Machiavelli nemoralizuje ani v spise Vladár ani v hre Mandragora

Autor: Roman Kebísek | 30.12.2011 o 18:23 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  1218x

Diplomat Florentskej republiky a renesančný spisovateľ Nicollo Machiavelli (1469-1527) vložil svoje životné poznanie do odbornej aj umeleckej spisby - jeho profilové diela sú - politickofilozofická rozprava Vladár a komédia o láske Mandragora. Vo Vladárovi radí vládcom ako vybudovať konsolidovaný štát, Mandragora je renesančný príbeh o tom, ako sa dostať k vytúženej žene, spočiatku nedobytnej. Hoci ide o úplne rozdielne práce, niektoré aspekty majú spoločné, napr. myšlienku, že k opodstatnenému a oprávnenému cieľu možno prísť - ak sa inak nedá - aj pomocou ľsti, porušiac morálku - inak povedané, že účel svätí prostriedky.

N. Machiavelli   Zdroj: wikipedia.org

Mandragora - renesančná komédia o úplatnom mníchovi, hlúpom manželovi - a láske
Mandragora
je typická renesančná komédia - vystupuje v nej podkupný až kupliarsky mních, hlúpy starší manžel - aj rozumná mladá žena, ktorá vie šikovne naplniť svoje pozemské túžby po prirodzenej láske - Lucrezia. Ju, pôvodne vernú manželku, nahnevá obmedzenosť jej manžela a úplatnosť jej spovedníka a s čistým svedomím sa rozhodne oddať radostiam s mladým ctiteľom. Dej:

Mladík Callimaco zatúži po krásnej mladej, ale počestnej a vydatej Lucrezii, manželke postaršieho doktora práv Niciu, inak hlupáka. Callimacovi pomáha splniť túžbu stráviť s Lucreziou noc rafinovaný dohadzovač Ligurio. Keďže manželský pár nemá ani po 6 rokoch spoločného života potomka, Callimaco sa na radu Liguria prezlečie za lekára a ponúkne sa Niciovi, že pomôže jeho manželke vyliečiť sa z neplodnosti. Vyhlási, že Lucrezia musí užiť kvapky z rastliny mandragora, po ktorých otehotnie. Jediným úskalím liečby je, že prvý muž, ktorý sa so ženou po užití lieku vyspí, do ôsmich dní zomrie, pretože ´do seba vtiahne všetku nákazu mandragory´. Potom však už nikomu nič nehrozí. Manžel Nicia uverí, ´nechce však zomrieť´, preto privolí, aby prvým chlapom, ktorý sa s jeho ženou po užití lieku vyspí, bol nejaký ´náhodne nájdený´ mladík (túto ´rolu´ napokon zohrá Callimaco). Keď sa o tejto ´kúre´ dozvie počestná Lucrezia, označí to za ´ohavnosť´. Prešibaný Ligurio preto podplatí Lucreziinho spovedníka, mnícha Timotea, ktorý ju má prehovoriť. Ten ju vo svojej prehováracej reči upozorní na ´zásadu´, že ´kde je dobro isté a zlo neisté, nemožno dobro opúšťať len zo strachu pred zlom´. ´Isté dobro´ je podľa jeho vysvetlenia budúci potomok . Za ´neisté zlo´ označí smrť muža, ktorý sa má s ňou po užití mandragory vyspať, ´lebo sa nájdu aj takí, ktorí po tom nezomrú´. Okrem toho vraj v jej prípade bude hrešiť iba telo a nie duša, lebo ona je proti tomu. Samotný akt, ktorý mladú ženu s neznámym mužom čaká, mních pomenuje ´mystériom´. Lucrezia napokon veľmi neochotne súhlasí. Keď sa jej manžel dozvie, že súhlasila, vyhlási o sebe, že je ´najšťastnejší človek pod slnkom´. Callimaco sa prezlečie za ´náhodného´ mladíka, ktorého chytia a ´prinútia´, aby s Lucreziou strávil noc. Lucrezia si pri ´kúre´ uvedomí ´rozdiel´ medzi objatiami svojho starého manžela a náruživého a zaľúbeného mladíka a keď jej napokon Callimaco povie pravdu, Lucrezia vyhlási, že to, že kvôli úplatnému spovedníkovi privolila, aby bola neverná manželovi, považuje za vôľu nebies. Zároveň sama Callimacovi navrhne, aby sa s manželom ako ´lekár´ spriatelil, aby sa mohli takto schádzať naďalej. Šťastný manžel na druhý deň po manželkinej ´úspešnej kúre´ vyhlási Callimaca za svojho priateľa a z vďačnosti mu dá kľúče od svojho domu, aby mu kedykoľvek mohol byt hosťom.

