Tropinin zachytil v portréte syna nevinnosť i vážnosť dieťaťa, 1818

Autor: Roman Kebísek | 29.9.2012 o 21:36 | (upravené 29.12.2012 o 17:24) Karma článku: 9,20 | Prečítané:  753x

Autorom azda najznámejšieho ruského detského portrétu je Vasilij Tropinin - výtvarne mimoriadne nadaný nevoľník, ktorý patril grófovi Iraklijovi Morkovovi. Na statkárovom majetku robil rôzne práce - bol hospodár, vychovávateľ, kuchár, sluha, maliar - čo bolo treba. Popri tom maľoval aj pre seba - v roku 1818 vytvoril portrét svojho syna Arsenija - obraz, ktorý doteraz vyvoláva záujem živosťou a prirodzenosťou výrazu chlapcovej tváre, v ktorej sa spája detská nevinnosť s vážnosťou.

V. Tropinin: Portrét syna Arsenija, 1818   Zdroj: abcgallery.com

Ako nevoľník robil najrôznejšie práce
Vasilij Tropinin sa narodil v roku 1776 v nevoľníckej rodine, ktorá patrila grófovi Antonovi Minichovi. Neskôr ho dali ako súčasť vena grófovi Iraklijovi Morkovovi, ktorý sa oženil s Minichovou dcérou Natáliou. Ešte ako chlapec prejavoval Vasilij výtvarné nadanie, no jeho pán ho dal v Petrohrade učiť za cukrára. Tam mladík spočiatku tajne, od roku 1799 za súhlasu Morkovova navštevoval Akadémiu umení. Študiá nedokončil - v roku 1804 ho pán zavolal na svoj ukrajinský majetok Kukavka, kde vykonával ako nevoľník, aj keď vzdelaný, najrôznejšie práce.

Tropinin dostal od statkára slobodu až ako 47-ročný, živil sa ako maliar
Až v roku 1823 dal aristokrat Morkov už 47-ročnému Tropininovi prepúšťací list a - slobodu. Vasilij Tropinin sa usadil v Moskve, kde sa živil maľovaním portrétov - získal si veľkú obľúbenosť. Stal sa jedným z najvýznamnejších ruských maliarov 19. storočia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?