C. Monteverdi požadoval od hudby ´pravdu´ - drámu ľudských emócií

Autor: Roman Kebísek | 16.7.2011 o 11:19 | (upravené 17.9.2011 o 1:52) Karma článku: 4,91 | Prečítané:  1028x

Talianske mesto Mantova sa stalo v prvej dekáde 17. storočia, za vlády vojvodu Vincenza Gonzagu, podporovateľa umenia všetkého druhu, pôsobiskom umelcov, ktorí ´menili epochy´. Okrem iných tu pôsobil taliansky skladateľ Claudio Monteverdi a flámsky maliar Peter Paul Rubens. Obaja zásadne posunuli európske umenie od dožívajúcej renesancie smerom k dramatickému baroku.

Hudobný reformátor Monteverdi dal interpretom slobodu emocionálneho výrazu
Monteverdiho teoretická a praktická činnosť zásadne posunula v jeho dobe obľúbený hudobný žáner madrigalu - krátkej skladby pre malú skupinu spevákov. Claudio Monteverdi, ´posledný skladateľ renesancie a prvý skladateľ baroka´, ´zdramatizoval´ madrigal, keď dal jednému hlasu výrazné primárne postavenie oproti ostatným, čím dostali interpreti oveľa väčšiu slobodu emocionálneho vyjadrenia hnutí ľudského vnútra. Claudio Monteverdi teoreticky odôvodnil svoje ´novátorstvo´ v roku 1605 v úvode k jednej zo svojich kníh madrigalov. Svoje zosumarizované estetické názory zakončil postulátom, podľa ktorého skladateľ ´pracuje na základoch pravdy´. Monteverdi vydal počas života osem kníh madrigalov, na ktorých jasne vidno jeho hudobný vývoj. Vrcholom bola ôsma kniha madrigalov z roku 1638 (to už pôsobil v Benátkach, kam odišiel po smrti mantovského patróna Vincenza Gonzagu). Monteverdiho madrigal Lamento della Ninfa:

Rubens namaľoval živý portrét syna svojho patróna
V prvej dekáde 17. storočia pôsobil na dvore Vincenza Gonzagu v Mantove aj mladý flámsky maliar Peter Paul Rubens (1577-1640), ktorý sa v tomto období oboznamoval s talianskym výtvarným umením a neskôr ovplyvnil dramatickým výrazom svojich prác celý kontinent. V roku 1605 namaľoval Rubens portrét syna Vincenza Gonzagu. Tvár dieťaťa je realistická, dynamická a má vnútorný život a individuálne črty:

Rubens: Syn V. Gonzagu   Zdroj: wikipedia.org

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?