Freud: Cordelia v Shakespearovom Kráľovi Learovi je mýtická smrť

Autor: Roman Kebísek | 15.5.2011 o 9:04 | (upravené 14.4.2014 o 11:52) Karma článku: 6,11 | Prečítané:  1660x

Zakladateľ psychoanalýzy Sigmund Freud (nar. 1856), ktorý aplikoval svoje videnie človeka aj pri interpretácii svetových umeleckých diel a mýtov, sa v roku 1913 venoval v jednej štúdii aj tragédii Williama Shakespeara Kráľ Lear. Lear v hre vydedí najmladšiu z troch dcér - Cordeliu, lebo tá mu, na rozdiel od jej starších sestier, nelichotí a okázale nehovorí, ako ho miluje. Kráľ rozdelí ríšu medzi dve staršie dcéry - Goneril a Regan. Po tomto rozhodnutí nasleduje kráľova tragédia - staršie dcéry otca vyženú.

Sigmund Freud

Freudova interpretácia Kráľa Leara
Podľa Freuda je v hre Kráľ Lear zakódovaný mýtický údel umierajúceho starca, ktorý si nechce pripustiť nevyhnutnosť smrti, ale stále túži po prejavoch lásky ženy. Preto si vyberie lichotiace dcéry Goneril a Regan a najmladšiu, mlčiacu, hoci milujúcu Cordeliu vyženie. Osud však napokon privedie zomierajúceho Leara ku Cordelii - podľa Freuda do náruče nevyhnutnej smrti. Freud tvrdí, že Cordelia predstavuje mýtickú smrť, ktorej atribútom je ´večné mlčanie´ - Cordelia v rozhodujúcom momente hry tiež mlčí.

Freud: Lear vlastne nemá na výber, či láska alebo smrť; nechápe nutnosť smrti
Podľa Freuda ale slobodná voľba kráľa Leara vybrať si medzi dcérami vlastne slobodnou voľbou nie je - voľba musí napokon predsa len definitvne padnúť na Cordeliu. Ak sa tak nestane, ako je to v Kráľovi Learovi, musí prísť nešťastie: „Die freie Wahl zwischen den drei Schwestern ist eigentlich keine freie Wahl, denn sie muß notwendigerweise die dritte treffen, wenn nicht, wie im Lear, alles Unheil aus ihr entstehen soll."

Freud: Hra je zakódovaná múdrosť zriecť sa na konci života lásky a prijať smrť
Podľa Freuda je kráľ Lear umierajúci starec, ktorý sa nechce zriecť lásky ženy a chce stále počúvať, ako veľmi je milovaný. Zakladateľ psychoanalýzy tvrdí, že v hre je ´večná múdrosť´, zahalená do šatu prastarého mýtu, ktorá starcovi radí, aby sa zriekol lásky a prijal fakt nevyhnutnej smrti: „Ewige Weisheit im Gewand des uralten Mythus rät dem alten Manne, der Liebe zu entsagen, den Tod zu wählen, sich mit der Notwendigkeit des Sterbens zu befreunden."


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?