F. Petrarca (1304-74) - ´otec humanizmu´ aj ´otec alpinizmu´

Autor: Roman Kebísek | 17.3.2011 o 20:55 | (upravené 15.1.2012 o 15:32) Karma článku: 5,50 | Prečítané:  1152x

Talianskeho básnika a obdivovateľa antickej vzdelanosti Francesca Petrarcu nazývajú nielen ´otcom humanizmu´, ale aj ´otcom alpinizmu´. Podľa amerického historika Morrisa Bishopa, aj celého radu ďalších, bol tento renesančný poet prvým moderným alpinistom, teda človekom, ktorý vyliezol na horský vrchol len z túžby zdolať ho a vidieť okolitý kraj z jeho perspektívy.

Petrarcov výstup 26. apríla 1336
Historici považujú F. Petrarcu za kliesniteľa vysokohorskej turistiky na základe jeho listu svojmu spovedníkovi Dionisiovi di Borgo San Sepolcro, v ktorom mu 26. apríla 1336, po návrate z niekoľkohodinovej túry na vrch Mont Ventoux (vyše 1900 m) v južnom Francúzsku, opisuje dôvod svojho výstupu a svoje reflexie z výletu. V jeho dobe nebolo bežné, aby niekto vyšiel na náročný vrchol ´len tak´, len pre samotný zážitok z túry.

Petrarca: Na vrchol ma viedlo želanie vidieť jeho výšku
Úvod Petrarcovho listu (český preklad z latinčiny Antonín Rausch): „Vystoupil jsem dnešního dne na nejvyšší horu tohto kraje, které plným právem říkají Mons Ventosus - Větrná hora, veden toliko přáním uvidět neobyčejnou výšku toho místa. Mnoho let jsem na tuto cestu pomýšlel - vždyť jsem, jak víš, žil v této krajině od detství; tak řídí osud lidské životy."

Petrarca na vrchole: Zostal som stáť ako strnulý, bol som uchvátený
Takto Petrarca v liste opisuje svoje pocity po vystúpení na vrchol hory: Nejdříve jsem zůstal stát jako strnulý, uchvácen nezvyklým váním vzduchu a nespoutaným rozhledem. Zahleděl jdem se zpět: pod mýma nohama ležely mraky a hned se mi staly méně nepochopitelnými Athos i Olymp, když to, co jsem o nich slýchal a čítal, jsem uviděl na hoře méne proslulé. Potom jsem zamířil své oči k italským krajům, k nimž můj duch nejvíce lne. Samotné Alpy, strmé a sněhem pokryté, jež kdysi onen krutý nepřítel všeho římského překročil, rozleptávaje skály octem, věříme-li pověsti, jsem viděl právě před sebou, i když jsou velice vzdáleny."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

KULTÚRA

Vo filme odpratával mŕtve telá. V práci ich umýva

Géza Röhrig spomína, že oscarového Saulovho syna pred dvoma rokmi na Berlinale nechceli.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?