Machiavelli mal vo Florentskej republike na starosti zahraničné styky
Nicollo Machiavelli
bol v rokoch 1498 až 1512, v čase Florentskej republiky, štátnym sekretárom, to znamená, že mal na starosti aj zahraničné styky. V tejto funkcii vykonal diplomatické misie na viaceré európske panovnícke dvory (napr. francúzskeho kráľa Ľudovíta XII., či pápeža Júliusa II.). V roku 1512, po zmene mocenských pomerov vo Florencii, ho ako politického nepriateľa zatkli a vypovedali do vyhnanstva. Po týchto skúsenostiach napísal spis Vladár, aj hru Mandragora.

Machiavelli: Vládca musí byť nielen múdry, ale, ak treba, aj nemorálny
Podľa N. Machiavelliho, ako teoretika politickej moci, vládca, ktorý chce úspešne a dobre spravovať štát, musí byť nielen múdry, ale, ak to vyžadujú okolnosti, aj nečestný a krutý, pretože jeho protivníci (a ľudia vôbec) sú takí. V knihe Vladár radí vládcom, ako vytvoriť a udržať štát, ktorý bude pevný zvnútra aj zvonka. Tvrdí, že správne narábanie s mocou si občas vyžaduje použiť aj neférové prostriedky. Kritériom oprávnenia ich použitia je mocenský úspech. Býva to podľa neho aj v záujme ľudu, aby žil v bezpečí a spokojne. Ukážky z diela (český preklad od Josefa Hajného):

I v tomto případě by jistě bylo ideální, kdyby byl vládce za všech okolností charakterní a čestný a vždycky držel slovo. Nicméně zkušenosti z naší doby nás učí, že mnozí výborní panovníci si s plněním slova nelámali zrovna hlavu, uměli se z něj vyzout a získat vrch nad těmi, co vždycky úzkostlivě dbali o svou čest. (...) Moudrý muž tedy nemůže stát v slově, je-li mu to na škodu a jestli pominuly okolnosti, za nichž je dal. Kdyby všichni lidé byli čestní, moje rada by byla špatná. Ale protože nejsou a sami dané slovo neplní, rozumný panovník je nemůže dodržovat. Byl by sám proti sobě. O vhodné záminky není nikdy nouze. (...) Vládce tedy nemusí nutně mít všechny kladné vlastnosti, ale měl by umět vzbudit zdání, že je nepostrádá. A naopak má-li je, je krajně nežádoucí, aby se jimi vždycky a za všech okolností řídil. Ať si je shovívavý, lidský, zbožný, upřímný, ale všeho do času. Jakmile vznikne potřeba opaku, nesmí zaváhat. Zejména od nového vládce se nemůže čekat samá dobrota. Bývá okolnostmi doslova přinucen jednat proti všem přikázáním božím i lidským, ohnout se po větru, když není zbytí a žádá si to zájem koruny. U obyčejných lidí, ale zejména u panovníků vždycky rozhoduje výsledek jejich konání. Je-li úspěšný, i prostředky, jimiž úspěchu dosáhl, se lidem nakonec zdají zcela v pořádku...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?