´Mína´ išla za Kollárom až po smrti matky, po 16 rokoch. Mala 40

Autor: Roman Kebísek | 10.2.2011 o 18:43 | (upravené 30.12.2012 o 6:51) Karma článku: 10,65 | Prečítané:  2221x

V roku 1819 skončil 26-ročný Slovák, budúci veľký básnik Ján Kollár štúdiá v nemeckom meste Jena a vrátil sa do vlasti. V Nemecku nechal aj svoju o dva roky mladšiu miestnu lásku Friederiku Schmidtovú - matka ju nechcela pustiť do Uhorska. Friederika sa v Kollárovej poézii stala Mínou a zidealizovanou ´Slávy dcerou´. Niekoľko rokov viedli obaja mladí ľudia korešpondenciu, no tá postupne zanikla. Medzitým zomrela aj Friederikina matka, no to už bol kontakt medzi nimi prerušený, nevedeli o sebe ani to, či ešte ten druhý žije. 16 rokov od ich jenskej rozlúčky však dostali veci neuveriteľne rýchly spád. Svedčia o tom zachované listy z tohto obdobia.

List z 13. augusta 1835
V liste, ktorý písal Kollárovi 13. augusta 1835 jeho niekdajší jenský profesor H. Luden, je o Friederike (o ktorej Kollár dostal nedlho predtým nečakanú správu od jedného Slováka, ktorý bol v Nemecku) dôležité svedectvo. Pisateľ listu o ´Míne´- vo svojich 40-tich rokoch stále slobodnej - píše: „Doopatrovala si nebohú matku s všemožnou obetavosťou; je verná a oddaná svojim sestrám a bratom; všade vystupuje rozumne a skromne. Žije utiahnuto, po domácky, usilovne, bohabojne a cnostne, je každému príjemná, kto má potešenie ju poznať." (preklad R. Brtáň)

List z 27. augusta 1835
Začne sa mimoriadne intenzívna korešpondencia medzi Kollárom a Friederikou, v ktorej sa rýchlo dohodnú na sobáši. V liste, ktorý Kollár 27. augusta 1835 adresoval Friederike (volá ju Rickchen), píše: Rickchen, anjel môj, Boh Ťa teda skoro doprevoď ku mne a mňa k Tebe. Bola to veru dlhá, tvrdá, strašlivá skúška: no predsa dúfam, že ešte obaja budeme za to odškodnení. - Už tie chvíle a pocity, ktoré som mal od včerajška, keď prišiel Tvoj list, dávajú mi zabudnúť na mnohé veci, omladili ma o niekoľko rokov a boli pre mňa predzvesťou blaženosti." (preklad J. Ambruš)

22. septembra 1835 bola svadba
22. septembra 1835 sa v Nemecku konala ich svadba. Friederika sa odsťahovala za Kollárom do Uhorska, kde sa im narodila dcéra Ľudmila. Ešte jeden zo sonetov, ktorý vytryskol z lásky mladého Kollára k Friederike, z diela Slávy dcera, ktoré vyšlo r. 1824:

Na Tě myslím, když tmy šeré hynou,
hory zlatnou jitrem řeřavým,
když se bledá, okem laskavým,
luna tichou směje za březinou;

Tě jen slyším, kde se jiná s jinou
vlna smlouvá šeptem žvatlavým,
kde se vatry dechem voňavým
z květné louky k zpěvům háje linou;

Tebe vidím, když svůj silnic prachem
příchod jeví poutník vzdálený,
kde mlha stráně v běhu kryje plachém;

s Tebou žiji, Tvůj jsem ještě celý,
ač nás rok už darmo prošený,
ač nás závist mnoha krajin dělí.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?