1844, Francisci Daxnerovi: Prorok. Daxner o 4 roky osnoval Žiadosti

Autor: Roman Kebísek | 4.9.2011 o 7:59 | (upravené 29.12.2012 o 10:14) Karma článku: 5,26 | Prečítané:  1053x

V prvej tlačenej knihe v kodifikovanej strednej slovenčine, v 2. ročníku literárneho almanachu Nitra (1844), ktorý vydával J. M. Hurban, uverejnil Ján Francisci (pod menom Janko Rimavský) báseň Mojim vrstovníkom, v ktorej svojho ´vrstovníka´, spolužiaka Štefana Marka Daxnera označil za ´veľkého proroka´. Už o 4 roky bol Š. M. Daxner kľúčovým zostavovateľom prvého politického programu Slovákov - Žiadostí slovenského národa sformulovaných r. 1848 v L. Mikuláši. V roku 1861 Š. M. Daxner zostavil Memorandum národa slovenského.

Francisci v roku 1844 o spolužiakovi Daxnerovi: Veľký prorok
Ján Francisci v básni Mojim vrstovníkom (z 2. ročníka almanachu Nitra), v časti venovanej spolužiakovi z bratislavského lýcea Štefanovi Markovi Daxnerovi, ktorý bol z Tisovca na Rimave, v záverečnej strofe píše:

Škoda aj Rimavcom
proroka veľkého,
lebo nepoznali
čas príchodu jeho.

Daxner vypracoval I., II. a III. bod Žiadostí slovenského národa z r. 1848
O Žiadostiach slovenského národa historik Július Botto napísal: „Že i národ slovenský ozval sa na národnom kongrese v Liptovskom Sv. Mikuláši 10. mája a na ňom národné práva petíciou, riadnou zákonitou cestou vymáhať uzavrel, je z čiastky zásluhou Daxnera a Francisciho. Petícii mikulášskej slúžil za podklad Daxnerom a Franciscim ´výborne vypracovaný´ elaborát. Jej prvý, druhý a tretí bod sú dielom Daxnerovým, bo nemožno v nich nevidieť osnovu memoranda svätomartinského a ducha Daxnerovho."

Daxner v Žiadostiach: Uhorsko bolo Slovákom ´macochou´
Prvý bod Žiadostí slovenského národa z r. 1848: „Slovenský národ v Uhorskej vlasti preciťuje po deväťstoročnom sne ako pranárod krajiny tejto, osvedomujúc sa, že zem táto a matka krajina, súc pôvodisko a kolíska povestí o starodávnej sláve jeho predkov a divadlo, na ktorom otcovia jeho a hrdinovia za Uhorskú korunu krv vylievali, bola donedávna len macochou jeho, zachodiacou s ním nemilosrdne a držiacou jeho reč a národnosť na reťaziach potupy a zhanobenia. Ale v okamžení tomto prebudenia svojho chce národ slovenský zabudnúť na stoletia ukrivdenosti a zhanobenosti svojej, odpúšťa sebe aj svojim ujarmiteľom a nič inšie nehýbe jeho rozradovaným srdcom, ako svätý zápal lásky a horúca túžba po ubezpečení slobody, národnosti a krajiny svojej. Za to, ako pranárod a niekdajší jediný majiteľ svätej tejto zeme povoláva pred zástavou tohto veku rovnosti všetky národy uhorské k rovnosti a bratstvu a osvedčuje sa zo svojej strany, že nechce žiadnu národnosť v Uhorskej ukrivdiť, uraziť, zmenšiť a tým menej vykoreniť - ale aj žiada od uhorských národov, aby aj ony z ich strany takýmto uhorským vlastenectvom naplnení boli a uctením slovenskej národnosti národu slovenskému priateľstva a lásky hodnými sa stali. Lebo národ slovenský, ako z jednej strany nechce utláčať iné národy, tak z druhej strany nedovolí seba do starého jarma priahnuť a osvedčuje sa teraz i napotom, že slávne meno uhorského vlastenca neprisúdi žiadnemu tomu, kto nešetrí práva národnosti druhého pod korunou uhorskou bývajúceho národa."

Daxner, odsúdený r. 1848 na smrť, napísal vo väzení odkaz
Po vyhlásení Žiadostí slovenského národa uhorské orgány vyhlásili stanné právo a na čelných protagonistov pohybu Ľ. Štúra, J. M. Hurbana a M. M. Hodžu vydali zatykač (utiekli z Uhorska). V októbri sa za ´vlastizradnú činnosť´ dostal do väzenia v Plešivci aj Š. M. Daxner, ktorého v novembri štatariálny súd odsúdil na trest smrti. Vo väzení, počítajúc so svojou popravou, napísal Š. M. Daxner list, v ktorom tiež ako v Žiadostiach píše o hodnotách rovnosti a bratstva. Začiatok listu: „Hodiny moje sú počítané! - možno tento večer je posledný v živote mojom - zajtra ešte raz svitne a zapadne slnko, aby mi svitlo na druhom svete, v kraji rovnosti a bratstva, a nezapadalo nikdy! Moje pekné úmysly rozchádzajú sa vnivoč ako svetlo denné pred blízkou nocou". Viac o rozsudku smrti nad Š. M. Daxnerom a jeho neskoršej zmene na trest väzenia tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?