Puškin po "príučke" od Bakuninovej: Ako málo som poznal lásku!

Autor: Roman Kebísek | 11.11.2011 o 19:50 | (upravené 2.7.2017 o 6:02) Karma článku: 8,93 | Prečítané:  2397x

Prvý raz zažíval básnik Alexander Puškin pocit skutočnej neopätovanej lásky v 16-tich rokoch. Jeho city patrili spolužiakovej staršej sestre Jekaterine Bakuninovej.

Jekaterina Bakuninová (nar. 1795) vzbudzovala pri návštevách brata všeobecný záujem okolia milou tvárou a vystupovaním - a svojím výtvarným talentom - bola portrétistka. Alexander Puškin (nar. 1799) jej venoval vyše 20 básní, najmä r. 1816. Bakuninová mala v tom čase okolo 20 rokov a v takom veku sú pre ženy o 4 roky mladší chlapci ešte deti - záujem z jeho strany bol pre ňu bezpredmetný. O výtvarných kvalitách Bakuninovej svedčí portrét, na ktorom namaľovala seba samu v roku 1816, práve v čase Puškinovho záujmu:
 

Autoportrét J. Bakuninovej   Zdroj: fotki.jandex.ru

Puškin v denníku o Bakuninovej: Nevidel som ju 18 hodín!
V novembri 1815 si Puškin do lyceálneho denníčka zapísal: „Bol som šťastný!... nie, včera som nebol šťastný: ráno som sa trápil čakaním, s neopísateľným nepokojom stojac pod okienkom, pozeral som na zasneženú cestu - nebolo ju vidno! Už som stratil nádej, keď sa zrazu s ňou náhodou stretám na schodoch - sladká minúta! Aká bola milá! Ako čierne šaty pristali milej Bakuninovej! Ale nevidel som ju 18 hodín - ach! Aký stav, aké muky! Ale bol som šťastný 5 minút..."
(Я счастлив был!... нет, я вчера не был счастлив: по утру я мучился ожиданием, с неописанным волнением стоя под окошком, смотрел на снежную дорогу - ее не было видно! Наконец я потерял надежду, вдруг нечаянно встречаюсь с ней на лестнице - сладкая минута! Как она мила была! Как черное платье пристало к милой Бакуниной! Но я не видел ее 18 часов - ах! Какое положенье, какая мука! Но я счастлив был 5 минут...)

Puškin na vlastnom portréte perom z obdobia mladosti:

A. Puškin   Zdroj: wikipedia.org

Spolužiak: Bakuninová vyvolala v Puškinovi prvú skutočne poetickú lásku
Puškinov spolužiak Segrej Komovskij (1798-1880) v spomienkach o Bakuninovej napísal: „...prvú platonickú, skutočne poetickú lásku vyvolala v Puškinovi sestra jedného z jeho lyceálnych druhov... Často navštevovala brata a vždy prichádzala na lyceálne bály. Jej prekrásna tvár, čarovná postava a okúzľujúce vystupovanie vyvolali všeobecné nadšenie u celej lyceálnej mládeže."
(... первую платоническую, истинно пиитическую любовь возбудила в Пушкине сестра одного из лицейских товарищей его... Она часто навещала брата и всегда приезжала на лицейские балы. Прелестное лицо ее, дивный стан и очаровательное обращение произвели общий восторг во всей лицейской молодежи.)

Bakuninová namaľovala aj svojho brata - Puškinovho spolužiaka
Puškin mal možnosť vídavať Bakuninovú vďaka jej mladšiemu bratovi Alexandrovi Bakuninovi, jeho spolužiakovi, za ktorým chodila a zároveň vzbudzovala svojimi prednosťami u lyceistov rozruch. V letných mesiacoch Bakuninovci bývali v Cárskom Sele pri Petrohrade, kde bolo aj lýceum, na zimu sa sťahovali do Petrohradu. Po výtvarne nadanej Jekaterine Bakuninovej zostal jej maliarsky portrét brata Alexandra:

A. Bakunin od sestry J. Bakuninovej   Zdroj: wikipedia.org

Puškin sa nemôže ´vyliečiť´ z Bakuninovej: Ako málo som lásku poznal!
Ako Puškin píše v básni Разлука (Rozlúčenie) z roku 1816, po uvedomení si, že jeho city k Bakuninovej nebudú opätované, pôvodne predpokladal, že na Bakuninovú rýchlo zabudne, v závere básne ale trpko konštatuje, že sa mýlil - že aj keď nechce, stále musí na ňu myslieť a nemá záujem o nič iné. „Ako málo som lásku a srdce poznal!" prichádza na prahu dospelosti k poznaniu. Úryvok (´pracovný´ preklad):

‎Как мало я любовь и сердце знал!
Ako málo som lásku a srdce poznal!
Часы идут, за ними дни проходят,
Hodiny idú, za nimi dni prechádzajú,
Но горестям отрады не приводят
ale žiaľom útechu neprinášajú
И не несут забвения фиал.
a nenesú čašu zabudnutia.
О милая, повсюду ты со мною:
Milá, všade si so mnou:
Но я уныл и в тайне я грущу.
ale ja som skľúčený a v tajnosti smútim.
Блеснет ли день за синею горою,
Či sa zablysne deň za modrou horou,
Взойдет ли ночь с осеннею луною -
či vyjde noc s jesenným mesiacom -
Я всё тебя, прелестный друг, ищу;
ja len teba, prekrásny môj priateľ, hľadám;
Засну ли я, лишь о тебе мечтаю, -
keď zaspím, len o tebe snívam, -
Одну тебя в неверном вижу сне;
iba teba vo falošnom sne vidím;
Задумаюсь - невольно призываю,
zamyslím sa - mimovoľne volám,
Заслушаюсь - твой голос слышен мне.
započúvam sa - počujem tvoj hlas.
Рассеянный сижу между друзьями,
Roztržitý sedím medzi priateľmi,
Невнятен мне их шумный разговор,
nejasný mi je ich hlučný rozhovor,
Гляжу на них недвижными глазами,
pozerám na nich nehybnými očami,
Не узнает уж их мой хладный взор!
nepozná ich už môj chladný pohľad!


Vydala sa takmer v 40-tke, mala dve deti
V roku 1834 sa 39-ročná Bakuninová vydala za statkára Alexandra Poltorackého. Usadili sa na vidieku, mali dve deti. O tom, že milé črty tváre si Bakuninová zachovala aj po 30-tke, svedčí jej portrét z roku 1828 od akvarelistu Pjotra Sokolova:

Portrét J. Bakuninovej od P. Sokolova   Zdroj: wikipedia.org

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?