S. Chalupka zmenil sarmatské ´mar ha´ na slovenské ´mor ho´

Autor: Roman Kebísek | 27.3.2011 o 12:46 | (upravené 29.12.2012 o 12:31) Karma článku: 7,10 | Prečítané:  2615x

Básnik Samo Chalupka (1812-1883) neupadal - ako niektorí jeho súpútnici v časoch ťažkého postavenia Slovákov - do dezilúzie a rôznych vízií. Bol to básnik činu - ´národné prehry´ preňho neboli ´národnými porážkami´, naopak - z prehratých bitiek vedel vyťažiť ´víťazný odkaz´. Platí to aj o básni Mor ho!, ktorú uverejnil v roku 1864 v časopise Sokol. Ústredný pokrik Mor ho! prebral Samo Chalupka z Dejín slovanského jazyka a literatúry všetkých nárečí od Pavla Jozefa Šafárika, kde sa píše, že v 4. storočí napadli Sarmati rímskeho cisára s pokrikom ´mar ha´, v preklade ´usmrťte ho´. Chalupka pokladal odbojný kmeň za Slovanov, resp. Slovenov.

Šafárikove Dejiny slovanského jazyka a literatúry všetkých nárečí
Úryvok z Dejín slovanského jazyka a literatúry všetkých nárečí od Pavla Jozefa Šafárika: „A naozaj zisťujeme podľa Peutingerskej mapy, zhotovenej pravdepodobne v rokoch 276-282, že sa asi v tomto čase Venadi Sarmatae posunuli až k východnej hranici Bastarnských Álp, t. j. až k východnej a severnej hranici dnešného Sedmohradska, a že sa zjednotili so Slovanmi na Dunaji pod menom od tých čias obvyklým, Sarmatae limigantes. (...) Keď za Konštantína II. (r. 337) zmiešané húfy vojska Sarmatov a Kvádov vtrhli do Panónie i Moesie a Konštantín preto prešiel cez Dunaj a vydrancoval krajinu Jazygov i Kvádov, medzi vyslancami žiadajúcimi mier prišli aj Sarmati z Dácie a cisár ich prijal veľmi zhovievavo. Ponechal im vo vlastníctve ich pozemky a dal im kráľa, potrestal však Sarmatov medzi Dunajom a Tisou a na Alute, znepokojujúcich jeho územie, a prikázal im, aby sa stiahli ďalej do svojho územia. No len čo nastal pokoj, už r. 359, keď sa cisár Constantius bol stiahol prezimovať do Sirmia, ukázali sa nové húfy Sarmatov, vyhnaných pred rokom na Karpatské pohorie, a keď žiadal od nich vysvetlenie, spočiatku sa síce chovali mierumilovne, ale čoskoro, pri jednom rozhovore v Acimincu (dnešnom Petrovaradíne), nečakane, s vojnovým povykom: mar ha, mar ha! usmrťte ho!, vyrútili sa na cisára, lež rímske légie ich predsa len pobili."

Čo o básni Mor ho! napísal pri jej publikovaní S. Chalupka
Samo Chalupka uverejnil báseň Mor ho! v časopise Sokol v roku 1864. Pri jej publikovaní okrem iného napísal: „Pravú ale príčinu cisárovej zloby proti Slovenom vidím ja v slovenskej slobodomyseľnosti. Čože mohlo Rímu, všetky národy zotročujúcemu, byť nebezpečnejšie a tak aj nenávidenejšie ako zásada obecnej slobody a rovnoprávnosti, ktorú tej doby, okrem Slovenstva u žiadneho národa nenalézame."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?