Artemisia Gentileschi – baroková maliarka scén brutálneho zabíjania mužov ženami

Autor: Roman Kebísek | 26.10.2014 o 19:20 | (upravené 26.10.2014 o 20:14) Karma článku: 5,71 | Prečítané:  1163x

Artemisia Gentileschi sa narodila koncom 16. storočia v Ríme v rodine maliara. V otcovej dielni zároveň začala maľovať. Hoci prejavovala skutočné umelecké nadanie, ako dievča ju nevzali do maliarskej školy, tak jej otec objednal osobného učiteľa. Ten ju však ako 19-ročnú znásilnil. Nasledoval síce súd s násilníkom, no to bola pre Artemisiu ďalšia trauma – musela sa podrobiť ponižujúcemu a bolestivému výsluchu. Po súdnom procese pokračovala v hľadaní vlastnej umeleckej cesty – hrdinkami jej obrazov sa stávali ženy vo výnimočných situáciách, často brutálnych. K jej dielam patrí napr. obraz biblickej Judity, ako odsekáva so slúžkou hlavu opitému Holofernesovi, alebo obraz biblickej Jáel, ktorá kladivom vráža spiacemu Síserovi kolík do hlavy.  

Úryvok z Biblie:

Judita si stala k jeho hlave a ticho sa modlila: „Pane, Pane, Bože každej sily, zhliadni v túto hodinu na to, čo urobia moje ruky na oslávenie Jeruzalema. Teraz je príhodný čas, aby si sa ujal svojho dedičstva a aby som uskutočnila svoj zámer na zničenie nepriateľov, ktorí povstali proti nám.“ I pristúpila k stĺpu pri lôžku konča Holofernesovej hlavy, sňala z neho jeho meč, podišla k lôžku, chytila za vlasy jeho hlavu a zaprosila. „Posilni ma, Pane, Bože Izraela, v tento deň!“ Potom s celou silou dvakrát zaťala do šije a odťala mu hlavu.

Úryvok z Biblie:

Jáel vyšla oproti Síserovi a pozvala ho: Uchýľ sa, pane, uchýľ sa ku mne, neboj sa! Uchýlil sa k nej do stanu a ona ho prikryla prikrývkou. Daj sa mi napiť trochu vody, lebo som smädný. Otvorila kožený mech s mliekom, dala sa mu napiť a prikryla ho. Povedal jej: Postav sa ku vchodu stanu a keď niekto príde a spýta sa ťa: Je tu niekto? povedz, že nie. Vtedy Cheberova manželka Jáel vzala stanový kolík a kladivo, ticho vošla k nemu a vrazila mu kolík do slúch, takže vnikol až do zeme.

 

Artemisia Gentileschi na vlastnom portréte:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

EKONOMIKA

Ďiaľnica pri Žiline bude načas unikátom. Nepovedie nikam

Úsek diaľnice bude čakať na svoj privádzač.


Už ste čítali?