Vergilius zbásnil ideu Augusta, že Rím je z´vyššej´vôle pánom sveta

Autor: Roman Kebísek | 12.3.2011 o 14:42 | (upravené 15.12.2012 o 12:52) Karma článku: 4,07 | Prečítané:  1130x

Rímsky vládca Augustus (zomrel r. 14) si nechal napísať od najväčšieho básnika svojej doby, ktorým bol Publius Vergilius Maro, monumentálne umelecké dielo o rozhodnutí Jupitera, že Rím je večným pánom sveta, ako aj o sebe samom ako o potomkovi Aenea - ´praotca Rimanov´. Tak vznikol epos Aeneis.

Augustus

Jupiter: Dal som Rímu večnú moc a neobmedzené panstvo
V epose Aeneis utečie hrdina Aeneas z horiacej Tróje a po peripetiách počas plavby v Stredozemnom mori sa dostane do oblasti Latium na Apeninskom polostrove, kde sa z jeho potomstva stanú Rimania. Najvyšší boh Jupiter v 1. speve eposu o budúcich Rimanoch hovorí: „Panstvo som im neobmedzil priestorom ani časom, dal som im večnú moc." (podľa prekladu V. Bunčákovej a P. Bunčáka)

V diele sa hovorí o ešte nenarodenom Augustovi, čo obnoví zlatý vek
V 6. speve mŕtvy Anchíses ukazuje synovi Aeneovi, ktorý zostúpi do podsvetia, dušu ešte nenarodeného Augusta: „Tam je ten hrdina, čo ti ho sľubujú. Počul si o ňom, Augustus Caesar, božský syn. On obnoví zlatý vek ...". V tom istom speve Anchíses hovorí: „No ty, Riman, pamätaj: mocne nad svetom vládni! To má byť tvojím umením: ukladať podmienky mieru, mierne sa správať k oddaným, spupných pokoriť vojnou!"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?