Jozef Ignác Bajza nastoľoval otázku celibátu v kázňach i v beletrii

Autor: Roman Kebísek | 16.6.2011 o 20:51 | (upravené 31.12.2016 o 8:52) Karma článku: 6,86 | Prečítané:  1483x

Katolícky farár v Dolnom Dubovom pri Trnave a spisovateľ Jozef Ignác Bajza v jednej zo svojich kázní vysvetľuje, že celibát katolíckych kňazov je príkazom cirkvi, preto ho cirkev môže v prípade potreby aj zrušiť. 

 

Bajzova kázeň: Ak cirkev celibát zruší, nech sa nikto nepohoršuje
V rokoch 1789-96 vydal J. I. Bajza päť zväzkov svojch kázní. V jednej kázni píše:

Cirkev s dobrým úmyslom zaviedla celibát kňazov. Zatiaľ nenašla príčinu toto zrušiť a kňazom dovoliť stav manželský. Ak niekedy bude dostatočná príčina a pohnutá ňou celibát zruší a kňazom dovolí manželstvo, potom povieme: ´nech sa nikto nepohoršuje!´. Lebo príkaz celibátu je príkazom cirkvi a tie sú meniteľné. V gréckej cirkvi (spojenej s nami) až doteraz je dovolené nižším od biskupa žiť v manželstve (podľa prekladu do súčasnej slovenčiny od E. Floriša)

 

Román René: Boh nikomu nezakázal oženiť sa, ani kňazom
V roku 1785 sa tlačil 2. diel Bajzovho románu René mládenca príhody a skúsenosti, ktorý však na zásah cirkvi napokon nevyšiel. V tejto časti knihy dal J. I. Bajza relatívne veľký priestor argumentom proti celibátu. Vložil ich do úst syna evanjelického biskupa:

Biskupov syn vravel o tom veľa a všetky jeho názory na celibát vychádzali z dvoch základných vývodov: Boh nikomu nezakázal oženiť sa a mnohým, ba všetkým ľuďom je slobodný stav ťažkým, priam neznesiteľným bremenom, čo jasne dokazujú nespočetné príklady na veľké pohoršenie statočných. Z týchto dvoch dôvodov uzatváral viac, než mohol uzavrieť - vraj hoci by nebolo nádeje, že by sa po úprave celibátu u našich kňazov odpadlíci vrátili k nám, predsa by sa mal celibát zrušiť pre naše vlastné dobro a prospech našej cirkvi. Prvý dôvod, že Boh nikomu nezakázal oženiť sa, možno obhájiť celkom ľahko, pretože čistota sa dá narádzať a odporúčať jedine tým, ktorí ju po svedomitom zvážení svojich prirodzených sklonov môžu aj zachovávať. No z toho nijako nevyplýva, že čo Boh nezakázal, nemohla to zakázať cirkev.  (podľa prekladu do súčasnej slovenčiny od J. Nižnanského)

 

Bajzove ´ľúbostné verše´: ´Pohleď, železná, všecko pár žádá, len ty odporuješ´
J. I. Bajza vložil do románu René mládenca príhody a skúsenosti aj viaceré vlastné básne, dokonca aj ľúbostného charakteru. Za autora jednej z nich označil otca Hadixy (Reného milej), ktorý v mladosti ľúbostnými veršami ´roztopil chlad´ neskoršej Hadixinej matky (preto ju v básni nazýva ´železnou´). Úryvky (Bajzov jazyk, súčasný pravopis):

Pohleď, ó, železná, čo sa v svete hýbe,
všecko pár svúj žádá
,
tovariša hledá,
len ty odporuješ. Či nejsi v pochybe?
...
Vše živé totižto lásku musí mati.
Láska jest obecná,
jak duch všem společná
,
nechcelo bez lásky nebe ducha dati.
...
Spoj srdce tvé s druhým. Nad srdcá spojené,
ver, ništ neni milšé,
drakšé, uprimnejšé,
ništ, čo by len móhlo byť i pomyslené.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?