Láska v duchu renesancie bola u Turza na dvore aj v srdci

Autor: Roman Kebísek | 1.1.2012 o 8:01 | (upravené 6.12.2012 o 6:43) Karma článku: 7,09 | Prečítané:  1057x

Literárna renesancia, predovšetkým talianska, to je prirodzená pozemská radosť (niekedy aj žiaľ), láska, kde je duševná a telesná stránka jeden celok. Ústrednou postavou renesančných diel je dôvtipný, iniciatívny mladý človek (často žena), podnikavý v napĺňaní svojich túžob, ktorý sa teší zo života. Slovenská renesančná literatúra podobného druhu je zviazaná s najvýraznejším šľachticom na vtedajšom Slovensku Jurajom Turzom (1567-1616), ktorý sídlil v Bytči (urobil z nej jedno z humanistických centier v Uhorsku). Renesančný duch bol nielen na jeho dvore, ale aj v jeho srdci - vo vzťahu k manželke Alžbete Coborovej.

Zápis anonymných slovenských ľúbostných skladieb
U Juraja Turza v Bytči pracoval ako úradník Ján Jób de Fancsal, ktorý sa do slovenskej literárnej histórie dostal ako zapisovateľ anonymných slovenských renesančných ľúbostných skladieb, z ktorých sa osem zachovalo - datovaných približne rokom 1600. Napr. skladba, ktorá sa začína veršom Bože, požal toho, je príbehom dievčaťa, ktoré premyslene ´splieta zlatú klietku pre svojho vtáčika´, teda pre svojho vyvoleného - aby on dostal, čo dávno žiada, a ona zas získala jeho.

Príbeh slovenskej renesančnej skladby Bože, požal toho:

Dievča narieka, že ju zlomyseľní ľudia ohovorili pred jej milým, ktorý ju následne nechal. Milá sa obracia na milého a pripomína mu, že mu dala ´ze trojeho zelí veneček´ nie preto, aby bola smutná, ale aby mu ukázala, že je pevná vo svojom záväzku. Obviňuje sama seba, že ho nevedela ustrážiť, ale zároveň dúfa, že ho opäť získa: ´Ač jest to vina má, že sem neumela ptáčka chyteného varovati jeho, ale mám v tom nadeji, že v sídlách mých usterne´. Ide na to inak ako dovtedy - rafinovane: ´Rada mu ja klietku ze zlata upletiem, z vúnného citronu ložu mu pristrojím´. Predtým než mu pripraví lôžko, sama ho okúpe ´v vodečkách prevúnných´. Potom nasleduje záverečné vyvrcholenie skladby - ona získa jeho a on dostane to, po čom túžil - ´kratochvíle, čo zdávna žádalo tvé serdce presmutné´. A ešte ho urguje: ´príleť, nemeškej, ptáčku, pokad babou nebudu, milosti užívaj´:

A když ho okúpem,
do bielych rúk vezmem,
do lože kmentovej
položím ustlanej,
budem pekne spievati
historiu Heleny,
čo Paris miloval

Tuť bude tvá rozkoš,
také kratochvíle,
čo zdávna žádalo
tvé serdce presmutné;
príleť, nemeškej, ptáčku,
pokad babou nebudu,
milosti užívaj!

Bohu te porúčim,
vinšujemť dobrú noc,
aby ten ptáčiček
priletel v moju moc
,
bych ho sobe získala,
teho, čo sem žádala,
amen s ním spívala!

Vo vzťahu Juraja Turza a manželky Alžbety bolo teplo citu a radosť z lásky
Vtip, opravdivosť citu, prirodzená túžba po duši aj tele svojho vyvoleného životného partnera
sa nezachovali iba v renesančnom literárnom fragmente zviazanom s dvorom Juraja Turza, ale aj v jeho osobnej korešpondencii s manželkou. Vyplýva to aspoň z úryvkov listov, ktoré publikoval v pasáži o Jurajovi Turzovi v knihe Krvavá grófka historik Pavel Dvořák. V jednom liste Jurajovi Turzovi jeho druhá manželka Alžbeta Coborová napísala: „Moja milá duša, u nás je už v noci chladno a ja som od Vás veľmi ďaleko a Váš sluha zabudol doma ohrievač do postele, preto som ho poslala za Vami, moje milé, krásne srdce, nemôžem Vám byť nablízku, ale aby ste na mňa spomínali, keď Vám budú vyhrievať Vašu posteľ ohrievačom." Odpoveď Turza: „Namiesto ohrievača Ty sama, moje milé srdce, by si bola milšia, ale veď Pán Boh nám dá aj to ..." (o korešpondencii medzi Turzom a manželkou - niečo aj tu)

Turzovský renesančný zámok v Bytči stavali talianski majstri:

Bytčiansky zámok:   Zdroj: www.slovakia.travel 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre deti milionárov: Neukazujú len svoje bohatstvo, ale to, ako žijú

Používať ju môže iba ten, čo má na tisíceurové mesačné členské, pozerať sa ale môže každý, hovorí JURAJ IVAN.

PLUS

Architekt: Niektoré sedačky sú zámerne nepohodlné

Aké zásadné chyby robíme pri zariaďovaní obývačky?

SVET

Zomrel český hudobník Radim Hladík, založil skupinu Blue Effect

Postupne sa prepracoval k vlastnej tvorbe.


Už ste čítali?