Schiller a Goethe privítali vo Weimare Máriu Pavlovnu hrou o nej

Autor: Roman Kebísek | 21.2.2011 o 16:25 | (upravené 9.1.2012 o 6:45) Karma článku: 6,55 | Prečítané:  1306x

Keď sa Mária Pavlovna Romanovová (nar. 1786), dcéra ruského cára Pavla I., sestra cára Alexandra I. a Mikuláša I., vnučka cárovnej Kataríny Veľkej, vydala v roku 1804 v Petrohrade za syna sasko-weimarského vojvodu Karola Augusta, chystalo sa jej veľké uvítanie v novej vlasti - riaditeľ weimarského divadla, veľký nemecký básnik Johann Wolfgang Goethe sa obrátil na svojho priateľa, tiež velikána nemeckej literatúry Friedricha Schillera, aby pri tejto príležitosti napísal divadelnú hru. Predstavenie uviedli. V tomto roku Máriu Pavlovnu namaľoval aj známy ruský portrétista Vladimír Borovikovskij (autor pozoruhodného portrétu mladej ruskej aristokratky Márie Lopuchinovej). Borovikovského portrét Márie Pavlovny z roku 1804:

Borovikovskij: Mária Pavlovna

Schiller: S napätím čakáme príchod ´novej hviezdy z východu´
Friedrich Schiller (1759-1805) čakal príchod Márie Pavlovny, nevesty syna vojvodu Karla Augusta, s netrpezlivosťou. Nazval ju ´novou hviezdou z východu´. Krátke predstavenie (Die Huldigung der Künste), ktoré na jej počesť napísal, bolo vlastne jeho posledným dramatickým dielom (ďalší rok zomrel). Obsah dielka bol jednoduchý - Máriu Pavlovnu prirovnával k vzácnemu stromu, ktorý sadia do novej zeme. Úvodné verše:

Wachse, wachse, blühender Baum
Mit der goldnen Früchtekrone,
Den wir aus der fremden Zone
Pflanzen in dem heimischen Raum!
Fülle süßer Früchte beuge
Deine immer grünen Zweige!

Príbuzní o Márii Pavlovne: Z ´malého vojaka´ vyrástla ´perla rodiny´
Stará matka Márie Pavlovny, cárovná Katarína Veľká si pozorne všímala vlastnosti svojich vnúčat. O malej Márii povedala, že je „úplný vojak", vraj sa mala narodiť ako chlapec, ničoho sa nebojí a hráva sa chlapčenské hry. Malá Mária sa podľa slávnej cárovnej zvykla prechádzať sem a tam s rukami zapretými v bok. Cárska dcéra mala pevnú vôľu, bola úprimná, živá, mala hudobný talent, rada čítala a tancovala ´ako anjel´. So zrelosťou naberala ženskú krásu, čoskoro ju nazývali „perlou rodiny". Ako vydatá žena sa Mária Pavlovna stala vo svojej novej vlasti patrónkou kultúry a dobročinnosti. Ešte podobizeň zrelej Márie Pavlovny, ktorú zhotovil okolo r. 1825 George Dawe:

Dawe: Mária Pavlovna

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?