Ginevra de Benci od Leonarda da Vinci: Príťažlivá či nepríjemná?

Autor: Roman Kebísek | 11.5.2012 o 21:07 | Karma článku: 7,36 | Prečítané:  1175x

Národná galéria umenia (National Gallery of Art) vo Washingtone píše o obraze Ginevry de Benci od Leonarda da Vinci, ktorý má vo svojich zbierkach, ako o prvom psychologickom portréte v dejinách umenia. Leonardo dielo vytvoril približne v rokoch 1474-8. Ginevra bola dcérou florentského bankára a mohla mať v čase maľovania okolo 16 rokov, Leonardo vyše 20.

Ginevra od Leonarda   Zdroj: National Gallery of Art

Tarkovskij o Ginevre: Aj priťahuje aj odpudzuje
Portrét Ginevry de Benci očaril až strhol ruského filmového tvorcu Andreja Tarkovského, ktorý o ňom povedal:

Zdá sa byť nemožné opísať dojem, akým na nás tento portrét od Leonarda pôsobí, alebo dokonca jasne povedať, či sa nám táto žena páči alebo nie, či je sympatická alebo nepríjemná. Aj priťahuje aj odpudzuje. Je v nej niečo nevyjadriteľne krásne a zároveň odpudzujúce, akoby diabolské.

(Кажется невозможным описать впечатление, какое этот портрет Леонардо на нас производит. Невозможным оказывается даже определенно сказать, нравится нам эта женщина или нет, симпатична она или неприятна. Она и привлекает, и отталкивает. В ней есть что-то невыразимо-прекрасное и одновременно отталкивающее, точно дьявольское.)

Tarkovskij prirovnal Ginevru k hrdinke z filmu Zrkadlo
Tarkovskij použil Leonardov portrét Ginevry vo filme Zrkadlo z roku 1975. Hlavnú hrdinku snímky hrá herečka Margarita Terechovová. Podľa Tarkovského pôsobí ako žena podobne ako Ginevra:

Vo filme Zrkadlo sa nám tento portrét zišiel na to, aby sme na jednej strane našli rozmer večnosti v okamihoch, ktoré ubiehajú pred nami, ale na druhej strane aby sme postavili proti sebe portrét Ginevry a hrdinku filmu a zdôraznili aj v nej aj v herečke M. Terechovovej tú istú schopnosť byť očarujúcou aj odpudzujúcou zároveň.

(В "Зеркале" этот портрет нам понадобился для того, чтобы, с одной стороны, найти меру вечного в протекающих перед нами мгновениях, а с другой стороны, чгобы сопоставить этот портрет с героиней, подчеркнуть как в ней, так и в актрисе М. Тереховой эту же самую способность быть обаятельной и отталкивающей одновременно.)

M. Terechovová   Zdroj: mega-stars.ru

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?