´Moskva je tretí Rím; prvý a druhý padli, štvrtý už nebude´

Autor: Roman Kebísek | 30.3.2011 o 17:08 | (upravené 1.6.2012 o 15:10) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  2895x

Za tvorcu idey Moskvy ako ´tretieho Ríma´, sa považuje ruský mních z kláštora v Pskove Filofej (1465-1542). Vo svojich listoch, aj moskovskému veľkokniežaťu Vasilijovi III., prorokoval: "Dva Rímy padli, tretí stojí a štvrtý nebude".

Prvý, druhý, tretí Rím
Keď rímsky cisár Konštantín Veľký (272-337) presunul sídlo impéria z Ríma do Konštantínopola, dal mu aj prívlastok ´nový Rím´, čím sa prihlásil k mocenskému dedičstvu ´starého Ríma´, ktorý si, okrem iného, nárokoval na svetovládu. Po rozkole západného a východného kresťanstva r. 1054 sa Konštantínopol, sídlo Byzantskej ríše, začal považovať (v protiklade k západnej cirkvi) za nositeľa tej pravej viery. Po páde Konštantínopola do rúk Turkov r. 1453 prišiel o život aj posledný byzantský cisár Konštantín XI. Jeho neter Sofiu Paleolog si vzalo r. 1472 za manželku moskovské veľkoknieža Ivan III. Moskva si začala robiť nárok na označenie ´tretí Rím´ a teda aj na mocenské či duchovné dedičstvo ´oboch Rímov´.

Filofej prorokuje veľkokniežaťu Vasilijovi III: Moskva je tretí Rím, štvrtý nebude
Následníkom Ivana III. na moskovskom tróne sa stal Vasilij III. - syn, ktorého mal s neterou posledného byzantského cisára Sofiou. Veľkoknieža Vasilij III. sa stal jedným z adresátov ´prorockých´ listov pskovského mnícha Filofeja, ktorý v jednom z nich napísal: „Два Рима пали, а третий стоит, а четвёртому не быть".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?