Botticelliho Zefora zo Sixtínskej kaplnky, aj Proustova Odette

Autor: Roman Kebísek | 18.6.2011 o 15:16 | (upravené 15.1.2012 o 17:23) Karma článku: 6,83 | Prečítané:  2211x

V rokoch 1481-82 pracoval florentský maliar Sandro Botticelli (1445-1510) v Ríme na freskách v Sixtínskej kaplnke. Na jednej z nich - výjave zo života Mojžiša - je zobrazená aj neskoršia Mojžišova žena, Jetrova dcéra Cippóra (=Zefora). Botticelliho Zefora figuruje aj v próze francúzskeho spisovateľa Marcela Prousta (1871-1922) Hľadanie strateného času. Protagonistu tohto literárneho diela Charlesa Swanna začne priťahovať jeho (neskoršia) žena Odette vo chvíli, keď si uvedomí jej podobnosť so Zeforou zo Sixtínskej kaplnky:

Botticelliho Zefora zo Sixtínskej kaplnky    Zdroj:wikipedia.org

Úryvky z Proustovho diela:

„Ako stála pri Swannovi, nechávajúc si rozpustené vlasy splývať pozdĺž líc, podhýnajúc jednu nohu v zľahka tanečnom pohybe, aby sa mohla bez námahy skloniť k rytine, ktorú si obzerala s nachýlenou hlavou tými svojimi veľkými očami, takými unavenými a neprívetivými, keď nebola vzrušená, prekvapilo ho, aká je podobná Zefore, dcére Jetrovej, ktorú vidíme na jednej freske Sixtínskej kaplnky."

„Nech to bolo akokoľvek, a možno preto, že plnosť dojmov, ktorú vnímal od istého času, hoci k tomu dospel skôr láskou k hudbe, obohatila i jeho záľubu v maliarstve, potešenie, ktoré teraz nachádzal v Odettinej podobnosti so Zeforou od toho Sandra di Mariano, ktorému - odkedy namiesto ozajstného maliarskeho diela evokuje o ňom len banálnu a falošnú predstavu, čo sa zvulgarizovane ujala - radšej dávame jeho populárnu prezývku Botticelli, Swannovo potešenie z tejto podobnosti bolo hlbšie a muselo naňho trvácejšie vplývať."

„Na písací stôl si postavil reprodukciu Jetrovej dcéry, akoby to bola Odettina fotografia. Obdivoval tie veľké oči, tú útlu tvár, čo prezrádzala nedokonalú pleť, tie obdivuhodné kadere pozdĺž unavených líc, a prispôsobujúc vlastnosti, ktoré do tých čias pokladal z estetického hľadiska za krásne, predstave živej ženy, pretváral si ich na telesné prednosti a bol rád, že ich nachádza spojené v jedinej bytosti, ktorá by mohla byť jeho. Tá nejasná sympatia, čo nás priťahuje k veľdielu, na ktoré sa dívame, menila sa, odkedy poznal telesný originál Jetrovej dcéry, na túžbu, nahrádzajúcu teraz už žiadostivosť, ktorú mu Odettino telo sprvoti nevnukalo. Keď sa dlho díval na tohto Botticelliho, myslel na toho svojho, ktorý sa mu videl ešte krajší, a keď si priblížil Zeforinu fotografiu, bolo mu, akoby si pritískal k srdcu Odettu." (preklad J. Belnay)

Úryvok z Biblie o Cippóre (=Zefore), dcére Jetra (=Reúela):
Midjánsky kňaz mal sedem dcér, tie prišli, načierali vodu a nalievali do napájadiel, aby napojili ovce svojho otca. Tu prišli pastieri a odohnali ich, ale Mojžiš vstal, pomohol im a napojil ich ovce. Keď prišli k svojmu otcovi Reúelovi, ten sa opýtal: Prečo ste sa dnes tak skoro vrátili? Odpovedali mu: Nejaký Egypťan nás vyslobodil z rúk pastierov, nabral nám vody a napojil ovce. I povedal svojim dcéram: Kde je? Prečo ste toho nechali tam? Zavolajte ho, nech sa naje. Mojžiš uznal za dobré bývať u tohto muža a ten dal Mojžišovi svoju dcéru Cippóru za manželku."

Simonetta Vespucciová - možný predobraz Botticelliho ženských tvárí
S tvárami žien na obrazoch Botticelliho, vrátane slávneho diela Zrodenie Venuše, či portrétu mladej ženy, ktorá má náhrdelník z vlastných vrkočov, sa najčastejšie spája Florenťanka Simonetta Vespucciová. Tieto diela však Botticelli vytvoril niekoľko rokov po jej smrti (zomrela mladá, len 22-ročná, v roku 1476), preto ju musel maľovať podľa predlohy, resp. spamäti.

Detail Botticelliho Venuše   Zdroj:wikipedia.org

 

Portrét mladej ženy od Botticelliho   Zdroj:wikipedia.org

Verrocchiova Hlava ženy
Talianski renesanční umelci často zobrazovali ženy s prepracovanými účesmi z vrkôčikov. Sandro Botticelli výtvarne zrel aj v umeleckej dielni Andreu del Verrocchia (1435-88) vo Florencii. Verrocchiova kresba s názvom Hlava ženy:

 Verrocchio: Hlava ženy   Zdroj:wikipedia.org

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?