:

V den třetí měsíce září
ti zlostní, lítí Tataři,
co kaně, kavky, orlice,
na křídlách se vznášejíce,
o třech hodinách spolední,
když sem se dal k utíkání
k Branči, vysoké pevnosti,
bych tam obstál s pokrevností,
posluchači i fautormi,
manželkú milú, s dítkami,
které sem před sebou vyslal,
sám pak pro služby pozustal
cirkevní: ku uvázení
rodiček s nemluvňátkami,
blízko od Senice města,
kudy do Kunova cesta,
na mně padli nemilostní
a štěkali co psi besní,
hrozným křikem handakajíc,
hrůzy, strachu dodávajíc.

Pilárik zachytil tatárske krutosti
Keď Tatári Štefana Pilárika chytili, hnali ho s ďalším množstvom zajatých ľudí na miesto, kde si rozložili tábor. Tam bol svedkom tatárskych zverstiev na pochytaných ľuďoch - tých najzraniteľnejších. Opísal to aj v roku 1684 (v neskoršom náboženskom exile) v nemeckej knihe Turcico-Tartarica crudelitas (Turecko-tatárske krutosti). Úryvok (preklad J. Minárik)

Keď sme teda toho istého dňa prišli veľmi neskoro na isté miesto, kde sa Tatári utáborili v nesmierne veľkom počte a každý staval vedľa seba do radu svoju korisť - kresťanov (jeden viac ako druhý), len teraz začal nárek, kvílenie a bedákanie, lebo niektorí lúpežní podpaľači odišli, podpálili blízko ležiace dediny a celkom ich obrátili v popol, niektorí sa pustili do mrzákov, chromých, slepých a zoslabnutých a rozsekali ich na drobné kúsky. Čoskoro sa začalo ohavné neslýchané prznenie a znásilňovanie žien a panien. Bolo počuť žalostný nárek a krik: „Ó beda! Ó beda nám! Ó veľké nešťastie! Ó veľká bieda! Ó, keby sme sa nikdy neboli narodili! Ach beda! Ach beda! Mať moja, prečo si ma počala vo svojom tele? Prečo si ma nosila pod svojím srdcom? Prečo si ma porodila?" Druhé preklínali deň a hodinu, v ktorej sa narodili. Iné: „Prečo som sa nezadusila v tele matky? Prečo som nezomrela hneď po pôrode? Ó beda! Ó beda! Prečo som len prišla na svet? Prečo som sa neutopila v prvom kúpeli? Prečo som si dávno nezlomila krk, neobesila sa alebo neprebodla? Teraz by som odpočívala a nebola by som sa dostala do takej biedy, hanby, žiaľu a nešťastia a pohania by ma neprznili takto výsmešné a hanebne!" A čo ešte len predchádzalo týmto žalostným slovám, ktoré bolo možné počuť, takže vlasy až dupkom vstávali! Ale krik a nárek im nemohol nič pomôcť. Násilníci sa im len vysmievali. A čím viac tieto odporovali a zdráhali sa, tým horšie s nimi zaobchádzali. Použili aj také násilie, že niektoré vyzerali ráno tak, ako keby ich trýznili a najstrašnejšie mučili. Niektoré mali tvár celkom rozmliaždenú a rozdrásanú, ba niektoré boli nájdené celkom mŕtve. Nešetrili a nenechali na pokoji ani tie, čo mali rodiť. Toto sa nedá oplakať ani žalovať trpkými slzami: Keď nejaká samodruhá mala rodiť a dieťa ešte len prichádzalo na svet, vyrvali tieto hrozné medvede takéto dieťa násilím, mrštili ho o zem alebo o skalu, vrhli sa na prsia rodičky, vycicali mlieko až do krvi, napokon odrezali prsia, odhodili a pripaľovali rozžeraveným železom alebo uhlíkmi.

Pilárik: Turcico-Tartarica crudelitas   Zdroj: http://digitale.bibliothek.uni-halle.de/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Kiska odmietol vymenovať vládu Petra Pellegriniho

Pellegrini má do piatku prezidentovi navrhnúť novú zostavu ministrov.

DOMOV

Kňažko: Bugár ma už dlho neprekvapuje, nežije pre politiku, ale z politiky

Politika v ankete OTO môže byť, tvrdí Kňažko.

KOMENTÁRE

Keď začnú Smer a SNS zapĺňať námestia

Tieto strany sú zatiaľ k občianskej spoločnosti prezieravé.


Už ste čítali?